Gładź gipsowa to materiał, który wykorzystujemy do wykończania ścian oraz sufitów. Bardzo podobnym produktem jest również gips szpachlowy. Warto jednak pamiętać, że oba te produkty mają nieco inne zastosowanie, choć nazwy są stosowane wymiennie. W tym artykule omówimy różnice pomiędzy gipsem i gładzią szpachlową oraz omówimy konkretne zastosowanie tych materiałów przy wykańczaniu domu oraz remoncie.
Gips szpachlowy czy gładź gipsowa?
W markecie budowlanym nietrudno o zawrót głowy od nadmiaru dostępnych produktów. W potocznej rozmowie często stosujemy pojęcie gipsu i gładzi wymiennie, ale w praktyce są to dwa różne produkty wykorzystywane w podobnych, ale nie identycznych celach. Największą różnica jest to, że gips szpachlowy można wykorzystać do łatania dużych ubytków i wyprowadzania kątów ścian i sufitów. Z kolei gładź gipsowa jest stosowana przy wykańczaniu i pozwala idealnie wygładzić powierzchnię.
Przy wykańczaniu nowego domu zazwyczaj wykorzystuje się oba te materiały, a wybór fachowca zależy od specyfiki powierzchni. Wygodnym rozwiązaniem jest budowa domu pod klucz, ponieważ w ramach tej inwestycji jedna firma zajmuje się realizacją całego projektu, aż po odbiór końcowy. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu-pod-klucz możesz dowiedzieć więcej na temat tego, jak wygląda usługa świadczona przez wykwalifikowaną firmę budowlaną New House.
W jakim celu stosujemy gips szpachlowy?
Ten produkt jest sprzedawany zazwyczaj w postaci dużych worków z proszkiem, który łączymy z wodą w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Jest on stosowany jako pierwsze wykończenie i podstawa pod warstwę finiszową. Świetnie uzupełnia nawet duże ubytki, a co więcej, bardzo dobrze przylega do powierzchni. Można go stosować zarówno na ścianach poziomych i skośnych, jak również na sufitach. Jednorazowo nakładana warstwa może mieć grubość nawet 5-6mm. Do wygładzenia stosujemy duże pace. Przed zastosowaniem warstwy finiszowej należy odczekać przynajmniej jeden dzień.
Gipsy szpachlowe są dosyć twarde i oporne przy szlifowaniu, a co za tym idzie, z ich pomocą ciężko uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Dlatego służą jako pierwsza warstwa, która następnie zostanie dopracowana z pomocą gładzi gipsowej. Gips szpachlowy bywa wykorzystywany także przy montażu dekoracyjnych płyt ściennych. Jeśli planujesz remont i masz do wygładzenia bardzo nierówne ściany, w pierwszej kolejności sięgnij po gips szpachlowy. Z pomocą tego materiału można również wyprowadzić kąty. W tym celu stosuje się profile stalowe lub aluminiowe.
Kiedy stosujemy gładź gipsową?
Do dyspozycji klientów pozostają gładzie w proszku, które łączmy z wodą, podobnie jak gips szpachlowy, a także gotowe gładzie w wiadrze. Ten materiał jest stosowany do położenia warstwy finiszowej. Miękką i elastyczną gładź możemy łatwo szlifować, co pozwoli na wyeliminowanie drobnych niedoskonałości w fazie końcowej. Gładź gipsową stosujemy najczęściej jako drugą warstwę po gipsie szpachlowym. Biorąc pod uwagę, że nakładamy bardzo cienkie 2-3 mm warstwy, gładź szpachlową często kładzie się w dwóch warstwach dla uzyskania idealnego efektu.
Gładź gipsowa bywa wykorzystywana przy wykańczaniu ścian gipsowo-kartonowych. W ten sposób możemy bez trudu zamaskować szczeliny i łączenia, uzyskując równą powierzchnię gotową do malowania. Przy remoncie, gładzi gipsowej nie należy stosować do wyrównywania dużych ubytków. Po pierwsze zużyjemy znacznie więcej materiału, a po drugie, głębsze ubytki wypełnione gładzią mogą z biegiem czasu pękać. Trzymamy się zatem schematu: wstępna warstwa gipsu szpachlowego, wyrównanie gładzią gipsową i ewentualnie warstwa finiszowa na koniec.
Gładź szpachlowa dostępna w różnych wariantach
Gotowe gładzie różnią się składem i mogą być wykorzystywane na kilka sposobów. Najczęściej gładź nakładamy przy pomocy pacy i szpachelki. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się gładź, którą można nakładać specjalnym wałkiem drucianym. Przy dużych powierzchniach można zastosować agregat lub pistolet natryskowy. Warto także wspomnieć o specjalnych gładziach bezpyłowych. Do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni stosuje się wówczas szlifowanie na mokro z pomocą specjalnej pacy z powierzchnią przypominającą gąbkę.
Jak wybrać odpowiednią gładź lub gips szpachlowy?
Budowa domu i następujące po niej wykończenie to złożone procesy, przy których wykorzystujemy liczne materiały budowlane. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz przeczytać więcej na temat poszczególnych prac budowlanych i etapów w realizacji projektu. Jeśli zlecisz prace wykwalifikowanej firmie, wówczas nie musisz martwic się o wybór odpowiednich materiałów. Jest to zadanie, które leży po stronie fachowców. Jeśli natomiast planujesz samodzielnie wykonać remont lub niektóre prace wykończeniowe, warto pamiętać o ogólnej zasadzie: gips służy do wstępnej obróbki, wypełnienia dużych ubytków oraz wyprowadzania kątów. Z kolei gładź gipsowa jest wykorzystywana przy drobnych poprawkach i kładzeniu warstwy finiszowej.