Wybrane materiały budowlane decydują o trwałości i bezpieczeństwie Twojego domu. Dlatego też, przy zakupie należy zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na oznaczenia przypisane do wybranych wyrobów budowlanych. Interesuje nas przede wszystkim znak CE i znak budowlany. Warto zerknąć także do deklaracji właściwości użytkowej, która dostarcza nam wielu ciekawych informacji na temat wybranego materiału. Jak kupić dobre wyroby, z których postanie dom na lata?
Co oznacza znak CE na wyrobach budowlanych?
Znak CE znajdziemy na wielu produktach, których używamy każdego dnia: sprzęty RTV i AGD, elektronika, a także wyroby budowlane mogą zawierać ten znak. O czym nas informuje? Znak CE oznacza, że wyrób jest zgodny z normami określającymi właściwości użytkowe przedmiotu. Normy dla każdego wyrobu są określane przez europejskie organy. Zdarzają się sytuacje, że dla danego wyrobu nie opracowano dotąd wyżej określonych norm. Wówczas, znak CE może być przyznany pod warunkiem wydania pozytywnej oceny technicznej.
Warto jednak pamiętać, że sam znak CE to jeszcze nie wszystko. Czołowi producenci wyrobów budowlanych sporządzają szczegółową deklarację właściwości użytkowych, przypisaną do wydanego znaku CE. Taka deklaracja sprawia, że producent ponowi odpowiedzialność za jakość oraz zgodność dostarczanych wyrobów budowlanych z konkretnymi właściwościami. Na stronie internetowej producenta powinniśmy bez trudu znaleźć deklarację właściwości użytkowych. Jeśli wybrane wyroby z przyczyn technicznych nie mogą być oznaczone znakiem CE, wówczas, taki znak znajduje się na dokumentacji, o którą możemy poprosić sprzedawcę.
W jakich sytuacjach stosuje się znak budowlany?
Brak znaku CE nie dyskwalifikuje jednak interesujących nas wyrobów budowlanych. Ze względu na dość złożone procedury i formalności, wielu producentów rezygnuje ze starań ukierunkowanych na otrzymanie takiego znaku. Jego zamiennikiem może być jednak znak budowlany. Producent może samodzielnie, na własną odpowiedzialność, sporządzić krajową deklarację właściwości użytkowych wyrobu budowlanego. Zawiera ona podobne informacje, co w przypadku deklaracji przypisanej do znaku CE. Tyle tylko, że do akceptacji nie jest potrzebny organ europejski.
Umieszczając znak towarowy na swoich wyrobach, producent bierze na siebie pełną odpowiedzialność za zgodność wyrobów z deklarowanymi właściwościami użytkowymi, a także wymogami określonymi w Ustawie u wyrobach budowlanych. Innymi słowy, o ile w przypadku znaku CE taką gwarancję udziela nam zarówno organ europejski, jak i sam producent, o tyle w przypadku znaku budowlanego dysponujemy samą gwarancją producenta. Wraz ze znakiem budowlanym, sprzedawcy otrzymują szczegółową dokumentację, na której można znaleźć stronę internetową, na której znajduje się krajowa deklaracja właściwości użytkowych.