Wylewki betonowe i cementowe są bardzo trwałe, ale w perspektywie wielu lat i one poddają się presji czasu. Najbardziej narażone są wylewki na zewnątrz, w takich miejscach jak balkon czy taras. Oddziałują na nie zarówno siły naciskowe, jak również trudne warunki atmosferyczne. Sposób naprawy starej wylewki, a co za tym idzie także cena, zależy od stopnia uszkodzeń. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem często jest stworzenie nowej wylewki.
Kiedy zachodzi potrzeba naprawy wylewki?
Niemal każdy generalny remont oznacza konieczność bliższego zapoznania się ze stanem posadzki. Niezależnie od tego czy zrywamy wykładzinę, stare płytki, czy też panele podłogowe. W tej kwestii warto skorzystać z pomocy fachowców, ponieważ oględziny wylewki „na oko” często dają mylne wyniki. Pozornie, nawet gładka i niepopękana wylewka mogą stracić poziom, a odchylenia zaważą na problemach z trwałym położeniem paneli podłogowych. Nieco więcej błędów wybaczają natomiast płytki, które układamy na klej, który delikatnie poziomuje nierówności.
Do naprawy kwalifikują się popękane i kruszące się wylewki. Jeśli przejedziemy śrubokrętem po starej wylewce i zauważymy, że w miejscu nacisku zaczyna się ona kruszyć, bezwzględnie należy wykonać prace naprawcze. To samo tyczy się wszelkich pęknięć oraz szczelin. To od zakresu uszkodzeń zależy rekomendowany sposób naprawy oraz koszty jakie poniesiemy za taki remont.
Czym różni się posadzka cementowa od betonowej?
Przy ocenianiu stanu wylewki warto wiedzieć, z jaką konkretnie wylewką mamy do czynienia. Pomoże to w doborze odpowiednich materiałów budowlanych niezbędnych przy remoncie. Podstawową różnicą pomiędzy wylewkami jest tzw. frakcja kruszywa. W przypadku wylewki betonowej grubość kruszywa jest nie większa niż 4mm, podczas gdy w przypadku wylewki cementowej jest to zaledwie 1mm. Wybór wylewki zależy od warstwy podkładu podłogowego od intensyfikacji ruchu w danym wnętrzu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/posadzka-cementowa możesz dowiedzieć się więcej na temat obu wylewek oraz ich konkretnego zastosowania.
Na czym polega naprawa wylewki?
Pierwszym krokiem jest dokładne frezowanie powierzchni w celu pozbycia się grubszych nierówności. Tyczy się to głownie posadzek, na których dawniej spoczywały płytki. Przy ich skuwaniu, spora część kleju pozostała na wylewce, a frezowanie to najlepszy sposób na pozbycie się takich pozostałości. Następnym krokiem jest ocena stanu wylewki. Jeśli problemem są małe pęknięcia i nie występuje problem kruszenia, niewielkie rysy można skleić z pomocą specjalnej żywice epoksydowej. Na takie nierówności stosuje się łączniki falowe ze stali.
Jeśli jednak posadzka kruszy się, oznacza to, że beton utracił swoje dawne właściwości. Tutaj czeka nas znacznie więcej pracy. Taką wylewkę należy skuć i ułożyć nowy podkład podłogowy. Po skuciu, powierzchnia musi zostać dokładnie odkurzona i zagruntowana. Przed podjęciem dalszych działań należy odczekać przynajmniej 24h od zagruntowania. Następnie można przejść do układania nowej wylewki. Dużą popularnością cieszą się nowoczesne wylewki samopoziomujące. W przypadku tradycyjnych wylewek konieczne jest poziomowanie.
Ile kosztuje naprawa starej wylewki?
W przypadku mniejszych napraw związanych z wyrównaniem drobnych pęknięć, cena jest zazwyczaj wliczana w usługę docelową, czyli np. położenie płytek lub paneli. Jeśli natomiast konieczna jest wymiana wylewki, wówczas wiele zależy od zakresu prac. W przypadku wykonania wylewki samopoziomującej zapłacimy od 20 do 30 złotych za metr kwadratowy. W przypadku wylewek tradycyjnych, 30 złotych to zazwyczaj dolna granica za taką usługę. Przy grubszych warstwach zapłacimy nawet do 45-50 złotych za metr. Jeszcze droższe jest natomiast wykonanie wylewki z izolacją. Tutaj ceny mogą osiągać nawet 60-70 złotych za metr kwadratowy.
Powyższe koszty obejmują oczywiście samą robociznę. Koszty materiału zależą od powierzchni wnętrza. 25-kilogramowy worek zazwyczaj wystarcza na 1-1,5m2 wylewki, w zależności od grubości warstwy. Ceny takiego worka w zależności od producenta i klasy produktu wahają się od 8 do nawet 40 złotych. Zazwyczaj jednak już za 10-15 złotych kupimy solidny produkt godny zaufania.
Komu zlecić wykonanie wylewki cementowej?
Najczęściej za wykonanie tej usługi odpowiada firma, której zlecamy finalne wykończenie powierzchni, a zatem położenie płytek, żywicy epoksydowej czy paneli podłogowych. Firma budowlana New House może pochwalić się kompleksowym zakresem usług. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat wszystkich prac wykonywanych przez naszych specjalistów. Fachowiec zapozna się ze stanem nawierzchni, a następnie poinformuje nas o rekomendowanym sposobie naprawy oraz o potencjalnych kosztach. Naprawa wylewki z położeniem nowego podkładu zajmuje zazwyczaj od 2 do 3 dni na wnętrze.