Jak wybrać elegancką i funkcjonalną furtkę ogrodzeniową?

Furtka ogrodzeniowa najczęściej znajduje się w bliskim sąsiedztwie bramy wjazdowej i stanowi swoistą wizytówkę naszej posesji. Ogrodzenie i furtka to pierwsza rzecz, jaką widzą goście, którzy przybędą do nas w odwiedziny. Furtka powinna być dostosowana wizualnie do ogrodzenia i bramy, a także do stylistyki przewodniej naszego domu oraz ogrodu. Musi również zapewnić nam bezpieczeństwo i funkcjonalność. W jaki sposób wybrać najlepszą furtkę ogrodzeniową?
Dobrze dobrana furtka ogrodzeniowa powinna spełniać trzy warunki: atrakcyjny wygląd dostosowany wizualnie do ogrodzenia i bramy, funkcjonalność stojącą na straży większego komfortu domowników, a także bezpieczeństwo przed nieproszonymi gośćmi. Aby nie stanowić zagrożenia dla osób idących chodnikiem, furtka ogrodzeniowa powinna się otwierać do wewnątrz. Jej szerokość powinna wynosić przynajmniej 90cm, ale zaleca się nieco szersze furtki. Wysokość jest uzależniona od bramy i ogrodzenia. Kolejną kwestią jest odpowiedni system otwierania: kluczyk, a także domofon obsługiwany przez domowników z holu.
Wbrew pozorom, wybór odpowiedniej furtki wcale nie jest zadaniem prostym, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie kryteria i konieczność zachowania spójności z elewacją frontową oraz ogrodem. Wiele ciekawych informacji o zagospodarowaniu terenu wokół domu znajdziesz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu. Furtka ogrodzeniowa najczęściej znajduje się w bliskim sąsiedztwie bramy wjazdowej, choć w przypadku dużych działek sąsiadujących z dwoma ulicami, popularnym rozwiązaniem jest także tylna furtka.
Furtki różnią się przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane. Najczęściej jest to oczywiście metal oraz drewno. Ponadto, furtka może posiadać walory dekoracyjne, które sprawiają, że jest ona spójna z bramą i ogrodzeniem. Oto furtki, z którymi spotykamy się najczęściej:
Na stylistykę furtki wpływają również słupki, na których jest ona mocowana. Najczęściej są one wykonane z metalu, ale spotkamy się również z kamiennymi i betonowymi słupkami dostosowanymi do stylistyki naszego ogrodzenia.
Wybierając furtkę musimy również uwzględnić ceny za poszczególne modele. Najtańsze są oczywiście proste furtki wykonane z siatki, które z powodzeniem można stosować w bezpiecznej okolicy, gdzie ryzyko nieproszonych gości jest znikome. Dodatkowym walorem takiej furtki mogą być pnącza. Ceny takich modeli zaczynają się od 300 złotych. Nieco droższe są natomiast furtki panelowe. Tutaj wiele zależy oczywiście od rozmiaru. W przypadku wysokich furtek powyżej 170 cm, ceny mogą wynosić od 500 do nawet 1000 złotych. Podobnie wypadają ceny furtek palisadowych, które można kupić od 600 złotych. W przypadku furtek kutych, przedział zaczyna od się od 500 złotych, a kończy na kilku tysiącach za furtki wykonywane na indywidualne zamówienie.
Wizualna spójność furtki, bramy oraz ogrodzenia to ważny motyw decydujący o ogólnej prezencji naszego ogrodu. Dlatego też, bardzo często furtka i brama są zamawiane u producenta odpowiedzialnego za ogrodzenie. Dobranie furtki i bramy stworzonej pod kątem danej kolekcji gwarantuje spójność poszczególnych elementów. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/ogrody znajdziesz informacje na temat aranżacji ogrodu oraz popularnych sposobów na ogrodzenie swojej działki od posesji sąsiadów i ulicy.
Przy wyborze furtki ogrodzeniowej musimy również uwzględnić jej funkcjonalność. W nowoczesnych domach standardem jest oczywiście domofon, z pomocą którego możemy wpuścić gości bez wychodzenia z domu. Coraz popularniejsze są modele bezklamkowe, które otwiera się na specjalną kartę. Takich furtek nie trzeba również za sobą zamykać, ponieważ są one montowane w taki sposób, aby zatrzaskiwały się samoistnie.