Akademia Budowlana

Jakie czynniki wpływają na koszt dachu?

Spis treści:

W nowoczesnym budownictwie inwestorzy mają do wyboru wiele ciekawych rozwiązań w każdym aspekcie konstrukcji dachu. To sprawia, że koszty budowy dachu mogą być bardzo zróżnicowane. Wpływają na to przede wszystkim zastosowane materiały budowlane oraz technologia budowy. W tym artykule omówimy najważniejsze czynniki, które mają duży wpływ na koszt budowy dachu.

 

Konstrukcja dachu – płaski czy skośny?

 

Podstawową kwestią, która predysponuje wybór materiałów oraz technologię budowy jest oczywiście konstrukcja. Dachy dzielimy na płaskie (o kącie nachylenia nie większym niż 10-15 stopni) oraz na dachy skośne (o kącie nachylenia przekraczającym 15 stopni). Wśród dachów płaskich możemy wyróżnić stropodachy, które można zaadaptować jako taras lub zielony ogród. Dachy skośne dzielimy przede wszystkim na dwuspadowe oraz czterospadowe Jak się okazuje, teoretycznie najtańsze w budowie są proste dachy dwuspadowe i czterospadowe pozbawione dodatkowych elementów architektonicznych. W praktyce, o kosztach w dużej mierze decydować będzie kąt nachylenia i rozpiętość, co sprawia, ze w ostatecznym rozrachunku dach płaski może się okazać tańszy w budowie.

 

Kąt nachylenia i rozpiętość dachu

 

Te dwa parametry w dużej mierze wpływają na technologię budowę i wybór więźby dachowej. Najprostsze są więźby krokwiowe i jętkowe, jednakże można je stosować jedynie przy określonej rozpiętości dachu. Gdy rozpiętość jest duża, wówczas należy stosować mocniejsze więźby krokwiowo-jętkowe oraz płatwiowo-kleszczowe. Na naszej stronie poświęconej dachom (https://new-house.com.pl/dachy) możesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych rodzajach dachów. Kąt i nachylenie domu to czynniki predysponowane przez kilka kwestii, w tym powierzchnię domu oraz poziom skomplikowania bryły budynku. W przypadku budynków o mniejszej powierzchni zabudowy można zastosować prostsze i tańsze w budowie dachy.

 

Materiały paroizolacyjne i termoizolacyjne

 

Dach musi być odpowiednio zaizolowany. Paroizolacja zapewnia odpowiednią wentylację, hydroizolacja chroni przed wilgocią, natomiast termoizolacja zapewnia ochronę przed chłodem. Wybór materiałów zależy od dokładnej konstrukcji dachu oraz ewentualnego zastosowania strychu lub poddasza. Na koszty wpływają przede wszystkim materiały termoizolacyjne, które można podzielić ze względu na stopień przenikania ciepła. Materiały o niższym współczynniku przenikania są lepsze, a co za tym idzie, droższe. Inwestorzy mogą również ocieplić dach jedną z nowoczesnych metod, np. natryskiwaniem pianki PUR. Taka technologia jest jednak stosunkowo droga.

 

Rodzaj pokrycia dachowego

 

Na koszty budowy dachu wpływa również sposób pokrycia dachowego. Najtańsze wydają się być gonty bitumiczne oraz papy, ale w ich przypadku konieczne jest pełne deskowanie skośnego dachu. Rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym jest blacha, jednakże materiał ten jest najbardziej podatny na uszkodzenia w skutek silnego wiatru, a także korozję. Lepsza jakościowa jest blachodachówka, natomiast za najlepszy i najtrwalszy materiał uważa się dachówki ceramiczne lub betonowe. Odzwierciedla to zresztą cena materiałów – dachówka jest najdroższym rodzajem pokrycia.

 

Dodatkowe elementy architektoniczne

 

Im bardziej skomplikowany projekt, tym wyższe koszty budowy domu. Dachy płaskie raczej nie pozostawiają nam szerokiego pola manewru, ale już dachy skośne mogą być wyposażone w lukarny, bawole oka oraz oczywiście okna dachowe doświetlające poddasze. Na naszej stronie o budowie domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega kompleksowa realizacja projektu na wszystkich etapach pracy. Każdy dodatkowy element architektoniczny, zwłaszcza lukarny i wykusze dachowe, mają spory wpływ na wzrost kosztów budowy domu.

 

Wykończenie dachu

 

Ostatnim etapem budowy dachu jest jego wykończenie. W przypadku dachów płaskich chodzi tu głównie o prawidłowe pokrycie oraz prace blacharskie. Dachy skośne wymagają poprowadzenia instalacji odgromowej, zainstalowania kominów wentylacyjnych oraz innych prac, które wymagają na dachu fachowców, takich jak: dekarze, elektrycy czy blacharze. Dodatkowe elementy architektoniczne sprawiają, że wykończenie dachu wymaga więcej czasu i jest bardziej problematyczne, a to z kolei podnosi oczywiście koszty budowy.

 

Projekt domu dostosowany do potrzeb inwestora

 

Dach to konstrukcja domu, która bardzo wydatnie wpływa na koszty realizacji projektu. Co za tym idzie, istnieje możliwość znalezienia dodatkowych oszczędności poprzez zmianę konstrukcji lub zmianę materiałów budowalnych. Na naszej stronie z projektami domów (https://new-house.com.pl/projekty-domow) znajdziesz ponad siedem tysięcy propozycji od sprawdzonych pracowni projektowych. Firma budowlana New House zajmie się kompleksową realizacją projektu, w tym również adaptacją, podczas której dom jest dostosowywany do specyfiki działki. To właśnie na etapie adaptacji można wprowadzić zmiany w konstrukcji dachu optymalizując w ten sposób koszty budowy domu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.