Jadąc przedmieściami jakiegoś większego polskiego miasta, spotkać możemy coraz więcej domów parterowych. Jednak to domy piętrowe nadal dominują w krajobrazie wielu osiedli. Dlaczego jednak ludzie decydują się częściej na domy dwukondygnacyjne? W czym domy parterowe wygrywają w starciu z piętrowymi?
Charakterystyka domów parterowych
Jak dobrze wiemy, każdy projekt domy posiada swoje plusy i minusy. Mają je także domy parterowe. Jednak w wielu aspektach okazują się lepszym wyborem niż domy piętrowe. Przede wszystkim domy jednopoziomowe są tańsze w budowie niż dwupoziomowe o tej samej powierzchni. Choć i to nie zawsze się sprawdza, ponieważ jest to uzależnione od kilku czynników. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się wadom i zaletom domów parterowych.
Jakie plusy mają domy parterowe?
Domy parterowe, które otoczone są pięknym ogrodem, z pewnością będą pozwalały mieszkańcom na wpuszczenie natury do domu i życie blisko niej. Latem tarasy czy zadbane ogrody mogą stać się przedłużeniem salonu czy jadalni, dostarczając domownikom niezwykłych wrażeń. W tym przypadku warto uzbroić się w dosyć dużą działkę, ponieważ dom parterowy rozciągający się od jednej do drugiej granicy, będący tuż przy ogrodzeniu sąsiada, nie będzie przynosił osobom tam mieszkającym satysfakcji z życia. Na małej działce nie uda nam się również stworzyć ogrodu żyjącego w symbiozie z domem, który jest właśnie jednym z największych plusów takich projektów.
Jeśli chodzi o koszt budowy takiego domu, to faktycznie jest on niższy, ale tylko w przypadku projektów o dosyć małej powierzchni, np. do 150 mkw. Dom o takim metrażu nie wyniesie więcej niż budowa domu dwukondygnacyjnego o tej samej powierzchni. Ponadto najczęściej nie będziemy montować okien dachowych, które są dosyć drogie, a to również pozwoli nam sporo zaoszczędzić.
Najczęściej wymienianą zaletą domów jednopoziomowych jest jednak brak schodów. Wchodzenie po schodach często jest utrudnieniem dla starszych osób. Również dla osób z niepełnosprawnościami schody często okazują się przeszkodą do niepokonania. W domu parterowym możemy uniknąć jakichkolwiek stopni, co z pewnością ułatwi życie wielu osobom.
Minusy domów jednokondygnacyjnych
Koszty są również minusem. Jednak w tym przypadku mówimy o kosztach eksploatacyjnych. Domy parterowe posiadają dużą powierzchnię ścian, a także o wiele bardziej rozległy dach. Przez to tracimy wiele ciepła, które ulatnia się poprzez te ogromne powierzchnie. W domach piętrowych ciepło przedostaje się przez sufit i ogrzewa piętro, dając oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.
Brak piętra można jednak uznać również za wadę. Potrzeby domowników stale się zmieniają. Posiadając dzieci w wieku kilkunastu lat, dobrze jest posiadać wydzieloną strefę, która będzie służyć za azyl każdego dziecka, a nawet rodziców. W tym przypadku trzeba się zastanowić, czy zależy nam bardziej na wygodzie czy utrzymaniu prywatności. Warto też pomyśleć nad tym, czy nasze potrzeby nie ulegną diametralnej zmianie w przyszłości.
Przykłady domów parterowych
Jedną z ciekawszych propozycji spośród naszych ofert jest Dom z tarasami -> https://new-house.com.pl/projekt/19783. Projekt tego domu posiada mnóstwo ogromnych okien, które pozwalają na połączenie się pomieszczeń z ogrodem. Dodatkowo posiada on trzy tarasy, będące idealnym przedłużeniem salonu z kuchnią i jadalnią czy każdej z sypialni. Mimo, że dom ten jest jednokondygnacyjny, to w świetny sposób wydzielono w nim strefę prywatną dla rodziny, strefę dzienną oraz biuro gospodarzy. Całość charakteryzuje oprawa w nowoczesnym stylu.
Zx100 -> https://new-house.com.pl/projekt/3122 jest również bardzo ciekawym projektem dla osób chcących wejść w posiadanie domu parterowego. Dom ten charakteryzuje bardzo ciepła, ale nowoczesna oprawa zewnętrzna. Ponadto jednym z jego większych atutów jest basen zlokalizowany na tyłach tego budynku. Będzie to z pewnością ulubione miejsce osób, które uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu roślin, słońca i wody. Mimo niewielkiego metrażu wszystkie pomieszczenia są bardzo dobrze rozplanowane. Niewielki metraż będzie również zaletą dla osób, które nie chcą dużego domu, chociażby z powodu dużej powierzchni do sprzątania.