Wielu inwestorów decyduje się na budowę lub zakup domu finansując realizację z pomocą kredytu. Jest to niestety długoterminowe rozwiązanie, które czasem potrafi być problematyczne. Takie comiesięczne zobowiązanie może okazać się trudne do zrealizowania, szczególnie w przypadku dodatkowych, niezapowiedzianych wydatków. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Wiele osób decyduje się na skorzystanie z wakacji kredytowych. Czy to dobry pomysł?
Jako firma budowlana z wieloletnim doświadczeniem, współpracowaliśmy z klientami o różnych oczekiwaniach względem realizacji i o różnych możliwościach finansowych. Od 1991 roku wybudowaliśmy już ponad tysiąc pięćset domów jednorodzinnych, wiele z nich było realizowanych z finansowaniem kredytowym. To nieocenione wsparcie decydując się na wymarzoną realizację, jednak z czasem… może okazać się problematyczna. Co jeżeli miesięczny budżet nagle się uszczupli lub pojawi się potrzeba większych wydatków? Kredyt wciąż trzeba spłacać… Wyjątkiem są tylko wakacje kredytowe, które pozwalają na odroczenie rat kredytu. W pierwszej chwili wydaje się to idealnym rozwiązaniem na trudniejszy moment w życiu. Jednak czy na pewno tak jest? Warto przyjrzeć się tej kwestii z bliska oraz przeanalizować zalety i wady wakacji kredytowych.
Czym są wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe to jeden ze sposobów na czasowe odciążenie klienta ze spłaty należności. W tym przypadku następuje odroczenie spłaty całej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu. W zależności od polityki działania wybranego banku niespłacanie kredytu może być możliwe przez miesiąc lub więcej czasu, w niektórych przypadkach raty mogą zostać odroczone nawet na cały rok.
Pozytywne rozpatrzenie wniosku o wakacje kredytowe jest bardziej prawdopodobne, jeżeli kredytobiorca regularnie i terminowo spłacał dotychczasowe raty. Zwykle pod uwagę są brane płatności co najmniej z ostatniego roku. Najczęściej banki dają możliwość skorzystania z wakacji kredytowych raz w przeciągu trwania umowy, zdarza się jednak czasami, że o takie odroczenie spłat można ubiegać się częściej. Jest to zależne przede wszystkim od tego, jakie warunki współpracy oferuje wybrany bank. Na pewno lepszych warunków można się spodziewać w przypadku kredytu hipotecznego, natomiast w przypadku mniejszych, nie trwających długo kredytów takie opcja nie jest wcale możliwa do zrealizowania.
Zalety korzystania z wakacji kredytowych
Trudno nie zgodzić się z tym, że większość domów jednorodzinnych w Polsce jest budowanych na kredyt. To bardzo duża inwestycja, na którą nie wszyscy mogą sobie pozwolić z wykorzystaniem finansowania gotówkowego. Niestety, obciążenie kredytowe może okazać się zbyt dużym obciążeniem w przypadku utraty pracy lub nagłego wydatku. Wakacje kredytowe wydają się w takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem, niosą one ze sobą szereg zalet. Jako największe korzyści wakacji kredytowych wymienia się:
Przywrócenie płynności finansowej - bez wątpienia wakacje kredytowe mogą wesprzeć domowe finanse i doraźnie pomóc. Jest to czas, kiedy można zapomnieć o uciążliwej racie kredytowej i uregulować pozostałe zobowiązania finansowe. Warto z tego rozwiązania skorzystać w przypadku krótkotrwałego, nagłego problemu finansowego. Wakacje kredytowe pomogą podreperować domowy budżet.
Czas na uregulowanie sytuacji - dużą zaletą wakacji kredytowych jest to, że dają kredytobiorcy odpowiedni zapas czasu. Czasami jest to miesiąc, a czasami jest to więcej. Dzięki temu zyskuje się cenny czas na wzięcie głębokiego oddechu i uregulowanie trudnej sytuacji, która nieoczekiwanie się w życiu pojawiła. Takie wakacje kredytowe można uznać za poduszkę bezpieczeństwa czy też za swego rodzaju bufor w momencie, gdy jest to najbardziej potrzebne.