Systemy przeciwoblodzeniowe – nieocenione udogodnienie w zimie
Spis treści:
W okresie zimowym głównym wrogiem właścicieli domków wolnostojących jest lód, który stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników, ale i samego domu. Powszechnym problem są ciężkie sople, które mogą doprowadzić do urwania rynny, uszkodzić zaparkowany pod domem samochód, lub co najgorsze, spaść na osobę przechodzą obok domu. Aby uniknąć podobnych sytuacji, można zastosować specjalne systemy przeciwoblodzeniowe.
Jakie szkody wyrządzić może śnieg i lód?
W przypadku obfitych opadów śniegu, często czeka nas zimowy fitness, czyli czasochłonne odśnieżanie podjazdu oraz alejek prowadzących do domu. Poważny problem zaczyna się w okresie roztopów, gdy zalegający śnieg zmienia się w bardzo ciężką masę lodu. Domy wyposażone w dwuspadowy dach są najbardziej narażone na lodowe masy, które odrywają się i z dużą prędkością pędzą po spadzie dachu. Mogą urwać rynnę, uszkodzić dach, okna lub elewację, a także samochód zaparkowany pod domem. Jest to również realne zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników.
To nie wszystkie problemy, których może nam przysporzyć lód. Kierowcom często daje się we znaki oblodzony i pokryty śniegiem podjazd. Jeśli dodatkowo jest on pochyły, mogą pojawić się realne problemy z wyjechaniem. Na koniec, warto oczywiście wspomnieć o poważnym problemie oblodzonych schodów, które stanową poważne zagrożenie dla domowników. Systemy przeciwoblodzeniowe mogą nam pomóc w rozwiązaniu wszystkich, powyższych problemów.
W jaki sposób działają systemy przeciwoblodzeniowe?
Do dyspozycji klientów pozostają przewody oraz maty grzewcze, które są układane pod powierzchnią narażoną na problem oblodzenia. Systemy bazują na energii elektrycznej i posiadają czujniki wilgotności oraz temperatury. Gdy system wykryje wilgoć i zanotuje ujemną temperaturę, system uaktywnia się na określony czas. W ten sposób, systemy nie dopuszczają do pojawiania się lodu i suszą powierzchnię. Oczywiście dostępne są również systemy, które włączamy zdalnie. Jest to jednak przestarzały system, który wymaga naszej interwencji, a co więcej, gdy zostanie uruchomiony za późno, nie wykluczy ryzyka lodowych mas spadających z dachu na skutek intensywnego podgrzewania.
W jakich miejscach można zastosować systemy przeciwoblodzeniowe?
Przede wszystkim, systemy te są wykorzystywane na dachach oraz w rynnach. Wykorzystuje się w tym celu specjalne, dobrze zaizolowane przewody grzewcze. Czujnik odpowiedzialny za pracę systemu uruchamia je po wykryciu wilgoci i ujemnej temperatury. Jego prawidłowe działanie wyklucza gromadzenie się śniegu i chroni przed marznącymi opadami.
Z systemami przeciwoblodzeniowymi coraz częściej spotkamy się również na schodach zewnętrznych. Jest to ogromne udogodnienie, dbające o większe bezpieczeństwo domowników. Podobnie, jak w przypadku dachu i rynien, przy schodach wykorzystuje się przewody grzewcze. System można zainstalować także na podjeździe pod naszym domem. Tutaj ograniczeniem jest duża powierzchnia. Stosowane są specjalne maty grzewcze układane pod betonem, kostką brukową czy asfaltem. Musimy jednak pamiętać o sporym poborze energii elektrycznej. Im większa powierzchnia jest objęte systemem przeciwoblodzeniowym, tym większe zużycie energii.
Czy systemy oblodzeniowe są bardzo kosztowne?
Sam zakup i montaż takich systemów nie należy do najdroższych. Kompleksowa budowa domu pod klucz często uwzględnia podobne udogodnienia. Doskonałym przykładem są projekty firmy budowlanej New House, które uwzględniają tego typu systemy i pozwalają zaadaptować projekt, tak, aby spełniał on indywidualne oczekiwania klientów.
Biorąc jednak pod uwagę zasilanie elektryczne, eksploatacja takich systemów może wiązać się ze znacznymi kosztami, szczególnie, gdy decydujemy się na podgrzewanie dużych powierzchni, takich jak podjazd. Producenci wykorzystują oczywiście nowoczesne czujniki, które mają na celu zoptymalizować działanie systemów pod kątem energooszczędności. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie takich systemów np. z fotowoltaiką, która zapewni nam sowitą obniżkę rachunków za prąd.
Czy warto zainwestować w systemy przeciwoblodzeniowe?
Bez wątpienia jest to bardzo przydatny system, mający duży wpływ na wartość nieruchomości. Takie systemy dbają o nasze bezpieczeństwo, a także pozwalają zaoszczędzić czas związany z samodzielnym usuwaniem lodu oraz śniegu. Co więcej, nowoczesne systemy posiadają liczne czujniki, które korzystnie wpływają na energooszczędność i obniżają koszty eksploatacyjne.
Na pewno warto przemyśleć montaż systemów przeciwoblodzeniowych przy schodach zewnętrznych, na dachu dwuspadowym, a także w rynnach. Biorąc pod uwagę zwiększone bezpieczeństwo, jest to dobra inwestycja, która przyda się na terenach, w których temperatura często spada poniżej zera. Dobra firma budowlana często oferuje montaż takich systemów jeszcze na etapie projektowania. Dzięki temu, kompleksowa budowa domu uwzględnia udogodnienia, które korzystnie wpłyną na komfort i bezpieczeństwo domowników.