Zmieniające się prawo budowlane oraz wytyczne związane z budową nowych domów mają na celu podniesienie charakterystyki energetycznej budynków. Takie domy zużywają mniej energii na cele grzewcze, a co za tym idzie, są one bardziej ekologiczne. A co z istniejącymi już budynkami? W wielu przypadkach konieczna jest właśnie termomodernizacja. W tym artykule dowiesz się, co kryje się pod tym pojęciem, a także, jakie prace można zaliczyć na poczet termomodernizacji.
Czym jest termomodernizacja budynku?
Termomodernizacja obejmuje prace remontowe, które mają na celu poprawienie charakterystyki energetycznej. Pod pojęciem charakterystyki energetycznej kryje się energia, której potrzebuje nasz dom do celów grzewczych w skali roku. Im mniejsze zapotrzebowanie, tym lepsza charakterystyka. Efektywność energetyczną budynku można poprawić na kilka sposobów. Przede wszystkim dążymy do ograniczenia strat ciepła do minimum. Kolejnym sposobem jest usprawnienie instalacji grzewczej, tak, aby wymagała ona mniejszych nakładów energii. Trzecim sposobem jest zapewnienie energii z odnawialnych źródeł np. za sprawą instalacji fotowoltaicznej. Poniżej omawiamy przykładowe prace, które zaliczają się do termomodernizacji domu.
Ocieplenie domu lub dachu
Wiele starszych budynków nie posiada warstwy termoizolacyjnej, co drastycznie obniża efektywność energetyczną takiego budynku. W związku z tym, bardzo popularnym działaniem wchodzącym w skład termomodernizacji jest ocieplenie domu. Dotyczy to zarówno elewacji, podłóg, jak również dachu. Także niektóre prace związane z wykończeniem elewacji mogą wpłynąć na lepszą charakterystykę energetyczną. Na naszej stronie o elewacjach (https://new-house.com.pl/elewacje) możesz dowiedzieć się więcej na temat popularnych sposobów ocieplania budynku. Ściany najczęściej ocieplamy styropianem, podczas gdy do ocieplania dachu wełnę mineralną oraz piankę PUR.
Wymiana okien i drzwi
Najwięcej ciepła nasz dom traci przez okna i drzwi zewnętrzne. Dlatego w nowych domach należy stosować okna i drzwi zgodne ze standardem WT 2021. Kluczowym czynnikiem jest współczynnik przenikania ciepła. Powinien on być jak najniższy (wg. WT 2021 0,9 W/m2K w przypadku okien zwykłych i balkonowych oraz 1,1 W/m2K w przypadku okien dachowych). Wymieniając okna i drzwi możesz zatem znacząco poprawić charakterystykę energetyczną domu. Na naszej stronie o oknach PCV możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym kierować się przy wyborze energooszczędnych okien pasujących do nowoczesnego domu.