Zachodzące zmiany klimatyczne kierują nas ku rozważnemu życiu w wielu jego aspektach. Poza ograniczeniem masowej emisji dwutlenku węgla czy innych gigantycznych czynników, które nie sprzyjają stanowi, w jakiej znajduje się nasza planeta, warto też pomyśleć, co można zrobić w kontekście ochrony Ziemi jako jednostka. Tak naprawdę możemy zmienić wiele rzeczy w naszym życiu, np. ograniczyć zużycie plastiku, przestawienie się na ekologiczne uprawy czy wybudowanie domu autonomicznego. Tylko tak właściwie czym jest ten dziwnie brzmiący twór?
Czym są domy autonomiczne?
Jak nazwa wskazuje, domy autonomiczne cechują wysoka niezależność. Mieszkańcy domów autonomicznych nie są uzależnieni od dostawców energii, wody, odbiorców ścieków, a często są nawet w stanie produkować własną żywność. Jednak z tym ostatnim nie jest tak łatwo, więc uzyskanie stuprocentowej autonomiczności jest trudne do zrealizowania, gdyż wymagałoby znacznej zmiany dotychczasowej diety i zrezygnowania z wielu produktów.
Jednak nie musicie od razu rezygnować ze swoich ulubionych produktów spożywczych. Częściowa autonomia wymaga nieco mniejszego wysiłku i zmiany nawyków.
Aby wasz dom był w stanie przetrwać trudne czasy kataklizmów, wojen, w których to często dostęp do mediów niezbędnych do życia jest ograniczony, musi spełniać następujące warunki:
- musi być zaopatrzony we własny generator prądu (najlepszym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne),
- musi być wyposażony w akumulatory, które będą gromadzić energię,
- musi mieć możliwość przejścia na off-grid – do tego niezbędne będzie posiadanie właściwego inwertera lub przetwornicy.
Standardowa instalacja fotowoltaiczna nie wystarczy, aby dom był autonomiczny. Musi być on wyposażony w akumulatory oraz inwerter wyspowy. Domy autonomiczne powinny także zaopatrzyć się w wodę ze studni, o ile jest taka możliwość. Ponadto dobrym sposobem na oszczędzanie wody jest magazynowanie deszczówki. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem jest ponowne wykorzystywanie wody zużytej, tzw. szarej. Można z niej skorzystać chociażby do spłukiwania toalety. Zabieg ten pomoże nam w oszczędzeniu nawet 30% wody pitnej. Warto także zadbać o to, aby dom autonomiczny posiadał własną przydomową oczyszczalnię ścieków. Jeśli chodzi o ogrzewanie, to również warto zainwestować w odpowiednie systemy grzewcze, np. w pompę ciepła, oraz zadbać o odpowiednią termoizolację domu, aby nie generował on niepotrzebnych wydatków.
Konstrukcja domów autonomicznych
W domach autonomicznych niezwykle ważne są fundamenty. Są one wykonywane techniką płytową, do której wykorzystuje się żelbetowe płyty fundamentowe. To one gwarantują świetną izolację termiczną. Ponadto dzięki ich dużej powierzchni można budować domy nawet na nienośnych gruntach, gdyż wywierają one mały nacisk na powierzchnię.
W domach autonomicznych niemniej istotne są również ściany. Aby nie przepuszczały one tak dużo ciepła, jak tradycyjne przegrody, buduje się je na podstawie lekkich konstrukcji szkieletowych. Uzupełniane są one odpowiednimi izolatorami i dzięki temu dom ten nie oddaje praktycznie w ogóle ciepła na zewnątrz. Musimy pamiętać, aby współczynnik przenikania ciepła ścian wraz z uwzględnieniem wszystkich mostków cieplnych nie przekraczał U = 0,1 W/(m2K).