Instalacja odgromowa sprawia, że możemy czuć się bezpiecznie w sytuacji, gdy prognoza pogody przewiduje silne burze w regionie, w którym usytuowany jest nasz dom. Zadaniem tej instalacji jest bezpieczne odprowadzenie prądu do ziemi w momencie, gdy piorun uderzy w nasz dom. W ten sposób możemy zapobiec pożarowi, a także nie dopuścić do kosztownych strat w sprzęcie elektrycznym. W tym artykule dowiesz się, kiedy instalacja odgromowa jest konieczna.
Czym jest i jaką rolę pełni instalacja odgromowa?
Instalacja odgromowa składa się ze zwodów, które przebiegają po krawędzi dachu oraz po najwyższych punktach naszego budynku. W momencie uderzenia pioruna, prąd jest przekazywany do przewodów odprowadzających i przewodów uziemiających prowadzących do uziomu. Jest to metalowy element instalowany w ziemi, który służy do rozproszenia prądu i przekazania do gruntu. Dzięki temu, prąd wygenerowany w momencie uderzenia pioruna znajduje się pod pełną kontrolą instalacji odgromowej, dzięki czemu, nie stwarza zagrożenia dla naszego domu.
Jeśli chodzi o pełnione funkcje, zwody mają na celu sprowadzenie pioruna w konkretne miejsce. Zamiast uderzać w pokrycie dachu, piorun uderza w najwyższy punkt, którym w tym przypadku są właśnie zwody. Celem tej instalacji jest zapobieganie pożarom powstającym na skutek uderzenia pioruna w miejsce, które może się zapalić. Z kolei przewody odprowadzające, uziemiające i uziomy mają skutecznie przeprowadzić prąd do ziemi, co obniża ryzyko wystąpienia spięcia lub uszkodzenia sprzętu elektronicznego dostępnego w naszym domu.
W przypadku dachu płaskiego, zwody przebiegają wzdłuż krawędzi dachu, natomiast w przypadku dachu spadzistego wzdłuż kalenicy i krawędzi równoległych. Ponadto, drut jest poprowadzony po najwyższych punktach budynku, m.in. po kominie czy lukarnach. Chodzi oczywiście o to, aby zwody były najwyższym punktem na powierzchni dachu i skupiały na sobie ewentualne uderzenie pioruna. Także systemy orynnowania połączone z ziemią pełnią rolę naturalnych zwojów.
W jakich sytuacjach instalacja odgromowa jest niezbędna?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, instalacja odgromowa jest konieczna w przypadku domów wyższych niż 15 metrów oraz większych niż 500m2. Piorunochron będzie konieczny także w przypadku domów wykonanych z łatwopalnych materiałów, zwłaszcza, gdy są one pokryte łatwopalnym materiałem, takim jak chociażby trzcina czy gont. Wymóg instalacji odgromowej pojawia się także w przypadku budynków usytuowanych w miejscach, które są bardziej narażone na uderzenie pioruna. Warto zatem wymienić domy w okolicach lasu oraz na wzgórzu.
Jeśli nasz dom nie kwalifikuje się do powyższych wymogów, wówczas, montaż instalacji odgromowej zależy od nas. W tym artykule wymienimy kilka argumentów, które tłumaczą, dlaczego zawsze warto zainstalować piorunochron, niezależnie od tego, czy jest to konieczne. W tym artykule omawiamy różnorodne instalacje elektryczne w naszym domu: https://new-house.com.pl/instalacje-elektryczne. Skupiamy się także na instalacji odgromowej, która może zagwarantować bezpieczeństwo cennym sprzętom i system znajdującym się w naszym domu.
Jak działa aktywna instalacja odgromowa?
W nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotkamy się z aktywnym piorunochronem. Jest to maszt wystający przynajmniej dwa metry ponad najwyższy punkt dachu. Na jego szczycie znajduje się głowica pokryta materiałem promieniotwórczym lub jonizatorem. Sposób działania wydaje się nieco skomplikowany. Głowica wykorzystuje pole elektromagnetyczne, dzięki czemu, dochodzi do wzrostu potencjału elektrycznego. Taka konstrukcja poniekąd kontroluje zjawisko wyładowań i ma nie dopuścić do uderzenia pioruna w wybranym miejscu. Zdaniem ekspertów, piorunochron aktywny jest skuteczny, ale nie niezawodny. W związku z tym, nie powinien zastąpić tradycyjnej instalacji odgromowej. Może jednak służyć jako dodatkowe zabezpieczenie.
Dlaczego warto zdecydować się na instalację odgromową?
Instalacja odgromowa minimalizuje ryzyko pożaru na skutek uderzenia pioruna w dom. Jednocześnie, pozwala skontrolować i bezpiecznie odprowadzić wygenerowany prąd, który nie zagraża urządzeniom elektronicznym w naszym domu. A tych, w nowoczesnych domach jest bez liku. I nie chodzi nam jedynie o telewizory, komputery, lodówki czy pralki. Dołóżmy do tego fotowoltaikę, pompę ciepła, rekuperator, klimatyzację czy chociażby systemy inteligentnego domu. Są one bardzo drogie, a zarazem dość wrażliwe na nagłe skoki napięcia.
Załóżmy, że piorun uderzy w nasz dom i doprowadzi do uszkodzenia instalacji elektrycznej. Jeśli posiadamy piorunochron, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie (o ile oczywiście polisa obejmuje szkody wyrządzone przez burzę). Brak instalacji odgromowej oznacza bardzo poważne problemy w kwestii odszkodowania. Dlatego też, instalacja odgromowa jest niezbędna w nowoczesnych budynkach. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat samej budowy oraz systemów stosowanych w nowych domach.