Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli domów prywatnych oraz przedsiębiorstw. Jednak wciąż istnieje grono osób, które obawiają się wykorzystania słońca do produkcji zielonej energii. Obawy te najczęściej mają swoje źródło w niedostatecznej ilości wiedzy na temat tego nowoczesnego rozwiązania. New-House jest gorącym zwolennikiem wykorzystywania fotowoltaiki w świadomych gospodarstwach domowych, dlatego też chcemy przybliżyć jej zalety naszym czytelnikom. Zachęcamy do lektury poniższego artykułu, a w przypadku zainteresowania montażem lub dodatkowych pytań pozostajemy do dyspozycji!
Zalety wykorzystania fotowoltaiki
Zalety zastosowania fotowoltaiki można zasadniczo podzielić na dwie grupy. Pierwsze to te wynikające z ekonomii, drugie natomiast wynikają wprost z zagadnień związanych z ochroną środowiska naturalnego, czyli ekologii. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo obu tym tematom.
Ekonomiczne zalety fotowoltaiki
- Gospodarstwo domowe wykorzystujące panele fotowoltaiczne uzyskują de facto darmowy prąd ze słońca.
- Fotowoltaika pozwala na sprawne uzyskanie niezależności energetycznej.
- Zastosowanie rozwiązań fotowoltaicznych sprawia, że podwyżki cen prądu przestają dotyczyć właścicieli przez minimum 25 lat.
- Wyprodukowane nadwyżki energii inwestorzy mogą odebrać z sieci w późniejszym terminie.
- Jeśli wytworzone nadwyżki dotyczą przedsiębiorstwa, mogą zostać również sprzedane do sieci.
- Od 2019 roku koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
- Nieruchomość wyposażona w instalację fotowoltaiczną zyskuje na wartości.
Ekologiczne zalety montażu instalacji fotowoltaicznej
- Energia słoneczna jest nie tylko odnawialna, ale również zrównoważona co w praktyce oznacza, że nigdy jej nie zabraknie. Jest to coś, co zdecydowanie odróżnia ją od np. paliw kopalnych, które skończą się plus minus za kilkadziesiąt lat.
- Energia ze słońca jest dostępna w każdym miejscu na ziemi, więc każdy jej mieszkaniec ma możliwość skorzystania z dobrodziejstw, jakie oferuje.
- Korzystając z czystego źródła energii, nie emitujemy zanieczyszczeń, a co za tym idzie, nie narażamy przyszłych pokoleń na pogłębiające się skażenia środowiska.
- Panele fotowoltaiczne po zakończeniu działania można poddać recyklingowi.
- Instalacja fotowoltaiczna w porównaniu z innymi rozwiązaniami, które wytwarzają prąd, pracuje niemal bezgłośnie, co ma szczególnie duże znaczenie w sytuacji, gdy system pracuje na nieruchomości jednorodzinnej w gęsto zabudowanym terenie miejskim.
Fotowoltaika – co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Panele fotowoltaiczne nie wymagają konserwacji i pracują praktycznie bezobsługowo. Nie mają również części ruchomych, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Dodatkowo są odporne na różnorodne anomalie pogodowe, o które w naszej szerokości geograficznej z roku na rok jest coraz łatwiej. Montaż instalacji fotowoltaicznej może odbywać się na dachu lub gruncie, a to, gdzie zostanie wykonany, zależy od położenia działki oraz dostępnych możliwości w zakresie ich lokalizacji. A na zamontowanie paneli nie potrzebujemy pozwolenia na budowę.
Warto również dodać, że jest to technologia, która ciągle się rozwija, co oznacza coraz wyższą trwałość i estetykę pozwalającą na doskonałe dopasowanie paneli do dachu. Dzięki czemu instalacja nie odcina się od budynku, a staje się jego integralnym i harmonijnie dopasowanym elementem. Specyfika fotowoltaiki pozwala na jej wykorzystanie w trudnych warunkach (np. w satelitach kosmicznych) i miejscach niedostępnych, w których instalacja przewodów wysokiego napięcia byłaby nie tylko nieuzasadniona ekonomicznie, ale często również niemożliwa.
Dofinansowanie fotowoltaiki w 2021 roku
Oprócz realnych oszczędności, które wiążą się bezpośrednio z posiadaniem paneli fotowoltaicznych, inwestorzy mogą skorzystać z rozlicznych dotacji, dzięki którym zapłacą mniej także za samą instalację. Poniżej przedstawiamy, krótkie zestawienie programów dostępnych na początku 2021 roku.
- Ulga termomodernizacyjna dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych.
- Program Agroenergia – dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników indywidualnych, którzy są właścicielami lub dzierżawią nieruchomość od 1 do 300 ha, przynajmniej od roku. Wysokość wsparcia zależy w tym przypadku od mocy instalacji.
- Program Czyste Powietrze - jego beneficjentami mogą być osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami domków jednorodzinnych. Jednak w tym przypadku muszą oni dodatkowo spełnić warunek finansowy. Aby uzyskać wsparcie, dochód w jednoosobowych gospodarstwach domowych nie może przekraczać 1960 zł miesięcznie, a w gospodarstwach wieloosobowych 1400 zł na jedną osobę.
- Program Energia Plus – dofinansowanie fotowoltaiki dla firm w formie dotacji 50% kosztów kwalifikowanych lub pożyczki do 85% kosztów kwalifikowanych.
- Programy regionalne pochodzące od gmin. W tym wypadku dostępność dopłat oraz ich wysokość będzie różna w różnych regionach.
- Pożyczki bankowe przygotowywane specjalnie dla inwestorów decydujących się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Należy jednak pamiętać, że odsetki od takiego kredytu wydłużą okres zwrotu z inwestycji.
Warto również wspomnieć o programie Mój prąd, który skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby a którego kolejna edycja jest już potwierdzona.
Zainteresował Cię temat fotowoltaiki i rozważasz jej montaż na terenie swojej nieruchomości? Doskonale się składa, ponieważ New-House ma rozległą wiedzę oraz doświadczenie w przeprowadzaniu takich realizacji. Skontaktuj się z naszą infolinią i poznaj szczegóły oferowanej współpracy.