Mimo że w Polsce dopiero zaczynają zyskiwać popularność, to coraz częściej można usłyszeć o domach ekologicznych, a niekiedy o domach pasywnych. Oba terminy dotyczą tego samego. Czym więc jest dom ekologiczny? Jakie powinien spełniać wymogi, aby takim być? Przede wszystkim powinien posiadać szereg nowoczesnych instalacji, takich jak rekuperacja czy panele fotowoltaiczne, a także powinien być wybudowany w zgodzie z naturą, z surowców dostępnych w danym regionie. To jednak nie wszystko, co powinniście wiedzieć o eco-domach.
Charakterystyka domu ekologicznego
Dom ekologiczny charakteryzuje dbanie o środowisko od rozpoczęcia planu inwestycji po rozpoczęcie jego eksploatacji. Przy planowaniu budowy bierze się pod uwagę uwarunkowania lokalne, aby móc w jak najmniejszym stopniu ingerować w przyrodę. Ponadto do jego budowy wykorzystuje się materiały, które są przyjazne dla środowiska.
Dom pasywny z założenia powinien generować jak najmniej zanieczyszczeń oraz pobierać jak najmniej energii, która dodatkowo powinna być ekologicznie wytworzona. Nie sposób zatem nie wspomnieć o odnawialnych źródłach energii. Najczęściej w planach inwestycji tego typu zawiera się panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Poza tym istotne jest zastosowanie rekuperatorów, które w naturalny sposób, za pomocą grawitacji, pomogą odzyskać część ciepła wydalanego przez wentylację. Dodatkowo bardzo często w takich projektach przewidziane są np. domowe oczyszczalnie ścieków, czy zbiorniki retencyjne gromadzące deszczówkę, która będzie mogła być wykorzystywana do prac w ogrodzie.
Aby dom mógł być ekologiczny, podczas jego budowy powinno się zadbać o odpowiednie ocieplenie, które będzie obojętne chemicznie, a także nie będzie szkodliwe dla zdrowia człowieka. Ponadto nie powinno ono także ulegać pleśni czy grzybom.
Zwykle bryły domów pasywnych projektowane są w ten sposób, aby można czerpać jak najwięcej korzyści oferowanych przez naturę, np. z energii słonecznej. Zaplanowanie większej ilości okien od strony południowej, a unikanie ich od północy, na pewno pozwoli ograniczyć straty ciepła.
Każdy eco-dom posiada indywidualne rozwiązania i instalacje, które dostosowywane są do potrzeb mieszkańców. Wszystko po to, aby w takich domach żyło się łatwiej i zdrowiej.
Czy ekologiczne domy są drogie?
Wielu z nas domy ekologiczne kojarzą się ze swego rodzaju modą. Z modą zaś bywa tak, że aby posiadać coś modnego, trzeba wydać sporo pieniędzy. W przypadku domach pasywnych zdecydowanie tak nie jest. Domy te nie muszą być ogromnymi kosztownymi inwestycjami. Warto pamiętać, że ze względu na zastosowanie odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych oraz zastosowanie rekuperacji pozwoli na zminimalizowanie kosztów eksploatacji. Dodatkowo wszystkie te technologie wraz z rozwojem i coraz większą popularnością wśród konsumentów również tanieją. Trzeba też wiedzieć, że koszty poniesione podczas tej inwestycji po jakimś czasie się zwrócą, ponieważ nie będziemy musieli wydawać horrendalnych sum na ogrzanie naszego domu.