Zanim przystąpimy do planowania domu i jego budowy, większość z nas rozglądać będzie się za odpowiednią działką przeznaczoną pod tę inwestycję. Poza lokalizacją czy jej wielkością trzeba pod uwagę wziąć również cenę działki. Te w najbardziej pożądanych miejscach mogą sięgać horrendalnych cen. Dlatego też tanie działki mogą się wydawać bardzo atrakcyjną ofertą i inwestorzy zaślepieni chęcią posiadania domu w jak najkrótszym czasie mogą nie wziąć pod uwagę czynników, które wypływają na jej cenę. Czy tanie działki są zawsze dobrymi okazjami?
O czym musisz pamiętać podczas szukania taniej działki budowlanej?
Tanie działki budowlane najczęściej znajdują się daleko od miast. Dlatego przed zakupem takiej działki powinniśmy solidnie przemyśleć, czy utrudnienia z tym związane jesteśmy w stanie przetrwać. Jeśli pracujesz w mieście, a zamierzasz kupić działkę na wsi, z dala od miejsca zatrudnienia, to za pewno będziesz pokonywać dziennie kilkadziesiąt kilometrów. Nie dość, że zajmuje to trochę czasu, to ponadto nie jest to tanie, gdyż potrzebować będziesz samochodu oraz pieniędzy na paliwo. Istnieją jednak kontrargumenty w postaci ciszy panującej z dala od miejskiego zgiełku czy czystego powietrza.
Musisz także pamiętać o tym, że działki, których ceny nie są znacząco wysokie, są bardzo często słabo uzbrojone. Do kosztów zakupu działki prawdopodobnie będzie trzeba doliczyć dodatkową sumę związaną z jej uzbrojeniem, jak i również czas, jaki trzeba będzie spożytkować kosztem tego. Ostatecznie może się okazać, że koszt tej działki będzie o wiele wyższy, niż mogłoby się wydawać.
Tanie działki mogą także występować w nieco nietypowych kształtach. Wielu z nas mogłoby machnąć ręką na ten aspekt, myśląc, że budowa domu w takim miejscu jak najbardziej będzie możliwa. Wcale nie musimy być w błędzie, ale często dostosowanie projektu domu do nietypowego kształtu parceli może się okazać bardzo kosztowne. Musimy także pamiętać o gruncie, jaki jest na naszej działce. Jeśli się okaże, że grunt jest zbyt trudny, możemy zapomnieć o budowie domu na takiej działce.
Tanie działki często także charakteryzuje niezbyt atrakcyjne sąsiedztwo czy okolica. Niedużo zapłacimy za parcele, które znajdują się w pobliżu torów kolejowych, cmentarza czy więzienia. Ponadto tanią działkę dostać możemy także w sąsiedztwie bardzo ruchliwych ulic, które nie są pożądane przez inwestorów, gdyż dobiega z nich uciążliwy hałas, a ponadto mogą się okazać niebezpieczeństwem, jeśli posiadamy małe dzieci czy zwierzęta domowe.
Przygotowując się do kupna taniej działki, powinniśmy także sprawdzić jej sytuację prawną, ponieważ jeśli koszt jej zakupu jest znacznie niższy niż działek sąsiednich, możemy się spodziewać różnych nieścisłości.
Co zrobić w przypadku pojawienia się wątpliwości dotyczących zakupu taniej działki?
Nawet lepiej, jeśli działka, którą planujemy zakupić, budzi w nas jakieś podejrzenia czy wątpliwości, gdyż ostrożności nigdy za wiele. W przypadku działek o nietypowym kształcie najlepiej zasięgnąć porady architekta, który będzie w stanie ocenić, czy budowa domu będzie w tym miejscu w ogóle możliwa i opłacalna.
W przypadku działek, które znajdują się na terenach podmokłych i grunt na nich obecny budzi nasze podejrzenia, warto zdecydować się na badania geotechniczne. Dzięki niemu poznamy stan gruntu i będziemy wiedzieć, czy budowa w tym miejscu będzie możliwa i czy przebiegnie bez większych problemów, czy niespodzianek. Podobnie będzie w przypadku działek usadowionych na skarpie. Też warto będzie wykonać badania geotechniczne, aby wiedzieć, czy będziemy mogli zrealizować tam naszą wymarzoną inwestycję.
Jeśli kupimy działkę, która posiada już fundamenty domu, powinniśmy powołać się na opinię rzeczoznawcy, który oceni ich stan. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy kontynuowanie budowy domu na zastanych fundamentach będzie możliwe i czy w przyszłości nie okaże się, że z powodu ich złego stanu konieczna będzie np. rozbiórka domu.