Wiele wątpliwości wzbudza budowanie domu na granicy dwóch działek budowlanych. Przed takim dylematem stoi właściciel, w którego posiadaniu znajduje się kilka działek sąsiadujących ze sobą. Optymalna lokalizacja pod budowę domu bardzo często wypada właśnie na granicy dwóch działek. Czy budowa domu w tej sytuacji będzie możliwa? Sprawdźmy, co na temat tej sytuacji sądzi prawo budowlane, a także, jakie formalności obowiązują inwestora w tym przypadku.
Czy budowa domu na dwóch działkach jest możliwa?
Kwestię reguluje art. 3 pkt 11 ustawy o prawie budowlanym. Zgodnie z tym prawem, na działkę budowlaną może składać się kilka działek ewidencyjnych, których właścicielem jest inwestor. Tytuł prawny wynika z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu lub ograniczonego prawa rzeczowego. W praktyce, najmniej wątpliwości budzi sytuacja, w której inwestor posiada prawo własności do kilku działek i grunty te nie posiadają innych współwłaścicieli.
Budowa domu na dwóch działkach budowlanych wcale nie należy do rzadkości. W sytuacji, gdy inwestor posiada kilka pomniejszych działek, optymalna lokalizacja pod budowę domu często zahacza o granice dwóch działek. Warto jednak przeanalizować wszystkie dostępne opcje, zanim wybierzemy taką lokalizację dla domu. Jak doskonale wiadomo, specyficzne sytuacje zawsze oznaczają konieczność poświęcenia dodatkowego czasu na załatwienie formalności.
Czy warto złożyć wniosek o scalanie działek?
Właściciel kilku nieruchomości może wystąpić z wnioskiem o scalenie działek. Jeśli sprawa dotyczy wielu nieruchomości leżących w najbliższej okolicy, urząd miasta lub urząd gminy może z własnej inicjatywy zapoczątkować postępowanie administracyjne, którego celem będzie scalenie i ponowny podział działek budowlanych, tak, aby uzyskać atrakcyjniejsze parcele z punktu widzenia inwestora. Sam inwestor również może wyjść z inicjatywą i podjąć kroki prawne mające na celu scalenie działki. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne, ponieważ wyeliminuje wszelkie wątpliwości przy budowie domu. Minusem jest jednak to, że cała procedura może zająć kilka miesięcy.
Formalności związane z budową domu na kilku działkach
Wnioskowanie o pozwolenie na budowę domu w przypadku inwestycji na dwóch działkach nie różni się szczególnie formalnościami od budowy na pojedynczej parceli. Inwestor jest zobligowany do złożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Uprzednio należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli działka nie znajduje się w MPZP, złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Problematyczną sytuacją może być inny MPZP dla dwóch działek, na których budowany będzie dom. W praktyce, takie sytuacje należą jednak do rzadkości. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe opisujemy procedurę wnioskowania o pozwolenie na budowę domu. Z pomocą doświadczonego eksperta w dziedzinie nieruchomości można w krótszym czasie rozwiązać kwestie sporne, co przyczyni się do oszczędności czasu i pieniędzy.
Jakie sytuacje budzą wątpliwości inwestorów?
Choć budowa domu na dwóch działkach budowlanych jest możliwa, inwestor który przymierza się do zakupu kilku gruntów, powinien zachować szczególna ostrożności. Wątpliwości powinny się pojawić w sytuacji, gdy działki należą do kilku właścicieli legitymujących się jako właściciel lub użytkownik wieczysty. Sytuacja może być również problematyczna w sytuacji, gdy użytkowanie wieczyste zostało przyznane przez jednostkę samorządu terytorialnego, podczas gdy drugą działką dysponuje Skarb Państwa. W takich sytuacjach problematyczne może być ustanowienie odrębnej własności lokalu w budynku położonych na takich nieruchomościach.
Jeśli planujesz zakup dwóch działek budowalnych pod kątem budowy domu, skorzystaj z usług specjalisty dysponującego wiedzą o rynku nieruchomości oraz prawie budowlanym. W takich sytuacjach warto sprawdzić kilka kwestii formalnych i zweryfikować, czy w przyszłości mogą pojawić się problemy związane z budową domu na granicy dwóch parceli.
Jak znaleźć optymalną lokalizację pod budowę domu?
Wybór odpowiedniej działki budowlanej ma kluczowe znaczenie dla budowy wymarzonego domu. Inwestor musi zwrócić uwagę na szereg czynników, aby wybrać parcelę, na której możliwa będzie budowa wybranego uprzednio domu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/dzialki opisujemy najważniejsze kwestie, które warto uwzględnić przy wyborze działki budowlanej. W przypadku pozyskiwania kilku gruntów, nieoceniona będzie pomoc eksperta w dziedzinie nieruchomości, który pomoże nam zweryfikować status prawny działki.
Budowa domu na dwóch działkach budowlanych z punktu widzenia prawa budowlanego jest jak najbardziej możliwa, ponieważ kilka gruntów ewidencyjnych może składać się na jedną działkę budowlaną. W takiej sytuacji należy umieścić stosowną informację w księdze wieczystej. Ponadto, inwestor musi być oczywiście pełnoprawnym właścicielem działek, których dotyczy inwestycja. Przy wniosku o wydanie pozwolenia na budowę trzeba przedłożyć dokumenty, które potwierdzą prawo własności do konkretnych parceli.