Nowoczesne systemy alarmowe dbają o wyższe bezpieczeństwo i komfort domowników każdego dnia. W ostatnich latach wprowadzono innowacyjne rozwiązania, które czynią te instalacje bardziej niezawodnymi oraz funkcjonalnymi. Aby zaplanować sprawnie działający system alarmowy, warto już na etapie projektowania odpowiedzieć sobie na pytanie, czego dokładnie oczekujemy. Warto również poznać elementy wchodzące w skład systemu alarmowego.
Przed czym chronią nas systemy alarmowe?
Pierwszym skojarzeniem są oczywiście systemy, które mają zabezpieczyć nasz dom przed włamaniem. Z pomocą rozmieszczonych w domu detektorów centrala alarmu analizuje sytuacje i w chwili wykrycia zagrożenia uruchamia alarm. Może to być donośny sygnał dźwiękowy lub po prostu wysłanie zgłoszenia do firmy ochroniarskiej odpowiedzialnej za ochronę naszego domu. Nowoczesne systemy alarmowe wchodzące w skład instalacji Smart Home często informują o zagrożeniu właścicieli wyposażonych w odpowiednie aplikacje mobilne.
System alarmowy obejmuje również ochronę przed pożarem lub ulatniającym się gazem, w porę informując domowników o zagrożeniu. Aby uzyskać dobrze działający system, warto dokładnie rozplanować wszystkie instalacje w naszym domu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/instalacje-elektryczne możesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji elektrycznych. Spróbujmy po krótce omówić najważniejsze elementy wchodzące w skład systemu alarmowego.
Detektory wykorzystywane w systemie alarmowym
Nad sprawnym działaniem alarmu czuwa tzw. centrala alarmowa, która na bieżąco analizuje informacje dostarczane przez detektory oraz czujniki rozlokowane po całym domu. Do najważniejszych detektorów możemy zaliczyć:
- Detektory ruchu – najczęściej bazują na czujnikach podczerwieni, ultradźwiękach lub falach elekromagnetycznych. Za wykrywanie ruchu mogą odpowiadać także kamery wchodzące w skład monitoringu. Po uzbrojeniu alarmu, detektory wysyłają do centrali informacje o wykryciu ruchu. Nowoczesne systemy są w stanie odróżnić zwierzęta domowe od włamywacza.
- Kontaktory – system alarmowy może zostać wyposażony w kontaktory, które reagują na konkretne działania oraz ingerencje mechaniczne. Mogą reagować na wstrząsy, drgania, dźwięki, a także na próbę niewłaściwego otworzenia okna, drzwi lub bramy barażowej.
- Czujki ostrzegawcze – do tej grupy zaliczają się różnorodne detektory, których głównym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo domowników. Mamy tu czujki dymu, czujki termiczne, wykrywacze gazu, a także mierniki powietrza, które mogą sterować np. rekuperatorem.
To głównie od wybranych detektorów zależy efektywność naszego systemu alarmowego. Są one stale udoskonalane, aby zapewniać naszym domom większą ochronę, a jednocześnie, aby jeszcze lepiej rozróżniać fałszywe alarmy od tych prawdziwych.
Panel sterujący do systemu alarmowego
Instalacja alarmowa jest połączona z panelem, który pozwala na jej uzbrojenie oraz dezaktywację. Może to być konsola z klawiaturą, ukryty przycisk, a także czujki wykrywające: kartę dostępu, odciski palców, skan twarzy. Taka konsola często znajduje się w pobliżu głównej centrali alarmu. W instalacjach Smart Home coraz większy nacisk kładzie się na połączenie systemu alarmowego z domową siecią wifi. Dzięki temu, właściciel w każdej chwili może nadzorować pracę alarmu z pomocą aplikacji mobilnej. Nowoczesne konsole posiadają również tryb wpisywaniu kodu pod przymusem. Wpisany kod dezaktywuje alarm, ale jednocześnie wyśle sygnał o zagrożeniu do firmy ochroniarskiej.
System alarmowy sterowany z poziomu aplikacji
Zdarza Ci się uporczywie myśleć nad tym, czy aby na pewno zamknąłeś drzwi i okna? A może należysz do osób, które martwią się tym, że w domu zdarzą się nieoczekiwane sytuacje pod Twoją nieobecność? Systemy alarmowe zgodne z wizją Smart Home stawiają na wygodne połączenie systemów alarmowych z siecią wi-fi, tak, aby możliwe było sterowanie z poziomu aplikacji mobilnej. W ten sposób możesz wyposażyć dom w funkcje, które pozwolą sterować alarmem nawet bez Twoją nieobecność. Świetnym przykładem jest chociażby nowoczesny monitoring, który pozwala w każdej chwili zorientować się w tym, co właściwie dzieje się w domu w danym momencie.
Alarm dostosowany do potrzeb domowników
O nowoczesnym systemie alarmowym warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Pozwoli to obniżyć koszty montażu całej instalacji. Dodatkowo, alarm może zostać poszerzony o czujki, które pozwolą monitorować oraz sterować pracę nowoczesnych systemów, takich jak rekuperacja czy fotowoltaika, o której przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/fotowoltaika. Firma budowlana New House dokładnie przeanalizuje Twoje potrzeby i zaprojektuje system w pełni dostosowany do potrzeb domowników. W ten sposób zyskasz większe poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu każdego dnia. Obecnie, systemy alarmowe przenikają się z rozwiązaniami typowymi dla inteligentnego domu.