Akademia Budowlana

Zbiór najważniejszych informacji o stali zbrojeniowej

Spis treści:

Stal zbrojeniowa to jeden z tych materiałów, bez których budowa domu w technologii murowanej byłaby praktycznie niemożliwa. To właśnie zbrojenie wykonane ze stalowych prętów zbrojeniowych zapewnia betonowym konstrukcjom trwałość, stabilność oraz żywotność. Zbrojenie betonu to proces przewidziany w projekcie budowlanym oraz realizowany przez firmę budowlaną. Z perspektywy inwestora warto jednak poznać najważniejsze informacje o stali zbrojeniowej.

 

W jakim celu wykorzystywana jest stal zbrojeniowa?

 

Stal zbrojeniowa jest najczęściej wykorzystywana przy zbrojeniu konstrukcji betonowych. Sam beton jest materiałem dość solidnym i trwałym, ale bez odpowiedniego wzmocnienia wiele konstrukcji runęłoby w mgnieniu oka. Dlatego też, przez konstrukcję z betonu przelatują pręty zbrojeniowe, które sprawiają, że konstrukcja jest trwalsza, stabilna oraz zdolna do elastycznej pracy pod wpływem obciążeń generowanych przez konstrukcję domu. Zbrojenie jest niezbędne przy takich elementach domu, jak chociażby ławy fundamentowe, nadproża okienne czy stopy. Łatwo zatem zauważyć, że w większości przypadków zbroimy elementy poziomie.

 

Inwestor nie musi zaprzątać sobie głowy takimi kwestiami jak zbrojenie domu. To architekt dobiera materiały oraz technologie niezbędne do zrealizowania konkretnego projektu. Niemniej jednak, znajomość tematu często procentuje w kwestii negocjowania cen, a zatem warto poznać przynajmniej podstawowe informacje o stali zbrojeniowej. W naszym artykule o budowie domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych etapów budowy domu w technologii murowanej.

 

 

 

Klasyfikacji stali zbrojeniowej

 

Współcześnie w budownictwie częściej stosowana jest klasyfikacja według norm PN-EN-1992-1-1/PN-EN 10025-2. Wyróżniamy tu trzy klasy stali żebrowanej (A, B, C) oraz jedną klasę stali gładkiej. O klasie decyduje ciągliwość oraz spajalność, które decydują o konkretnym zastosowaniu stali zbrojeniowej. Bardziej intuicyjna jest jednak klasyfikacja wg normy PN-B-03264. Tutaj stal jest podzielona ze względu na klasę i gatunek, a poszczególne rodzaje są oznaczane literą A oraz cyfrą rzymską. Klasyfikacja stali pozwala inwestorom sprawdzić, z jakim konkretnie materiałem mają do czynienia.

 

Wbrew pozorom, stal zbrojeniowa dzieli się na wiele klas i gatunków. Na placu budowy częściej stosowane są pręty żebrowane. Pręty gładkie oznaczone jako A-0 zwykle stosuje się do zbrojenia betonu o niskiej jakości. Konkretny gatunek i klasa stali informuje nas o tym, jakie obciążenia jest w stanie znosić stal wykorzystana do zbrojenia konstrukcji. Na skutek obciążeń pręty odginają się, a następnie powracają do swojej naturalnej pozycji. Do zbrojenia konstrukcji domu jednorodzinnego zwykle wykorzystuje się pręty żebrowane o przekroju 4-40 mm.

 

Wpływ gatunku i klasy na zastosowanie stali zbrojeniowej

 

Najczęściej stosowana klasyfikacja wyróżnia klasy AI, AII, AIII oraz A-0. Jak już mówiliśmy, klasa A-0 to pręty gładkie stosowane zwykle do zbrojenia betonu o niższej jakości. Pręty żebrowane A-I bardzo często wykorzystuje się do zbrojenia domów na niestabilnym gruncie, na którym często może dochodzić do wstrząsów. To bardzo wytrzymała i elastyczna stal zdolna do pracy w najbardziej wymagających warunkach. Stal AII dzieli się na 18G2-b o zastosowaniu zbliżonym do A-I, St50B do konstrukcji nośnych narażonych na zmienne obciążenia oraz uniwersalna stal 20G2Y-b stosowaną do zbrojeń nośnych pracujących pod wielokrotnie zmiennym obciążeniem.

 

Stal A-III dzieli się na dwa gatunki: 34G S to zbrojeń elementów konstrukcyjnych oraz 20G2VY-b do zbrojenia nośnego podłużnego. Stal 34G S jest jedną z najbardziej uniwersalnych i najczęściej stosowanych przy budowie domów jednorodzinnych. Można z niej wykonać zarówno zbrojenie nośne, jak również zbrojenie uzupełniające. W naszym artykule poświęconym domom murowanym możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie technologie oraz materiały są niezbędne do zrealizowania takich projektów, a także jak wygląda sam proces budowy domu. Znajomość poszczególnych klasyfikacji stali zbrojeniowej pozwoli inwestorowi z większym zrozumieniem zapoznać się z projektem budowalnym.

 

Pręty zbrojeniowe na sztuki czy na tony?

 

Najwygodniejszym rozwiązaniem są oczywiście pręty zbrojeniowe na sztuki, które są przycięte do wymiarów wymaganych przez projekt budowlany. Takie pręty można od razu wykorzystać na placu budowy. Z kolei stal zbrojeniowa na tony pozwala pozyskać większą ilość materiału w niższej cenie, ale jest to rozwiązanie mniej komfortowe, ponieważ przed użyciem stali należy ją dociąć do określonych wymiarów, co z kolei wymaga specjalistycznych narzędzi. Ponadto, część materiału nie zostanie użyta. Dlatego też, większość inwestorów decyduje się na zamawianie prętów zbrojeniowych dociętych na wymiar i dostosowanych do specyfiki projektu budowlanego.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.