Coraz częściej budowane są domy bezpośrednio na gruncie. Takie rozwiązanie wymaga właściwej ochrony wylewek czy podłóg powstałych w ten sposób. Wykorzystywane są do tego folia izolacyjna oraz papa. Który materiał czym się charakteryzuje i na jaki najlepiej się zdecydować?
Folia izolacyjna – charakterystyka
Folia izolacyjna jest zdecydowanie nowoczesnym materiałem, prawidłowo zabezpieczającym podłogi i wylewki przed wilgocią. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że dostępna jest na rynku w różnych wariantach, dzięki czemu możemy idealnie dopasować ją do naszych potrzeb. Ponadto wyróżnia ją niska cena i łatwy montaż.
Zalety i wady stosowania folii izolacyjnej
Folia izolacyjna z sukcesem zabezpiecza izolowane powierzchnie, jednak mimo wszystko może się odznaczać gorszymi właściwościami izolacyjnymi, aniżeli papa. Plusem jest to, że producenci folii izolacyjnej oferują naprawdę szeroką gamę produktów, więc nietrudno będzie znaleźć najlepszą dla siebie. Nie można zapomnieć o jej niskiej cenie, która dla wielu z nas będzie niewątpliwym atutem. Jednak cena często wpływa na jakość. Cienki folię można bardzo łatwo uszkodzić podczas rozkładania, co w następstwie będzie skutkowało niską hydroizolacją.
Właściwości papy
Papa ma spełniać dokładnie takie same formy ochrony jak folia izolacyjna. Często jest jednak uważana za lepsza pod względem właściwości przeciwwilgociowych oraz trwałości. Najczęściej wykorzystuje się ją, kiedy trzeba zabezpieczyć podłogę osadzoną na gruncie przed wilgocią. Ponadto zaleca się jej stosowanie, kiedy ściany fundamentowe również zostały zabezpieczone papą, ponieważ w takiej sytuacji obie izolacje jest wygodnie i łatwo połączyć.
Zalety i wady stosowania papy
Wielu ekspertów podkreśla, że stosowanie papy jest lepsze aniżeli folii, ponieważ materiał ten stosowany jest od wielu lat, a to oznacza, że jest sprawdzony. Dodatkowo papa odznacza się zwiększoną trwałością, ponieważ znacznie trudniej ją uszkodzić niż folię izolacyjną. Ponadto znacznie rzadziej możemy natrafić na nieszczelności na spoinach. Niektórzy powiedzą, że jej montaż jest trudniejszy od montażu folii, jednak stosując papę termozgrzewalną, zrobimy to tak samo łatwo, jak w przypadku poprzedniczki. Stosuje się do tego palnik, którym rozgrzewa się papę i dociska ją do podłoża, przy zastosowaniu właściwego zakładu pomiędzy łączeniami następnych partii materiału.
Mimo wszystko stosowanie papy do izolacji nie jest pozbawione wad. Nie sprawdzi się ona przy powierzchniach z ubytkami, bez zastosowania warstw wyrównawczych. Dodatkowo papy, które łączone są za pomocą lepików, mogą negatywnie wpływać na styropian będący warstwą termoizolacyjną. Kolejną wadą papy, jest jej cena, która jest zdecydowanie wyższa niż cena folii izolacyjnej.
Co wybrać? Folia izolacyjna czy papa?
Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jeden i drugi materiał ma swoje zalety i wady, jednak przy odpowiednim ich zastosowaniu mamy gwarantowaną izolację przed wilgocią i termoizolację. To, czy wybierzemy folię czy papę, ma zdecydowanie mniejsze znaczenie.