Przed inwestorami planującymi budowę domu w 2021 roku stoi szereg wymogów i utrudnień. Pandemia koronawirusa sprzyja opóźnieniom, a jednocześnie, winduje ceny wielu usług oraz materiałów budowlanych. Warto także wspomnieć o wymogach zawartych w Warunkach Technicznych 2021, do których trzeba będzie dopasować nowe domy. W tym artykule omówimy główne kwestie związane z budową nowoczesnych domów w tym roku.
Jak pandemia koronawirusa wpływa na budowę domu?
Wielu inwestorów stawiających dom w roku 2020 i 2021 musi zaakceptować wysokie ryzyko wystąpienia opóźnień w trakcie budowy domu. Poważne zmiany na rynku przyniosła oczywiście pandemia koronawirusa. Poza lockdownami, które całkowicie stopowały inwestycję, problemem były również zakażenia występujące w firmach budowlanych. Zakażenie jednego pracownika wiąże się z tym, że cała ekipa musi odbyć przymusową kwarantannę. W efekcie, odbiór końcowy prac może się przesunąć nawet o kilka miesięcy. A to nie jedyny problem.
Pandemia koronawirusa poważnie nadszarpnęła kondycję finansową producentów materiałów budowlanych, ale również firm budowlanych. Co za tym idzie, inwestorzy muszą być przygotowani na wyższe ceny za niektóre materiały, systemy, instalacje czy usługi. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu omawiamy kwestie związane z pełną procedurą budowy domu od podstaw. Nasza firma, jako jedyna w Polsce, pozwala inwestorom sprawdzić rzeczywiste koszty budowy domu po wyborze konkretnego projektu. To ogromne udogodnienie, które pozwala lepiej przeanalizować swoją sytuację finansową i przygotować potrzebny budżet.
Warunki techniczne w 2021 roku
Pod hasłem WT 2021 kryją się warunki techniczne, których trzeba przestrzegać przy budowie nowych domów. Z roku na rok kładzie się coraz większy nacisk na energooszczędność. Nowe domy powinny do minimum ograniczyć zużycie energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł energii. W praktyce, w nowoczesnych domach pasywnych, w niektórych okresach roku można nawet uzyskać nadwyżkę energii wyprodukowanej np. przez fotowoltaikę. Do tego dochodzą inne nowoczesne rozwiązania: kolektory słoneczne, rekuperacja, wymienniki ciepła, a także bardzo energooszczędne systemy grzewcze, takie jak pompy ciepła.
Warunki techniczne określają maksymalny dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła U. Nowe domy muszą tracić jak najmniej ciepła, dzięki czemu, stają się one przyjaźniejsze dla środowiska, ale również dla portfela inwestora, który może skutecznie obniżyć koszty eksploatacji. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekty-domow dostępne są gotowe projekty nowoczesnych domów stworzonych z myślą o większej energooszczędności. Firma budowlana New House oferuje kompleksową realizację projektów w technologii murowanej.
Jakie wymogi wprowadzają WT 2021?
Głównym celem warunków technicznych 2021 jest znaczne ograniczenie zużycie energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł energii. Projekt budowlany jest oceniany pod kątem wybranych materiałów, termoizolacji oraz wykorzystanych w nim systemów grzewczych. Im wyższy jest udział energii odnawialnej, tym łatwiej jest spełnić wymogi zawarte w WT 2021. Kolejnym wymogiem są tzw. ciepłe okna, które muszą posiadać odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła.
Co szczególnie ważne, jeśli inwestor posiada projekt budowlany z 2020 roku ale wciąż nie zapoczątkował tej inwestycji, projekt musi zostać przekształcony i dostosowany do obowiązujących warunków. Aby uzyskać pozwolenie na budowę, każdy nowy projekt musi spełniać określone normy, które pozwolą osiągnąć standard wyznaczony w WT 2021. Firma budowlana New House doskonale zna obowiązujące warunki techniczne i pozwala inwestorom sprostać wszelkim wymaganiom i dopełnić formalności potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę domu.
Jak dostosować projekt budowlany do norm WT 2021?
Szczegółowe normy WT 2021 zakładają maksymalny współczynnik przenikania ciepła U dla poszczególnych obszarów budynku. Aby uzyskać niskie wartości tego współczynnika, inwestorzy muszą pamiętać o odpowiednich materiałach budowlanych oraz jakościowej termomodernizacji. W rezultacie, wpływa to oczywiście na wyższe koszty budowy domu. Plusem jest jednak to, że w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać wyjątkowo energooszczędny budynek, który w perspektywie długoterminowej pozwoli zaoszczędzić na niższych kosztach eksploatacyjnych.
Jeśli posiadany przez Ciebie projekt budowlany nie spełnia obecnie nowych norm WT 2021, konieczne jest jego przekształcenie. Tylko w ten sposób możliwe będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Skutecznym rozwiązaniem jest adaptacja projektu, o której więcej przeczytasz w tym artykule: https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu. Architekt w porozumieniu z inwestorom naniesie zmiany, które pozwolą dostosować budynek do obowiązujących norm WT 2021. Kluczowe jest tutaj osiągnięcie odpowiednich parametrów przy jak najmniejszym wzroście kosztów budowy domu.