Budowa domu często wiąże się ze skomplikowanymi formalnościami, którym trzeba sprostać, zanim na działce rozpoczną się pierwsze prace. Na samo pozwolenie na budowę czasami trzeba czekać nawet ok. dwóch miesięcy, a nawet dłużej, jeśli trafimy na uciążliwych sąsiadów, którzy dla zasady zgłoszą sprzeciw, co automatycznie wydłuży czas oczekiwania. W związku z tym, inwestorzy często pytają o obiekty, które można wybudować bez pozwolenia na budowę.
Dlaczego pozwolenie na budowę jest wymagające?
Biorąc pod uwagę, jak poważne byłyby konsekwencje nieograniczonej samowoli budowlanej, wszelkie ograniczenia są w pełni zrozumiałe. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego posiada wytyczne w kwestii lokalizacji działek budowlanych, a także wprowadza warunki zabudowy, czyli zbiór reguł, których musi przestrzegać inwestor budujący się na danym ternie. Takie ograniczenia mogą obejmować np. wysokość budynku w celu ochrony krajobrazu naturalnego. Z kolei przepisy budowlane wprowadzają ograniczenia mające na celu ochronę interesu publicznego. Dzięki temu, sąsiad na działce obok nie może ot tak postawić sobie domu tuż przy naszym ogrodzeniu.
Aby otrzymać pozwolenie budowlane, inwestor musi skompletować niezbędne dokumenty i złożyć wniosek wraz z projektem budowlanym dostosowanym do warunków zabudowy. Urzędnicy sprawdzą dokumenty, przeanalizują zgodność z warunkami zabudowy, a także powiadomią właścicieli okolicznych nieruchomości. Mają oni prawo sprzeciwić się inwestycji, co wydłuży czas rozpatrywania wniosku. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wyglądają formalności przy załatwianiu pozwolenia na budowę.
Jakie obiekty można wybudować bez pozwolenia?
W pierwszej kolejności warto wymienić domy do 35m2. To niewielkie konstrukcje, które częściej sprawdzają się w roli domku letniskowego lub domku na działce. Niemniej jednak, taki budynek nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie zgłoszenie, o którym powiemy za chwilę. Domy bez pozwolenia w teorii można wznieść także wtedy, gdy inwestycja nie oddziałuje na sąsiednie nieruchomości (czyli działka nie sąsiaduje z innymi nieruchomościami). W takiej sytuacji również wystarczy stosowne zgłoszenie budowy domu.
Warto jednak wspomnieć o tym, że w nadchodzących latach przepisy mogą się zmienić. Partia rządząca ogłosiła niedawno nowy program Polski Ład. Jednym z założeń tego programu jest dopuszczenie do budowy domów do 70m2 bez pozwolenia. Wiele niewielkich domów parterowych dla 2-4 osobowej rodziny mieści się w powierzchni 70m2, dzięki czemu, taki przepis bez wątpienia byłby niemałą rewolucją w prawie budowlanym. Na ten moment jest to jednak konstrukt teoretyczny.
Czym jest zgłoszenie budowy domu?
Jeśli pozwolenie na budowę nie jest wymagane, inwestor wciąż nie może ot tak rozpocząć budowy, ponieważ byłaby to samowola. W związku z tym, należy wysłać do urzędu stosowne zgłoszenie o budowie domu, w którym znajdą się niezbędne dokumenty i projekt budowlany. Urzędnicy sprawdzą nasz projekt i ocenią, czy jego budowa na danym terenie rzeczywiście nie będzie oddziaływać na interes publiczny oraz na środowisko naturalne.
Urząd miasta lub gminy ma 21 dni na podjęcie decyzji. Jeśli jest ona pozytywna, możemy rozpocząć budowę naszego domu. Jeśli urząd wniesie sprzeciw, wówczas musimy udać się do urzędu w celu wyjaśnienia powodów, dla których podjęta została taka decyzja. Czasem ma to związek z niekompletną dokumentacją lub drobnymi nieprawidłowościami w projekcie. Jeśli w ciągu 21 dni nie podjęta zostanie żadna decyzja, jest to uznawane za milczącą zgodę na rozpoczęcie budowy. Dla pewności warto odczekać jeszcze 7 dni. Choć prawo jest w tej sytuacji po naszej stronie, lepiej uzyskać stuprocentową pewność, aniżeli wyjaśniać kwestię spóźnionej decyzji urzędu.
Budowa obiektów na działce budowlanej
Załóżmy, że interesuje nas wybudowanie dodatkowego budynku gospodarczego, altany lub wiaty na terenie naszej działki budowlanej. Zasady są takie same, co w przypadku małych domków letniskowych. Jeśli powierzchnia budynku gospodarczego, garażu, altany lub wiaty nie przekracza 35m2, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie i zachowanie odpowiedniego dystansu od granicy naszej nieruchomości. Należy oczywiście pamiętać o tym, że takie budynku muszą być zgodne z warunkami zabudowy dostępnymi MPZP.
Jak skutecznie załatwić formalności przed budową domu?
Dużym ułatwieniem dla inwestora będzie skorzystanie z usług wykwalifikowanej firmy budowlanej, która pomaga w stworzeniu projektu budowlanego oraz w załatwianiu formalności urzędowych. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat usług świadczonych przez firmę budowlaną New House. Nasza firma dysponuje wiedzą i doświadczeniem w kwestii wnioskowania o wydanie pozwolenia na budowę oraz przy zgłoszeniach budowy. Wiemy, a jaki sposób załatwiać formalności, aby zwiększyć szanse na szybkie i pomyślne zakończenie sprawy. W ten sposób, inwestor może zaoszczędzić zarówno cenny czas, pieniądze, jak również zdrowie.