Murłata to ważny element konstrukcyjny, który łączy dach budynku ze ścianami. Jej zadaniem jest równomierne przenoszenie obciążeń z więźby na ściany. O ile murłata nie była obowiązkowym elementem w dawnych budynkach, o tyle stosuje się ją powszechnie w nowoczesnym budownictwie. Od prawidłowo dobranej i zamontowanej murłaty zależy trwałość konstrukcji dachu oraz odporność na uszkodzenia w perspektywie lat. O czym powinni pamiętać inwestorzy?
Czym właściwie jest murłata?
W nowoczesnym budownictwie, murłata jest bardzo powszechnym rozwiązaniem stosowanym w przypadku dachów drewnianych. Murłata to inaczej płatwią stropowa, którą układa się równolegle do dachu na murze. Dach jest poddawany różnym obciążeniom, które wymuszają odpowiednią pracę na więźbie dachowej. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji dachu, murłata pozwala na bezpieczne przenoszenie obciążeń z więźby dachowej na ściany budynku.
Choć murłata nie jest elementem obowiązkowym i można ją zastąpić odpowiednią konstrukcją więźby, w nowoczesnym budownictwie murłatę stosuje się bardzo często. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dom-murowany możesz dowiedzieć się więcej na temat konstrukcyjnych rozwiązań stosowanych w technologii murowanej. Dobrze skonstruowana murłata to podstawa solidnego dachu, który będzie dzielnie znosił różne obciążenia na przestrzeni wielu lat.
W jaki sposób zbudowana jest murłata?
Murłata to zazwyczaj drewniana belka o przekroju kwadratowym. Długość boku płatwii stropowej wynosi od 10 do 15 cm. Murłatę stosuje się bezpośrednio do wieńca stropowego. Łącznikiem konstrukcji są nagwintowane kotwy zabetonowane w murze. Najczęściej, murłata jest mocowana na ściankach kolankowych od zewnętrznej strony budynku. Jak łatwo się domyślić, w tym obszarze tworzą się wolne przestrzenie, które wymagają dodatkowego ocieplenia. Do produkcji murłaty wykorzystuje się drewno świerkowe lub sosnowe. Znacznie rzadszym rozwiązaniem są płetwie betonowe. Ich minusem jest waga, która dodatkowo obciąża konstrukcję budynku.
Jakie funkcje pełni płatew stropowa?
Murłata usztywnia konstrukcję dachu oraz stabilizuje jego pracę pod wpływem obciążeń, takich jak np. silny wiatry. Przeciążenia oddziałujące na więźbę dachową są poprzez murłatę rozkładane na ściany, dzięki czemu, element ten dba o trwałość konstrukcji dachu na przestrzeni lat. Choć podobny efekt można uzyskać poprzez odpowiednią konstrukcję więźby, w nowoczesnym budownictwie często stawia się na murłatę, ze względu na prosty montaż oraz lepsze rezultaty długofalowe.
Kluczem do sukcesu jest wybór wytrzymałej murłaty odpowiednio dostosowanej do specyfiki budynku. Produkcją oraz montażem więźby zajmuje się wykwalifikowany cieśla. Prawidłowy montaż ma ogromny wpływ na energooszczędność budynku. Przestrzenie pod murłatą wymagają dodatkowego ocieplenia. W innym razie, będzie to mostek cieplny, przez który nasz dom będzie tracił duże ilości ciepła. Murłatę można ocieplić płytami styropianowymi, a także elastyczną pianką poliuretanową.
Czym można połączyć krokiew z murłatą?
Murłata powinna zapewniać dostatecznie dużą siłę nośną, która odpowiada za trwałość konstrukcji na obciążenia o konkretnej sile. Najprostszym sposobem łączenia są gwoździe krokwiowe. Biorąc jednak pod uwagę bardzo niską siłę nośną, nie jest to zalecane rozwiązanie. Zazwyczaj, krokiew z murłatą jest łączona za pośrednictwem specjalnych złączy kątowych lub złączy płatwiowo-krokwiowych. Połączenia te charakteryzują się wysoką nośnością rzędu 20-30 kN. Najtrwalszym połączeniem są natomiast złącza SFHS oraz SFN o nośności w okolicach 100 KN. Tego typu połączenia stosuje się w przypadku dachów pokrywających budynki wystawione na silny wiatr.
W jaki sposób montowana jest murłata?
Sposób montażu murłaty zależy w głównej mierze od specyfiki dachu. Mocowanie jest wykonywane od zewnętrznej strony bezpośrednio do ścian kolankowych. Wcześniej należy oczywiście zabetonować nagwintowane kotwy. Przed położeniem murłaty należy również zadbać o izolację przeciw wilgoci oraz papę podkładową. W ten sposób zabezpieczamy drewnianą belkę przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci. Jak już wiemy, do łączenia murłaty z krokwią wykorzystywane są różne rodzaje złączek, a ich wybór zależy przede wszystkim od nośności, jaką pragniemy uzyskać.
Murłata to jeden z tych elementów konstrukcyjnych, który uświadamia nam, jak złożoną procedurą jest budowa domu oraz jak ważną rolę mogą pełnić z pozoru nieistotne elementy. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz przeczytać więcej o wznoszeniu domów w technologii murowanej. Firma budowlana New House dysponuje bogatym doświadczeniem oraz fachową wiedzą. Z przyjemnością zajmiemy się kompleksową realizacją wybranego projektu domu, gwarantując trwałą i solidną konstrukcję dachu, który będzie znosił wszelakie obciążenia na przestrzeni wielu lat.