Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że niezwykle ważnym aspektem jest posiadanie dostępu do drogi publicznej, czy to w wyniku służebności, czy udziału w działce. Warto by zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, który z pewnością uzmysłowi nam wszystkim, jak ważny jest dostęp do drogi publicznej i jak łatwo może pokrzyżować nasze wszystkie plany.
Jeśli prawnie nie posiadamy dostępu do drogi publicznej, to niestety nie będziemy w stanie uzyskać pozwolenia na budowę na naszej parceli. Można to łatwo zobrazować za pomocą pewnego przykładu. Jesteśmy właścicielami działki, do której prowadzi wyjeżdżona droga, a obok niej znajduje się droga wytyczona geodezyjnie. Zgodnie z prawem powinniście jechać wytyczoną prawnie wąską dróżką, jednakże jak wiadomo, w praktyce bywa inaczej i poruszacie się wygodniejszą z dróg.
Dołóżmy do tego fakt, iż droga prawna jest przerywana innymi działkami prywatnymi. W takiej sytuacji konieczne będzie ustanowienie służebności drogi koniecznej. Kiedy zachodzi potrzeba ustanowienia takiej służebności? Ustanawia się ją w sytuacjach, kiedy niezbędne jest posiadanie przez konkretną parcelę odpowiedniego dojazdu do drogi publicznej. W takich momentach najczęściej właściciel działki bez dostępu do drogi publicznej może żądać od posiadaczy sąsiednich terenów ustanowienia służebności drogowej za wynagrodzeniem. Zapis o tym znaleźć możemy w art. 145 § 1 Kodeksu cywilnego. Zatem z treści tego przepisu wynika, że ustanowienie służebności drogi koniecznej może wejść w życie tylko za odpowiednim wynagrodzeniem dla właściciela nieruchomości, przez którą droga będzie przebiegać. Wysokość tego wynagrodzenia ustalana jest na podstawie cen rynkowych, a dodatkowo uwzględnia się również straty poniesione w związku z ustanowieniem służebności. Co więcej, jeśli droga te przebiegać będzie przez kilka działek, będziemy mieć więcej do załatwiania, a dodatkowo więcej do zapłacenia właścicielom tych parceli. Jeszcze mniej ciekawie zrobi się, gdy droga wewnętrzna wytyczona geodezyjnie okaże się węższa niż 3 metry. Oznacza to, że nie spełnia ona wymogów obowiązującego prawa.
Wynika z tego, że warto mieć na uwadze dostęp działki do drogi publicznej. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że liczyć będzie się droga wytyczona prawnie, a nie ta od lat wyjeżdżona droga. Najlepiej będzie zamówić mapę ewidencyjną i zasadniczą oraz udać się do urzędu i dowiedzieć się, czy działka, którą zamierzamy zakupić, posiada dostęp do drogi publicznej. Dzięki temu uda nam niemiłych i kłopotliwych niespodzianek.