System orynnowania umożliwia bezpieczne odprowadzanie wód opadowych oraz wody powstającej na skutek topniejącego śniegu. Muszą być skonstruowane w taki sposób, aby chronić elewację przed nadmiarem wilgoci. Kluczowym parametrem jest oczywiście ich trwałość na czynniki pogodowe. Wiele dobrego możemy usłyszeć o rynnach miedzianych. Czy rynny z miedzi rzeczywiście są najtrwalsze? W jakich sytuacjach możemy się zdecydować na ten materiał?
Wpływ materiału na trwałość i funkcjonalność orynnowania
Rynny mogą być wykonane z kilku materiałów. Bardzo często decydującym czynnikiem okazuje się budżet inwestora. Jeśli jest on mocno ograniczony, wówczas wybierane są najtańsze rynny wykonane z blachy aluminiowej. Jest to jednak materiał najbardziej podatny na uszkodzenia, co w perspektywie nadchodzących lat może oczywiście oznaczać wyższe koszty eksploatacyjne. Większą wytrzymałością odznaczają się natomiast rynny wykonane ze stali. Są one cięższe, trwalsze i bardziej odporne na korozję, niemniej jednak, niezbędna jest regularna konserwacja raz do roku.
Alternatywą dla stali i aluminium może okazać się PCV. To bardzo trwały i wytrzymały materiał, który nie koroduje i nie traci swojej odporności na skutek warunków pogodowych. Jest również lżejszy od wyżej wymienionych materiałów. To także dobra propozycja w aspekcie ceny dopasowanej do jakości. Jednak coraz więcej możemy usłyszeć o rynnach miedzianych, które według producentów są najtrwalsze, nie wymagają impregnacji i mogą dzielnie znosić trudy eksploatacji przez kilkadziesiąt lat. Taki luksus ma jednak swoją cenę. Ze wszystkich omówionych tu rozwiązań, rynny z miedzi są zdecydowanie najdroższe. Czy taka inwestycja okaże się zatem opłacalna?
Jakie zalety posiadają rynny miedziane?
Miedź jest materiałem bardzo wytrzymałym i niepodatnym na korozję. Doskonale znosi warunki pogodowe w postaci ulewnych deszczów, śniegu czy nasłonecznienia. Co ważne, nie ulegają niszczeniu na skutek kwaśnych deszczów, co jest ważnym atutem w regionach, w których takie deszcze występują. Zdaniem producentów, miedź może zachować swoją niezmienioną formą nawet przez 300 lat. Z czasem, rynny z miedzi są dodatkowo wzmacniane narastającą na nich patyną, węglanem miedzi. Wielu producentów oferuje nam rynny patynowane fabrycznie. Faktura miedzi jest odporna na zabrudzenia i przez wiele lat zachowuje swój naturalny, atrakcyjny wygląd.
Czy rynny miedziane posiadają wady?
W każdej beczce miodu znajdzie się łyżka dziegciu i nie inaczej jest w przypadku rynien z miedzi. Ich główną wadą jest przede wszystkim cena. Porównując ceny za metr może się okazać, że rynna z miedzi okaże się nawet kilkukrotnie droższa od rynien aluminiowych, stalowych czy PCV. Jest to również stosunkowo miękki materiał, co oznacza, że silne uderzenie może spowodować wgniecenie. Poprawki blacharskie nie należą do łatwych, jako iż miedź jest miękkim materiałem kowalskim. W większości przypadków wgniecenia można jednak wyeliminować bez konieczności wymiany całego elementu. Drobną wadą jest również nieco ograniczona paleta kolorów. Rynny z miedzi są dostępne w naturalnym odcieniu lub w odcieniu ciemnobrązowym.
Czy rynny z miedzi mogą być stosowane wszędzie?
Nie do końca, rynny miedziane doskonale sprawdzą się na dachach pokrytych dachówką ceramiczną lub blachą miedzianą. Rynny z miedzi nie mogą być natomiast wykorzystane w sytuacji, gdy nasz dach pokrywa blacha aluminiowa lub ze stali (wyjątkiem jest tutaj stal szlachetna). Takie połączenie groziłoby bowiem elektrokorozją i szybkim niszczeniem elementów wykonanych z miedzi. Także w przypadku płaskich dachów pokrytych papą nie można stosować rynny z miedzi. Wówczas grozi korozja spowodowana przez związki siarki wypłukiwane pod wpływem deszczu z papy. A zatem, jeśli planujemy zastosowanie orynnowania z miedzi, już na etapie adaptacji projektu warto zwrócić uwagę na pokrycie, które będzie dopuszczało zastosowanie tego rozwiązania.
Jak dobrać system orynnowania do specyfiki budynku?
Konstrukcja dachu i rodzaj pokrycia mają duży wpływ na to, jaki materiał na rynny okaże się najlepszy. W związku z tym, kwestię doboru tych elementów wyposażenia warto przedyskutować z architektem lub projektantem. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dachy możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak skonstruowane są poszczególny typy dachów, a także, jak wygląda ich wykończenie i montaż systemu orynnowania czy też elementów instalacji odgromowej.
Firma budowlana New House służy inwestorom fachowym doradztwem na każdym etapie budowy domu w technologii murowanej. Na etapie adaptacji projektu można wprowadzić wybrany system orynnowania, a także zmienić pokrycie dachowe, tak, aby te dwa elementy były ze sobą kompatybilne. Rynny z miedzi bez wątpienia stanowią dobrą propozycję dla inwestorów, którzy mogą sobie pozwolić na większy wydatek przy budowie domu. Ich trwałość, funkcjonalność oraz brak konieczności impregnacji sprawiają, że rynny miedziane odwdzięczą się niższymi kosztami eksploatacji.