Akademia Budowlana

Adaptacja gotowego projektu – o czym należy wiedzieć?

Inwestorzy, którzy planują budowę swojego wymarzonego domu, coraz częściej sięgają po gotowe projekty, które są możliwe do zakupienia u różnych biur projektowych. Co to w ogóle jest gotowy projekt i czym różni się od indywidualnego? Z czym wiąże się adaptacja projektu i czy jest ona niezbędna? Z czego się składa? Dowiedz się, jakich zmian możesz dokonać bez zgody autora projektu. Na wszystkie postawione pytania postaramy się Państwu odpowiedzieć!


Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Niewielu Inwestorów ma świadomość, że niestety nie każdy projekt domu może być zrealizowany na konkretnej działce. Dlatego też bardzo ważne jest, aby zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego zanim stworzymy projekt indywidualny lub zakupimy gotowy projekt. Taki plan określa nam parametry, które musi spełniać przyszły budynek. Po co mamy ponosić koszt projektu domu ze stropodachem, jeżeli dachy płaskie według planu zagospodarowania przestrzennego są zabronione? Warto ustrzec się przed takim kosztownym błędem.
Są takie miejsca, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego nie istnieje.

W takim przypadku Inwestor musi wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy do właściwego urzędu. Ostatecznie otrzymamy parametry, według których możemy nasz dom postawić. Jednakże cała procedura trwa parę miesięcy.


Projekt indywidualny a gotowy

Jeżeli Inwestor jest zorientowany w temacie, jaki dom może zaprojektować i otrzymać na niego pozwolenie na budowę, to w następnej kolejności powinien zająć się projektem budowlanym.
Inwestor może zakupić gotowy projekt domu w biurze projektowym lub na naszej stronie internetowej https://new-house.com.pl/projekty-domow. Jest to opcja tańsza i mniej pracochłonna, o ile znajdziemy projekt domu, który będzie nam w dużym stopniu odpowiadał.
Jeżeli żaden znaleziony projekt w internecie nie spełnia naszych oczekiwań możemy zdecydować się na projekt indywidualny. Architekt, w zależności od stopnia skomplikowania projektu, potrzebuje od  kilku do kilkunastu tygodni na stworzenie projektu od zera. Zostanie on przez architekta od razu poddany adaptacji do działki, wiec z takim projektem będziemy mogli udać się wprost do urzędu w celu uzyskania pozwolenia na budowę.


Adaptacja projektu

Na wstępie musicie Państwo wiedzieć, że adaptacja projektu domu jest niezbędna, aby otrzymać pozwolenie na budowę, ponieważ dostosowuje projekt domu. Architekt po otrzymaniu od nas zakupionego projektu sprawdza takie parapety działki jak:
- ukształtowanie terenu,
- położenie względem stron świata,
- nośność gruntu,
- głębokość przymarzania,
- lokalizacja przyłączy,
- opinia geotechniczna (o ile jest).
Po określeniu wszystkich warunków oraz po zapoznaniu się dokładnie z planem zagospodarowania przestrzennego, Architekt wykonuje adaptacje projektów. Do jego obowiązków należy również uwzględnienie przepisów prawa budowlanego.
Architekt, który wykonuje dla Inwestora adaptację projektu musi posiadać odpowiednie uprawnienia projektowe oraz dokumenty świadczące o przynależności do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa. Zmiany, które nanosi na gotowy projekt, powinny być zaznaczone kolorem czerwonym trwałą techniką graficzną. Jeżeli zachodzi taka potrzeba Architekt tworzy także rysunki zamienne.


Z czego składa się adaptacja?

Adaptacja projektu gotowego składa się z dwóch części. Pierwszy z zakresów adaptacji jest obowiązkowy. Architekt dostosowuje przyjęte rozwiązania w gotowym projekcie do warunków naturalnych przyjętych na działce. W praktyce część obowiązkowa adaptacji projektu zawiera:
- dostosowanie projektu gotowego do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub w przypadku braku powyższego planu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu),
- dostosowanie projektu gotowego do obciążeń konstrukcyjnych,
- projekt zagospodarowania działki wraz z mapą do celów projektowych,
- niezbędne pozwolenia i dokumenty, których wymaga projekt,
- przejęcie funkcji projektanta budynku przez Architekta wykonującego adaptacje projektu.


W niektórych przypadkach zakres adaptacji niestety trzeba rozszerzyć, ponieważ wybrany projekt nie spełnia dokładnie wymogów związanych np. z kątem nachylenia dachu lub długością kalenicy. Takie sytuacje czasami jest to spowodowane niewiedza przyszłego Inwestora i zakupem projektu, który nie do końca odpowiada założeniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Drugi z zakresu adaptacji jest nieobowiązkowy. Wynika z faktu, że Inwestor chce dokonać zmian w projekcie, dzięki czemu dom będzie odpowiadał jego indywidualnym preferencjom. Do takich zmian należy przede wszystkim:
- układ funkcyjny budynku (przeznaczenie pomieszczeń, ścianki działowe itd.),
- dobudowanie podpiwniczenia,
- liczba i usytuowanie okien,
- docelowy wygląd elewacji zewnętrznej,
- sposób ogrzewania budynku,
- zastosowane materiały budowlane,
- zastosowane technologie.
 
Bardzo popularnym rozwiązaniem są projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji. Inwestorzy często zakupują projekty domów parterowych. Biorąc pod uwagę późniejszą rozbudowę budynku Architekt przerabia projekty domów parterowych na projekty domów parterowych z możliwością adaptacji poddasza. W takim przypadki najczęściej zmieniony jest kąt nachylenia dachu oraz wysokość ścian kolankowych. Oczywiście Architekt przy wykonywaniu takiej adaptacji musi uwzględnić wszystkie istniejące obostrzenia związane z prawym budowlanym, wymaganiami technicznymi oraz parametrami planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Z kolei Inwestor otrzymując taki projekt po zmianach wykańcza sobie pod klucz parter, a góra zostaje do późniejszego wykonania.
Pamiętajmy, że taka zmiana projektowa nie będzie należała do najtańszych (zwłaszcza jeśli strop nad parterem był jedynie lekką konstrukcją podwieszaną do wiązarów dachu).


Dopuszczalne zmiany w projekcie gotowym

Inwestorzy zakupując gotowy projekt z biur projektowych powinni mieć świadomość, że taki projekt jest objęty prawem autorskim. W związku z tym, Architekt dokonujący adaptacji nie może dokonać dowolnych zmian w projekcie. Zakupując projekt Inwestor otrzymuje specjalną dokumentację, która uwzględnia listę możliwych zmian, których Architekt podczas adaptacji projektu może dokonać. Mogą one dotyczyć:
- wymiarów fundamentów,
- wybudowania piwnicy,
- użycia innych materiałów do budowy,
- liczby i układu okien,
- kąta nachylenia dachu,
- przekrojów elementów konstrukcji dachowej,
- kolorystyki elewacji i detali dekoracyjnych,
- kształtu podjazdów oraz tarasów,
- instalacji: wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej i centralnego ogrzewania.
Warto wiedzieć, że powyższy spis możliwych zmian nie jest ostateczny. Inwestor ostatecznie zawsze może wystąpić do biura projektowego o dodatkowe zmiany. Najczęściej taka procedura przebiega bezproblemowo i Inwestor ostatecznie otrzymuje pisemny dokument, który uprawnia architekta do dokonania zmian.


Koszt adaptacji projektu

Ciężko określić ile powinna kosztować adaptacja projektu. Zasadniczo przy adaptacji projektu gotowego cena jest ustalana indywidualnie i zależy przede wszystkim od projektu oraz od zakresu zmian, które będzie musiał wprowadzić Architekt. Warto zdawać sobie sprawę, że im mniej zmian Inwestor sobie zażyczy tym tańsza będzie adaptacja. Kwoty zaczynają się od 2 500 zł.


Niedrogie zmiany, za które Inwestor zapłaci niewiele, związane są przede wszystkim z układem funkcjonalnym budynku. Do nich należy na przykład: przestawienie lub rezygnacja ze ścian działowych, przesunięcie bądź likwidacja otworów w ścianach, doprojektowanie daszku nad wejściem lub tarasem.
Z kolei Inwestor zapłaci znacznie więcej za zmiany, które są związane z ingerencją w konstrukcje budynku.


Reasumując zakupując gotowe projekty domów jednorodzinnych z biur projektowych Inwestor oszczędza nie tylko pieniądze ale i czas, wiec są dobrą alternatywną dla projektów indywidualnych. W związku z bardzo dużym wyborem projektów, każdy przyszły Inwestor znajdzie coś dla siebie.
Z kolei adaptacja projektu gotowego wykonywana przez Architekta umożliwia zrealizować projekt na konkretnej, zakupionej przez Inwestora działce.

.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt90@new-house.com.pl
+48 504 125 130
* - pole wymagane
contact_form_checkbox_unchecked Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Obowiązki informacyjne
 1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

  1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
  2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
  3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
  4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
  5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
  6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
  10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
  11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.