Projekt budowlany to swoista instrukcja, która zostanie wykorzysta przez firmy wykonawcze do zrealizowania projektu na konkretnej działce budowlanej. To szczegółowy plan działania, który uwzględnia wybór materiałów, technologii czy instalacji. Zgodnie z prawem budowlanym, zakres projektu budowlanego musi obejmować trzy części. W tym artykule dowiesz się, jakie elementy wchodzą w skład projektu budowlanego i jakie informacje zawierają.
Zakres projektu budowlanego
Projekt budowlany jest dużo bardziej szczegółowy od podstawowego projektu domu, który możemy znaleźć w katalogu lub zakupić na stronie internetowej. Gotowy projekt przechodzi najpierw adaptację, czyli dostosowane go do specyfiki działki. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega adaptacja projektu. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, zakres projektu budowlanego obejmuje trzy części:
- Projekt zagospodarowania terenu
- Projekt architektoniczno-budowlany
- Projekt techniczny
Każdy z tych projektów zawiera szczegółowe informacje oraz instrukcje niezbędne do wybudowania trwałego i funkcjonalnego domu. Kompletny projekt budowlany jest także podstawą do wydania pozwolenia na budowę domu. Poniżej znajdziesz informacje na temat poszczególnych elementów chodzących w skład projektu budowlanego.
Projekt zagospodarowania terenu
W ramach takiego projektu, zarys projektowanych obiektów budowlanych jest nanoszony na sporządzoną przez geodetę mapę sytuacyjno-wysokościową. Innymi słowy, na podstawie tego projektu dom zostanie usytuowany w konkretnym miejscu na naszej działce, z zachowaniem wszelkich odległości wymaganych przez prawo budowlane i przepisy przeciwpożarowe. Na takim projekcie zaznaczone są następuje elementy: wszystkie budynki, instalacje poziemne, takie jak: szambo czy drenaż opaskowy, dojazdy, alejki ogrodowe, wiata śmietnikowa, a także sieć uzbrojenia terenu. Opisy i rysunki przyłączy obejmują: sieć wodociągową, elektryczną, gazową i kanalizacyjną. Na takim projekcie należy również zaznaczyć granice nieruchomości.
Projekt architektoniczno-budowlany
Taki projekt zawiera wszelkie rysunki i rzuty wszystkich poziomów domu, rozpoczynając od piwnicy, poprzez parter, piętro, poddasze, a kończąc na dachu. W przypadku dachów spadzistych niezbędne są także rysunki więźby dachowej. W przypadku budowy nowego domu wymagane są rysunki w skali 1:100, natomiast w przypadku rozbudowy lub adaptacji, 1:50. Projekt architektoniczno-budowlany zawiera również rysunki instalacji wewnętrznych. W części opisowej znajdziemy informacje na temat zastosowanych materiałów, konstrukcji oraz rozwiązań technologicznych. Zakres projektu budowlanego obejmuje również charakterystykę energetyczną domu z obliczonym zapotrzebowaniem na ogrzanie 1 mkw. powierzchni w skali roku.
Projekt techniczny
Trzecią częścią kompletnego projektu budowlanego jest projekt techniczny, w którym znajdziemy informacje na temat wszystkich rozwiązań instalacyjnych i konstrukcyjnych naszego domu. Znajdziemy tu m.in. opis planowanej instalacji grzewczej, a także takich technologii, jak: fotowoltaika czy kolektory słoneczne. Projekt techniczny obejmuje również opis wentylacji budynku. Jest swoistym rozszerzeniem projektu architektoniczno-budowlanego.
Dokumentacja projektowa do kosztorysu budowlanego
Na podstawie projektu budowlanego można sporządzić dokładny kosztorys prac budowlanych. Wcześniej dysponujemy jedynie przybliżonymi wartościami. Za sprawą projektu budowlanego znamy już wykorzystane materiały oraz rozwiązania technologiczne, a także możemy ocenić koszty robocizny. Jeśli korzystamy z usług generalnego wykonawcy, czyli firmy, która zajmie się kompleksową budową domu, kosztorys budowlany często jest automatycznie uzupełniany o kosztorys budowlany. Dzięki temu, inwestor wie, jaki budżet musi przygotować, co pomaga chociażby na etapie negocjacji z bankiem, gdy w celu realizacji projektu podjęty zostanie kredyt.
W jaki sposób sporządzany jest projekt budowlany?
Pierwszym krokiem jest wybór gotowego projektu, który spełnia warunki zabudowy dostępne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nasza działka nie znajduje się w MPZP, należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekty-domow znajdziesz gotowe projekty realizowane przez firmę budowlaną New House w technologii murowanej. Gotowy projekt przechodzi adaptację, czyli dostosowanie go do specyfiki działki, w uwzględnieniem indywidualnych oczekiwań inwestora. Kolejnym krokiem jest sporządzenie projektu budowlanego. Architekt bierze pod uwagę zakres projektu budowlanego i tworzy kompletną instrukcję wraz z rysunkami technicznymi. Instrukcja ta posłuży wykonawcom do wzniesienia domu, o jakim marzy inwestor.