Czy budowa domu na działce leśnej jest możliwa?
Spis treści:
Wysokie koszty działek budowlanych sprawiają, że inwestorzy coraz kreatywniej poszukując sposobów na pozyskanie parceli, na której stanie ich przyszły dom. Świetnym przykładem są działki leśne, na których często możliwa jest budowa domu. Owszem, wymaga to dodatkowych kosztów i formalności, ale w finalnym rozrachunku może okazać się bardzo opłacalne. W jaki sposób można wybudować dom na działce leśnej?
Czy można postawić dom na działce leśnej?
O tym, w jaki sposób można wykorzystać działkę leśną decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Plan może zakładać możliwość wzniesienia jednorodzinnego domu. W takiej sytuacji, sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy jedynie opracować projekt budowlany zgodny z warunkami zabudowy, a także wystąpić do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej. Inwestor musi zapłacić odszkodowanie związane z przedwczesnym przerwaniem produkcji, ale zwykle nie są to wygórowane koszty (a przynajmniej nie są na tyle wysokie, aby inwestycja w taką działkę okazała się nieopłacalna).
Należy jednak pamiętać, że tereny leśne często podlegają ochronie krajobrazu, a co za tym idzie, projekt musi spełniać określone warunki, aby można go było zrealizować na danym obszarze. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu opisujemy cały proces inwestycji, począwszy od opracowania projektu budowlanego, przez wzniesienie domu, aż po aranżację ogrodu. Problem pojawia się w sytuacji, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie bierze pod uwagę możliwości budowy domu na danym terenie.
Miejscowy plan zagospodarowania na działce leśnej
Zgodnie z obowiązującą ustawą o gruntach leśnych, o konkretnym zastosowaniu działki leśnej decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli w takim planie znajduje się adnotacja, która umożliwia zabudowę takiej działki, inwestor może śmiało myśleć o zakupie. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków działka leśna ma służyć produkcji leśnej, a miejscowy plan nie przewiduje innego zastosowania. Wówczas, uzyskanie pozwolenia na budowę jest oczywiście niemożliwe. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
Teoretycznie w grę wchodzi złożenie wniosku o przekształcenie działki leśnej na działkę budowlaną. Taką zgodę wydaje minister środowiska lub marszałek województwa. Szanse powodzenia są minimalne, a nawet jeśli uda nam się przekształcić działkę, koszty będą bardzo duże. W tym artykule: https://new-house.com.pl/dzialki możesz dowiedzieć się więcej na temat kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie działki budowlanej. Jeśli działka leśna jest dostępna w bardzo okazyjnej cenie, lepiej odpuścić sobie taki zakup. Jej właściciel prawdopodobnie doskonale zna treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Co zrobić, gdy działka nie figuruje w planie miejscowym?
Istnieje możliwość, że działka budowlana w ogóle nie figuruje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wówczas musimy sprawdzić jej status na mapach geodezyjnych. Jeśli działka jest opisana jako nieużytek, łąka, pastwisko, grunt orny lub teren zalesiony, sprawa staje się prostsza. Jeśli posiada ona dostęp do drogi oraz sąsiaduje z inną, zabudowaną już działką (choćby stare fundamenty), wystarczy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Trwa to kilka tygodni, jednak w wielu przypadkach sprawa kończy się po myśli inwestora.
Jeśli natomiast obszar jest oznaczony jako teren leśny, wówczas możemy śmiało odpuścić sobie taką działkę. W praktyce istnieje oczywiście możliwość złożenia wniosku o decyzje warunków zabudowy, jednak w zdecydowanej większości przypadków spotkamy się z odmową. Urzędnik stwierdzi, że na działce leśnej nie można bowiem niczego budować. Można oczywiście podjąć próbę walki i pozyskać opinie biegłych na kilku szczeblach, ale po pierwsze wiąże się z to z wysokimi kosztami, a po drugie, szanse na pozytywne zakończenie sprawy są niestety bardzo niskie.
Kiedy można wybudować dom na działce leśnej?
Jeśli zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni dopuszcza zabudowę na działce leśnej, wystarczy opracować plan budowalny zgodny z warunkami zabudowy i uzyskać pozwolenie na budowę. Więcej o formalnościach przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/dzialki. Aktualny właściciel działki zazwyczaj dobrze rozeznaje się w sytuacji i jeśli wie, że taki zapis w planie miejscowym istnieje, zwykle będzie żądał ceny niewiele niższej od normalnej działki budowlanej.
Jeśli natomiast miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie obejmuje budowy domu lub działka figuruje w mapach geodezyjnych jako teren leśny, możemy z czystym sumieniem odpuścić taką inwestycję. Próbę można podjąć, jeśli działka ma na mapie geodezyjnej status inny niż teren leśny. Jeśli działka posiada dostęp do drogi i sąsiaduje z inną, zabudowaną działką, wówczas inwestor ma duże szanse na uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy takiej działki.
Zakup działki leśnej – jakie mogą być ograniczenia?
Zakup działki leśnej pod budowę domu wiąże się z pewnymi ograniczeniami i problemami. Przede wszystkim konieczne będzie usunięcie drzew. O tym, czy będzie to w ogóle możliwe i w jakim zakresie, decyduje starosta lub tzw. uproszczony plan urządzenia lasu, którym są objęte prywatne działki leśne (nienależące do Skarbu Państwa).
W przypadku gdy działka leśna lub jej wydzielony fragment nie jest lasem (czyli jest np. terenem zalesionym, nieużytkiem bądź zostanie odlesiona), na wycięcie drzew trzeba uzyskać zgodę z gminy.
Wycinka drzew na takiej działce leśnej nie wymaga zgody jedynie w przypadku gdy do wycięcia są drzewa o obwodzie pnia mierzonego na wysokości 5 cm nieprzekraczającym:
-
80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego i srebrzystego;
-
65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
-
50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Warto też pamiętać, że działki będącej lasem nie można grodzić. Montaż ogrodzenia możliwy jest tylko na gruncie wyłączonym spod produkcji leśnej.
Budowa domu na działce leśnej – podsumowanie
Dom w lesie to marzenie wielu osób. Bliskość natury, przepiękne widoki, a czasem również niższe ceny nieruchomości leśnych sprawiają, że chętnych na nie nie brakuje. Jednak tzreba pamiętać o fakcie, że budowa domu na działce leśnej nie zawsze jest możliwa.
Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup działki leśnej, koniecznie powinniśmy sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni i wczytać się w treść dokument. Dotyczy to nie tylko osób, które pragną zamieszkać w lesie. Jak się okazuje, działką leśną może być nawet teren, na którym nie ma ani jednego drzewa.