Akademia Budowlana

Strop żelbetowy czy Teriva? Porównujemy oba rozwiązania!

Spis treści:

Rodzaj stropu powinien być dobrany pod kątem rozpiętości, bryły, jak również specyfiki budynku. Nie bez znaczenia są indywidualne oczekiwania inwestora względem eksploatacji danej kondygnacji. Dużą popularnością cieszą się tradycyjne stropy żelbetowe, jak również stropy Teriva, które łączą w sobie specyfikę stropu monolitycznego i gęstożebrowego. W tym artykule porównany oba stropy pod kątem najważniejszych parametrów użytkowych.

 

Czym różnią się konstrukcje obu stropów?

 

Strop żelbetowe wykorzystują stalowe zbrojenia oraz beton w formie wylewki lub prefabrykowanych płyt. To dość prosta konstrukcja, która w przypadku tradycyjnego stropu monolitycznego wymaga jednego pełnego deskowania. Bardzo istotną kwestią jest również prawidłowe zbrojenie, które decyduje o nośności i funkcjonalności stropu. Zaletą jest to, że stropy żelbetowe można łatwo wykończyć gładzią, a co więcej, posiadają one dobre parametry termoizolacyjne. Zaletą jest również izolacja akustyczna, zwłaszcza w przypadku nieco grubszych stropów żelbetowych.

 

Strop Teriva jest stropem gęstożebrowym, który wykorzystuje rozwiązania stropów monolitycznych i prefabrykowanych. Składa się z kratownicy, belek stropowych, pustaków betonowych oraz zaprawy betonowej. Są lżejsze od stropu żelbetowego, ale jednocześnie dużo grubsze (nawet kilkanaście centymetrów). Jeśli są układane nad piwnicą, wymagają dodatkowego ocieplenia. Zaletą stropu Teriva jest jednak dużo prostszy montaż, przy którym trudniej o błędy. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych etapów budowy domu w technologii murowanej. Zwracamy uwagę również na etap wznoszenia stropów.

 

 

 

Grubość i waga stropu żelbetowego i Teriva

 

Ważnym kryterium pod kątem parametrów technicznych jest oczywiście grubość oraz łączna waga stropu. Strop monolityczny żelbetowy jest dużo cieńszy, a zarazem cięższy od gęstożebrowego stropu Teriva. Wynika to z faktu, że w przypadku stropu Teriva znajdziemy mniej elementów stalowych, a zarazem, w konstrukcji wykorzystano lżejsze pustaki betonowe. Grubość stropu żelbetowego waha się zazwyczaj od 10cm w przypadku płyt prefabrykowanych do 15-17 cm w przypadku klasycznej wylewki. W przypadku stropu Teriva jest to zwykle ponad 25cm, a najgrubsze stropy dochodzą do 30 cm. Jeśli chodzi o wagę, strop żelbetowy waży od 200 do 450kg na metr kwadratowy, podczas gdy w przypadku stropu Teriva będzie to ok. 150-350k.

 

Właściwości termoizolacyjne obu stropów

 

Właściwości termoizolacyjne stropu są ważne w sytuacji, gdy stop będzie oddzielał parter od podpiwniczenia lub nieogrzewany strych od niższej kondygnacji. Znacznie lepszym rozwiązaniem w tej kwestii okazuje się strop żelbetowy, który nie posiada wielu wolnych przestrzeni. Z kolei w przypadku stropów Teriva, wolne przestrzenie tworzą mostki cieplne. Oczywiście można wyeliminować ten problem poprzez ocieplenie stropu warstwą styropianu, aczkolwiek to oznacza, że i tak dostatecznie grupy strop Teriva stanie się jeszcze grubszy.

 

Izolacja akustyczna stropu żelbetowego i Teriva

 

Puste przestrzenie wewnątrz stropu Teriva oznaczają również nieco gorszą izolację akustyczną, w porównaniu ze stropem żelbetowym. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy pod lub nad stropem znajdować się będzie warsztat, pralnia lub inne pomieszczenie gospodarcze, w którym występuje hałas. Dlatego też, w przypadku stropu Teriva zaleca się zastosowanie izolacji akustycznej. W przypadku stropów żelbetowych, izolacja akustyczna zależy oczywiście od warstwy betonu. Im grubszy strop, tym lepsze będą właściwości izolacyjne.

 

Który rodzaj stropu okazuje się kosztowniejszy?

 

Z pozoru może się wydawać, że strop Teriva jest droższy, biorąc pod uwagę, że składa się z większej liczby materiałów. Zawiera kratownicę, belki nośne, pustaki betonowe oraz warstwę nadbetonu. Jednak po rozłożeniu wszystkich kosztów na czynniki pierwsze może się okazać, że strop Teriva wcale nie będzie droższy od stropu żelbetowego. Analizując symulacje kosztów w tym samym budynku można uzyskać bardzo porównywalne ceny, przynajmniej jeśli chodzi o koszty materiałów. Podobnie jest zresztą w przypadku robocizny. Strop Teriva często wymaga zaangażowania dźwigu, jednak biorąc pod uwagę krótszy czas montażu, koszty robocizny nie są wyższe.

 

Jak wybrać strop dopasowany do specyfiki domu?

 

Projektant tworzący gotowy projekt domu wybiera rekomendowany rodzaj stropu. Jednakże na etapie adaptacji projektu można wprowadzić zmiany. Bardzo często to właśnie specyfika działki lub zmiany naniesione w konstrukcji przez inwestora sprawiają, że inny rodzaj stropu może być lepszym rozwiązaniem. W związku z tym, na etapie adaptacji warto przedyskutować tą kwestię z architektem, który przeanalizuje bryłę budynku, rozpiętość, a także indywidualne oczekiwania ze strony inwestora i na podstawie tych czynników wskaże optymalne rozwiązanie.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.