Zmieniające się prawo budowlane oraz wytyczne związane z budową nowych domów mają na celu podniesienie charakterystyki energetycznej budynków. Takie domy zużywają mniej energii na cele grzewcze, a co za tym idzie, są one bardziej ekologiczne. A co z istniejącymi już budynkami? W wielu przypadkach konieczna jest właśnie termomodernizacja. W tym artykule dowiesz się, co kryje się pod tym pojęciem, a także, jakie prace można zaliczyć na poczet termomodernizacji.
Czym jest termomodernizacja budynku?
Termomodernizacja obejmuje prace remontowe, które mają na celu poprawienie charakterystyki energetycznej. Pod pojęciem charakterystyki energetycznej kryje się energia, której potrzebuje nasz dom do celów grzewczych w skali roku. Im mniejsze zapotrzebowanie, tym lepsza charakterystyka. Efektywność energetyczną budynku można poprawić na kilka sposobów. Przede wszystkim dążymy do ograniczenia strat ciepła do minimum. Kolejnym sposobem jest usprawnienie instalacji grzewczej, tak, aby wymagała ona mniejszych nakładów energii. Trzecim sposobem jest zapewnienie energii z odnawialnych źródeł np. za sprawą instalacji fotowoltaicznej. Poniżej omawiamy przykładowe prace, które zaliczają się do termomodernizacji domu.
Ocieplenie domu lub dachu
Wiele starszych budynków nie posiada warstwy termoizolacyjnej, co drastycznie obniża efektywność energetyczną takiego budynku. W związku z tym, bardzo popularnym działaniem wchodzącym w skład termomodernizacji jest ocieplenie domu. Dotyczy to zarówno elewacji, podłóg, jak również dachu. Także niektóre prace związane z wykończeniem elewacji mogą wpłynąć na lepszą charakterystykę energetyczną. Na naszej stronie o elewacjach (https://new-house.com.pl/elewacje) możesz dowiedzieć się więcej na temat popularnych sposobów ocieplania budynku. Ściany najczęściej ocieplamy styropianem, podczas gdy do ocieplania dachu wełnę mineralną oraz piankę PUR.
Wymiana okien i drzwi
Najwięcej ciepła nasz dom traci przez okna i drzwi zewnętrzne. Dlatego w nowych domach należy stosować okna i drzwi zgodne ze standardem WT 2021. Kluczowym czynnikiem jest współczynnik przenikania ciepła. Powinien on być jak najniższy (wg. WT 2021 0,9 W/m2K w przypadku okien zwykłych i balkonowych oraz 1,1 W/m2K w przypadku okien dachowych). Wymieniając okna i drzwi możesz zatem znacząco poprawić charakterystykę energetyczną domu. Na naszej stronie o oknach PCV możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym kierować się przy wyborze energooszczędnych okien pasujących do nowoczesnego domu.
Modernizacja lub wymiana instalacji grzewczej
Termomodernizacja domu obejmuje również modernizację lub wymianę instalacji grzewczej na bardziej efektywny system. W wielu miastach już teraz wprowadza się nakaz wymiany „kopciuchów” na paliwo stałe. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się natomiast nowoczesne systemy, które pozwalają zapewnić wydajne ogrzewanie przy jednoczesnym oszczędzaniu energii. W ostatnich latach za najbardziej efektywny system postrzegane są pompy ciepła, które zużywają niewielką ilość energii w zamian za ogrzewanie całego domu.
Montaż nowoczesnej technologii
Charakterystyka energetyczna obejmuje zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych pochodzącą z nieodnawialnych źródeł energii. A co za tym idzie, jeśli zastosujemy technologie, które pozwolą nam obniżyć zużycie takiej energii, takie prace również możemy zaliczyć na poczet termomodernizacji. Dotyczy to coraz popularniejszych instalacji fotowoltaicznych oraz paneli solarnych. Także prace związane z efektywniejszą wentylacją i klimatyzacją (np. montaż rekuperatora) jest zaliczany jako termomodernizacja.
Dofinansowania na termomodernizację budynków
Warto wspomnieć o tym, że państwo zachęca właścicieli budynków wolnostojących do prac remontowych ukierunkowanych na poprawę charakterystyki energetycznej. W niektórych regionach kraju można np. otrzymać dofinansowanie na wymianę instalacji grzewczej lub zakup i montaż fotowoltaiki. Ponadto, właścicielom domów jednorodzinnych przysługuje ulga termomodernizacyjna, która pozwala odliczyć od dochodu nawet do 53 tysięcy złotych z tytułu przeprowadzonych prac.
Jakie korzyści może zaoferować termomodernizacja domu?
Termomodernizacja domu to inwestycja w przyszłość. W ten sposób możesz uczynić swój dom bardziej praktycznym, energooszczędnym oraz ekologicznym. Biorąc pod uwagę wysokie podwyżki cen prądu, warto już teraz zaplanować pracę ukierunkowane na obniżenie zapotrzebowania domu na energię z nieodnawialnych źródeł. Na naszej stronie o remontach możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak przygotować się do takich prac, a także, czy niektóre prace termomodernizacyjne wymagają zgłoszenia do urzędu. Warto zdecydować się na fachowy audyt energetyczny, który pozwala uzyskać informacje na temat najbardziej wydajnych, a zarazem niedrogich rozwiązań w naszym domu.