Wybierając projekt domu zwykle zwracamy uwagę na jego kształt, powierzchnię oraz długość poszczególnych ścian. W ten sposób sprawdzamy, czy dany dom można postawić na naszej działce. Inwestorzy powinni również zwrócić uwagę na wysokość domu, ponieważ plan zagospodarowania miejscowego może ograniczać maksymalną, dopuszczalną wysokość domów wolnostojących. Zwykle to właśnie kalenica domu jest najwyższym punktem budynku.
Czym jest kalenica?
Kalenica to najwyżej położona linia dachu, na której spotykają się wszystkie połacie. Ten element występuje zarówno w dachach dwuspadowym oraz czterospadowych. Wyjątkiem są dachy kopertowe, w których połacie łączą się w centralnym punkcie. Wówczas, to właśnie punkt zetknięcia połaci jest położony najwyżej. Kalenica wieńcząca budynek odpowiada także za prawidłową wentylację w domu, chroni przed zawilgoceniem, a także stanowi element zabezpieczający elewacje.
Wybierając projekt budowlany do konkretnej działki budowlanej zawsze warto zwrócić uwagę na wysokość budynku. Bardzo często jest to odległość jaka dzieli kalenicę od gruntu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/warunki-zabudowy możesz przeczytać o różnych kwestiach związanych z dostosowaniem projektu do wymogów obecnych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzeni. W wielu miejscach istnieje bowiem zapis o ograniczeniach związanych z maksymalną dopuszczalną wysokością budynku.
Orientacja kalenicy względem drogi dojazdowej
Kalenica często przebiega równolegle do najdłuższych ścian budynku, co dobrze widać na przykładzie domów z dwuspadowym dachem. Analizując projekt budowlany, zawsze warto zwrócić uwagę na położenie kalenicy względem ulicy przebiegającej obok działki. Jeśli front domu to jednocześnie najdłuższa ściana, kalenica zazwyczaj przebiega równolegle do drogi. Inaczej jest w przypadku domów dostosowanych do wąskich działek, w których to ściany boczne są najdłuższe. Wówczas, kalenica będzie położona prostopadle do drogi.
Orientacja kalenicy względem ulicy lub drogi dojazdowej może oczywiście ulec zmianom w zależności od dokładnego usytuowania budynku na planie działki budowlanej. W przypadku działek o nieregularnych kształtach, domy mogą być obrócone, tak, aby sprostać warunkom zabudowy. Kalenica jako najwyższy punkt budynku, często służy nam do określenia usytuowania całego domu względem granic działki, ulicy oraz drogi.
Jak mierzymy wysokość domu?
Definicja obecna w ustawie o prawie budowlanym nie zawsze pozwala na jednoznaczne rozstrzygnięcie kwestii wysokości budynku. Wiemy jedynie, że wysokość mierzy się od najniżej położonego punktu przy wejściu do domu do górnej powierzchni najwyżej położonego stropu. Tyle tylko, że definicja stosowana lokalnie może być zgoła inna. Co za tym idzie, nie mamy pewności, czy wysokość budynku będzie faktycznie mierzona od najniższego miejsca przy wejściu do kalenicy dachu. Wyższym punktem może być bowiem komin lub attyka.
Zanim rozpoczniemy budowę domu, musimy zająć się wieloma formalnościami. W tym miejscu możesz przeczytać o procedurze wydawania pozwolenia na budowę: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe. Jeśli mamy wątpliwości, czy wysokość zaplanowanego budynku mieści się w limicie zarządzonym w planie zagospodarowania miejscowego, zawsze możemy złożyć wniosek o dokładną definicję ze strony urzędu miasta lub urzędu gminy. Na podstawie odpowiedzi można wykonać pomiar, który będzie zbieżny z obowiązującą definicją.
Co zrobić, w przypadku zbyt wysokiego domu?
W niektórych regionach Polski ograniczenia względem wysokości zabudowy są bardzo restrykcyjne. Mowa chociażby o terenach objętych programem Natura 2000 czy ochroną krajobrazową. Po zapoznaniu się z warunkami zabudowy może się okazać, że wybrany projekt nie spełnia wymogów. W takiej sytuacji mamy trzy wyjścia z sytuacji. Pierwszym rozwiązaniem będzie projekt domu z mniejszym kątem nachylenia dachu, co wpłynie na niższą wysokość.
Drugi sposób to adaptacja interesującego nas projektu. Obniżenie wysokości jest jednak dosyć kosztowną przeróbką i wymaga zaawansowanych zmian w konstrukcji domu. Trzeci pomysł to projekt od podstaw tworzony we współpracy z architektem. W ten sposób najłatwiej jest uzyskać dom dostosowany do naszych potrzeb, a zarazem do warunków zabudowy.
Jak wybrać odpowiedni projekt domu?
Pierwszym krokiem jest dokładna analiza warunków zabudowy na danej działce budowlanej. Firma budowlana New House bardzo często współpracuje z inwestorem już na tym etapie, wspierając poszukiwania działki spełniającej oczekiwania. Gdy poznamy szczegółowe warunki obecne w planie zagospodarowania miejscowego, znacznie łatwiej będzie nam wybrać projekt dostosowany do wszystkich wymogów, w tym do maksymalnej dopuszczalnej wysokości budynku. Na naszej stronie: https://new-house.com.pl/projekty-domow dostępne są setki różnorodnych projektów domów z dachem dwuspadowym, czterospadowym, kopertowym, płaskim lub stropodachem. W wielu tych projektach, to właśnie kalenica jest najwyższym punktem na podstawie którego dokonuje się pomiaru.