Pozytywna decyzja kredytowa często otwiera drogę do budowy wymarzonego domu. Wcześniej czeka nas jednak szereg formalności oraz kompletowanie wszystkich dokumentów, jakie trzeba przedłożyć w banku. Znając dokładne procedury możemy usprawnić cały proces i zwiększyć szanse otrzymania kredytu na satysfakcjonujących nas warunkach. Sprawdźmy, jak wygląda proces ubiegania się o kredyt hipoteczny krok po kroku.
Wybór nieruchomości i analiza kosztów
W pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, o jaki kredyt hipoteczny będziemy wnioskować w banku. W tym celu należy wybrać interesujący nas projekt domu oraz zapoznać się ze wstępnym kosztorysem. Jeśli nie mamy jeszcze działki budowlanej, musimy być gotowi na poniesienie sporych kosztów związanych z nabyciem ziemi w odpowiedniej lokalizacji.
Na stronie firmy budowlanej New House znajdziesz bogatą kolekcję projektów. Ogromnym plusem jest możliwość sprawdzenia rzeczywistych kosztów budowy domu po wyborze wybranego projektu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda inwestycja realizowana przez firmę New House. Jako jedyna firma w Polsce pozwalamy inwestorom poznać dokładne koszty budowy przed rozpoczęciem inwestycji. Znacznie ułatwi to decyzję w kwestii tego, o jaką kwotę będziemy wnioskować do banku.
Poprawa zdolności kredytowej
Zanim zaczniemy starać się o kredyt hipoteczny, warto zadbać o wysoką zdolność kredytową. W przypadku tak poważnych zobowiązań, jakim jest kredyt hipoteczny, analitycy banku bardzo dokładnie sprawdzą naszą sytuację. Przed złożeniem wniosku warto zatem pospłacać pomniejsze zobowiązania, tak, aby do dużego kredytu przystępować z czystym kontem. Warto także zweryfikować dane w BIK, ponieważ czasami wkradają się tu błędy, które mogą niekorzystnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową. W tym miejscu musimy również odpowiedzieć na pytanie, czy kredyt podejmujemy samodzielnie, czy też wspólnie z inną osobą, automatycznie zwiększając zdolność kredytową.
Porównanie ofert w różnych bankach
Jednym z największych błędów ze strony kredytobiorców jest działanie pod presją czasu. Wówczas nie mamy dostatecznie dużo czasu, aby zapoznać się z ofertami innych banków. Tymczasem, dynamiczna sytuacja na rynku sprawia, że dość często pojawiają się atrakcyjne oferty, które mogą zaoferować kredytobiorcy lepsze warunki spłaty. Dlatego też, warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na to, aby porównać ze sobą kilka oferty. Dużym udogodnieniem są porównywarki kredytów hipotecznych, które możemy znaleźć w Internecie.
Wycena nieruchomości i wstępna decyzja kredytowa
Przy kredytach hipotecznych składamy wniosek wstępny. Bank z pomocą rzeczoznawcy oceni wartość kupowanej nieruchomości lub domu, który zostanie wzniesiony zgodnie z przedłożonym projektem. Następnie dokładnie przenalizuje zdolność kredytową swojego klienta. W zależności od banku, wstępna decyzja jest wydawana w przeciągu kilku, kilkunastu dni od złożenia wniosku. Jeśli bank zapali przed nami zielone światło, możemy przejść
Kompletowanie dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku
Formalności związane z finalizowaniem kredytu hipotecznego w głównej mierze skupiają się na kompletowaniu wszystkich dokumentów. Poza dokumentami potwierdzającymi źródło dochodu, potrzebne są również dokumenty związane z nieruchomością: akt notarialny, pozwolenie na budowę domu, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, odpis z księgi wieczystej, a także kosztorys, harmonogram prac i dziennik budowy. Podobny zbiór dokumentów czeka nas w przypadku zakupu działki. Warto skonsultować się z doradcą w banku, ponieważ każdy bank może mieć niego inne oczekiwania w kwestii niezbędnych dokumentów.
Negocjacja warunków i podpisanie umowy
Gdy mamy już decyzję wstępną oraz warunki proponowane przez bank, warto skorzystać z usług doradcy finansowego, który pomoże nam przeanalizować ofertę, a także wynegocjować lepsze warunki. To bardzo ważna faza, ponieważ czasami drobne zmiany w umowie mogą oznaczać sporę oszczędności w perspektywie długoterminowej. Warto przeanalizować kilka wariantów spłaty, w tym modele z ratą stałą i malejącą. Po sporządzeniu umowy z bankiem ponownie przedstawiamy ją doradcy, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jeśli tak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć podpis i sfinalizować umowę. W ciągu kilku dni na konto bankowe otrzymamy pieniądze.
Akt notarialny i start inwestycji
Gdy dysponujemy już środkami udostępnionymi nam przez bank, nie pozostaje nic innego, jak wykorzystać je do rozpoczęcia inwestycji. Gdy pieniądze przeznaczymy na zakup działki lub gotowego domu, umawiamy się ze sprzedawcą u notariusza, aby sporządzić akt notarialny. W przypadku budowy nowego domu pozostaje wybrać firmę budowlaną. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz przeczytać na temat tego, jak wygląda realizacja inwestycji przez firmę budowlaną New House. Proponujemy inwestorom kompleksową realizację, począwszy od załatwiania formalności, poprzez wszystkie prace budowlane, aż po wykończenie domu.