Biały puch zalegający na dachu naszego domu ma w sobie coś malowniczego. Przywodzi na myśl trzask ognia w kominku i gorącą herbatę. W praktyce jednak, śnieg na dachu to także poważne zagrożenie. Ciężkie masy osuwające się bez kontroli po spadzistym dachu mogą zrobić poważną krzywdę osobom stojącym obok domu, zniszczyć samochód na podjeździe, a także uszkodzić pokrycie dachu oraz system orynnowania. Bronią nas przed tym bariery przeciwśnieżne.
Dlaczego należy stosować bariery przeciwśnieżne?
Śnieg zalegający na dachu twardnieje, a w trakcie topnienia zmienia się w ciężką bryłę lodową ważącą nawet kilka ton. Łatwo sobie wyobrazić, jak wielkie szkody może wyrządzić taka masa spadająca z dachu. Jest to zagrożenie zarówno dla osób stojących obok domu, jak również dla naszego mienia, w postaci samochodu. Szybko osuwające się bariery przeciwśnieżne mogą również uszkodzić pokrycie dachowe, instalację odgromową czy system orynnowania. Szczególnie narażone są na to dachy o nieco mniejszym spadku. Śnieg nie zsuwa się na bieżąco, ale może przez dłuższy czas gromadzić się w jednym miejscu, co sprawia, że tworzą się ciężkie, lodowe zwały.
Bariery przeciwśnieżne można zastosować na dowolnym dachu spadzistym. Kąt nachylenia oraz rodzaj pokrycia ma jednak znaczenie w kwestii wyboru optymalnego rozwiązania. Choć bariery można zastosować w dowolnym momencie, warto o nich pomyśleć już na etapie projektowania, zwłaszcza, gdy w danym regionie intensywne opady śniegu nie należą do rzadkości. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dachy możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda profesjonalne wykonanie konstrukcji dachu wraz z instalacją odgromową, orynnowaniem i barierami.
Uniwersalne płotki przeciwśnieżne
Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są płotki przeciwśnieżne, które montuje się zwykle kilkadziesiąt centymetrów przed krawędzią dachu. Są one wykonane z wytrzymałej stali, dzięki czemu, mogą zatrzymać nawet bardzo ciężkie zwały śnieżne. Płotki stalowe można pomalować lakierem proszkowym, dzięki czemu, bez trudu dostosujemy je do rodzaju pokrycia dachu. Optymalnym miejscem montażu płotków jest miejsce, w którym murłata podpiera krokwie. Jest to bardzo wytrzymała część dachu, która nie ulega nadmiernemu ugięciu pod dużym ciężarem. Płotki montuje się na specjalnych wspornikach przymocowanych do więźby dachowej. W przypadku dachów o większym kącie nachylenia zaleca się stosowanie płotków przeciwśnieżnych w dwóch rzędach. Z płotkami często stosuje się śniegołapy odpowiedzialne za rozrywanie dużych warstw śniegu.
Systemy rurkowe na dachy kryte blachą
W przypadku dachów pokrytych blachą najlepiej sprawdzą się przeciwśnieżne systemy rurkowe. Przytwierdza się je zaciskami do rąbków stojących. W ofercie producentów dostępne są systemy rurkowe wykonane ze stali, miedzi lub aluminium. Kluczową rolę ma tutaj zastosowanie tego samego materiału. Jeśli nasz dach pokrywa blacha wykonana z aluminium, powinniśmy zdecydować się na rurki wykonane z aluminium. W regionach narażonych na wyjątkowo intensywne i obfite opady śniegu zazwyczaj stosuje się systemy w dwóch rzędach.
Bale przeciwśniegowe wywodzące się z gór
To rozwiązanie wywodzące się z domów położonych w górach. Jest znane od wielu lat i było stosowane samodzielnie przez gospodarzy. W praktyce wystarczy bowiem przymocować do dachu drewniane bale na specjalnych wspornikach. Pozwalają one spowolnić osuwającą się czapę śnieżną. Haki, na których osadzone są bale przeciwśnieżne przytwierdza się do elementów więźby dachowej. Rozwiązanie najlepiej sprawdza się na dachach pokrytych dachówką, jako iż w ofercie producentów znajdziemy dachówki systemowe stworzone właśnie z myślą o montażu bali. Bale przeciwśnieżne często stosuje się w miejscach, gdzie spadający śnieg blokowałby ciągi komunikacyjne.
Stopery przeciwśnieżne do dachu z gontów bitumicznych
Jeśli Twój dom pokrywa dach z gontów bitumicznych, wówczas najlepszym rozwiązaniem okażą się specjalne stopery określane również mianem krawężników. Takie stopery przytwierdza się do sztywnego poszycia dachu oraz pokrywa pasami pokrycia. Z dachu wystaje tylko element odpowiedzialny za zatrzymywanie osuwającego się śniegu. W ofercie producentów gontów bitumicznych znajdziemy rekomendowane stopery przeciwśnieżne, które dodatkowo pełnią na dachu funkcję dekoracyjną.
Jak wybrać odpowiednią barierę przeciwśnieżną?
Rodzaj bariery przeciwśnieżnej powinien być dostosowany do rodzaju pokrycia oraz kąta nachylenia dachu spadzistego. Najwięcej możliwości dają nam dachy pokryte dachówką, jako iż możemy zdecydować się na montaż specjalnych dachówek systemowych przystosowanych do montowania różnych zapór i barier przeciwśnieżnych. Dlatego też, choć ten element wykończenia dachu może być zamontowany w dowolnym momencie, warto już na etapie adaptowania projektu zastanowić się nad tym, w jaki sposób chronić podjazd oraz tereny dookoła naszego domu przed ciężkimi, osuwającymi się z dachu zwałami śniegu.