Domy kopułowe to rozwiązanie znane w budownictwie od wielu lat. Konstrukcje te charakteryzują się, jak sama nazwa wskazuje, kopulastym kształtem. Ich wygląd zewnętrzny bardziej przywodzi na myśl igloo niż tradycyjny dom. Nie ulega jednak wątpliwości, że domy kopulaste posiadają szereg zalet, na czele z niskimi kosztami budowy, wysoką energooszczędnością oraz krótkim czasem realizacji. Sprawdźmy, co warto wiedzieć na temat tych konstrukcji.
Czym charakteryzuje się dom kopułowy?
Domy kopułowe swoim kształtem bardziej przypominają igloo lub obserwatorium astronomiczne. Są budowane na planie koła, a wieńczy je kopuła. W tego typu domach nie stosuje się dachu, ponieważ kopuła jest budowana z tego samego materiału, co konstrukcja domu. Domy kopułowe mocno wyróżniają się nawet na tle bardzo modernistycznych konstrukcji typowych dla współczesnego budownictwa. To główny powód, dla którego wciąż nie są zbyt popularne w naszym kraju.
Problemem domów kopułowych w Polsce jest mocno ograniczony dostęp do projektów. Wciąż niewiele pracowni architektonicznych może się pochwalić takim typem domu w swojej kolekcji. Na stronie https://new-house.com.pl/projekty-domow możesz przeglądać różnorodne projekty, które mogą zostać zrealizowane przez firmę budowlaną New House. Istnieje oczywiście możliwość opracowania takiego projektu od podstaw. Plusem jest to, że takie budynki nie są zbyt skomplikowane, jeśli chodzi o samą technologię budowy.
Z jakich materiałów buduje się dom kopułowy?
Domy kopułowe najczęściej występują w formie domów piętrowych mieszczących się w jednej kopule, ale również w postaci domów parterowych złożonych z kilku kopuł z łącznikami. Najczęściej, do budowy wykorzystuje się siatkobeton, który pozwala uzyskać wysoką trwałość, odporność na silny wiatr, a także wilgoć. Domy z takiego materiału można również bez problemu ocieplić, zyskując wysoką energooszczędność. Zamiennikiem może być drewno, ale tego typu konstrukcje są droższe i bardziej skomplikowane. Najtańsze są natomiast domy kopułowe ze specjalnego styropianu. Takie domy można postawić nawet w ciągu kilku dni. Ich minusem jest jednak dużo niższa trwałość.
Jakie zalety posiadają domy kopułowe?
Mimo, że domy kopułowe nie są zbyt popularne w naszym kraju, warto powiedzieć o ich zaletach. Może to być decydujący czynnik, który sprawi, że jednak zdecydujemy się na zrealizowanie takiej inwestycji. Oto najważniejsze zalety domu kopułowego:
- Niski koszt budowy – to główna zaleta konstrukcji, jaką jest dom kopułowy. Przy powierzchni użytkowej rzędu 70-80m2, koszt inwestycji to ok. 100,000 złotych. To kilkukrotnie mniej w porównaniu z tradycyjną technologią murowaną.
- Trwałość – kopulasty kształt budynku pozwala na skuteczne odprowadzanie obciążeń powodowanych przez wiatr. Dom jest również w pełni odporny na wilgoć oraz śnieg. Dzięki temu, domy kopułowe służą swoim domownikom nienagannie przez wiele lat.
- Szybki czas budowy – dokładny czas realizacji zależy od wybranego materiału oraz technologii budowy i waha się od kilku dni do kilku miesięcy.
- Wysoka energooszczędność – prosta konstrukcja i kopulasty kształt wspierają dobrą izolację termiczną, co korzystnie wpływa na energooszczędność budynku.
- Lepsze samopoczucie na co dzień – istnieją wyniki badań, które wskazują na to, że osoby regularnie przebywające w pomieszczeniach o zaokrąglonym sklepieniu cieszą się lepszym samopoczuciem.
Warto również wspomnieć o tym, że domy kopułowe mogą zostać wzniesione na działce budowlanej bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowy. Dotyczy to jednak wyłącznie domów o powierzchni mniejszej niżej 35m2.
Jakie ograniczenia posiadają domy kopułowe?
Jeśli chodzi o minusy takiego rozwiązania, problemem jest na pewno ograniczony dostęp do projektów, co sprawia, że ciężko znaleźć dom dostosowany do swoich potrzeb. Spore zmiany można jednak wprowadzić w procesie adaptacji, o czym przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu. Minusem jest także ograniczona liczba ekip, które podejmą się realizacji takiego projektu. Mimo swoich zalet, domy kopułowe wciąż stanowią pewną niszę w naszym kraju. Tego typu domy są również problematyczne ze względu na zagospodarowanie przestrzeni. W końcu wnętrza są otoczone okrągłymi ścianami. Tutaj jednak można uzyskać imponujące efekty korzystając z pomocy architekta wnętrz oraz zamawiając meble na zamówienie.
Czy warto zainwestować w dom kopułowy?
Na to pytanie ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. Niewątpliwie domy kopułowe mają wiele zalet, dzięki czemu, cieszą się dużą popularnością w niektórych krajach zachodnich. Jest to jednak bardzo specyficzne rozwiązanie dedykowane osobom, które nie boją się odważnych decyzji. Ograniczona liczba projektów nie jest tak dużym problemem, biorąc pod uwagę możliwość stworzenia własnego domu od podstaw. W tym artykule: https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda projektowanie domu od podstaw. Dobry architekt nie będzie miał problemu ze sporządzeniem projektu domu kopułowego.