Nadzór autorski to jeden z obowiązków, jaki może zostać nałożony na projektanta będącego autorem projektu. W ramach takiego nadzoru, zadaniem projektanta jest systematyczne sprawdzanie, czy prace budowlane rzeczywiście są realizowane zgodnie z przygotowanym projektem. W wyjątkowych sytuacjach, nadzór może sprawować inny projektant, który nie jest autorem realizowanego projektu. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega nadzór autorski oraz w jakich sytuacjach jest konieczny.
W jakich sytuacjach zachodzi obowiązek nadzoru autorskiego?
Na wstępie należy zaznaczyć, że projektant nie ma możliwości odstąpienia od nadzoru budowlanego. Taka odmowa skutkowałaby odpowiedzialnością zgodnie z prawem zawodowym. W jakich sytuacjach projektant będzie zatem zobligowany do świadczenia takiej usługi?
- Nadzoru autorskiego może zażądać inwestor, który chce mieć pewność, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone w sposób prawidłowy, zgodnie z projektem budowlanym.
- O konieczności nadzoru może zdecydować także organ administracji architektoniczno-budowlanej w momencie udzielania pozwolenia na budowę domu. najczęściej, taka decyzja jest podejmowana ze względu na wysoki poziom skomplikowania budynku lub poważnym wpływie inwestycji na środowisko naturalne.
Nadzór autorski może być zatem konieczny w sytuacji, gdy budowa domu będzie realizowana na trudnym lub specyficznym terenie. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w tym artykule: https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu. Rozwiązanie nadzoru autorskiego jest wówczas bardzo korzystne z perspektywy inwestora, który ma pewność, że projektant nie tylko będzie nadzorował pracę, ale również podejmie aktywną współpracę z wykonawcą, wskazując, w jaki sposób prowadzone powinny być kolejne prace.
Jakie zadania leżą po stronie projektanta podczas nadzoru autorskiego?
Podstawowym zadaniem projektanta, wynikającym z prawa budowlanego, jest obowiązek stwierdzania zgodności przeprowadzonych robót z projektem. W praktyce, projektant nadzoruje również sposób przeprowadzania poszczególnych prac, tak, aby można było skutecznie wyeliminować błędy konstruktorskie. Jest to szczególnie istotne w przypadku bardzo skomplikowanych projektów, w których wykorzystywane są złożone rozwiązania technologiczne.
W trakcie realizacji projektu budowlanego mogą zaistnieć problemy lub nieoczekiwane sytuacje, w których wystąpi konieczność modyfikacji projektu. W takiej sytuacji, projektant ma obowiązek podjęcia współpracy z kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego w zakresie uzgodnienia możliwości wprowadzania rozwiązań zamiennych. W trakcie realizacji budowy, autor projektu ma nieograniczony wstęp na teren budowy, a także prawo do obejrzenia dziennika budowy. Co więcej, przywilej ten przysługuje autorowi, nawet jeśli nie pełni on nadzoru autorskiego.
Czy nadzór autorski może być świadczony przez innego projektanta?
Jak najbardziej, niekiedy zachodzą sytuacje, w których nadzór autorski nie może być świadczony przez autora lub wolą inwestora jest wskazanie innego podmiotu. W praktyce, prawo budowlane przewiduje kilka sytuacji, w ramach których, nadzór może być świadczony przez innego projektanta, nie będącego autorem realizowanego projektu.
Na stronie firmy budowlanej New House klienci znajdą liczne projekty przygotowane przez inne pracownie projektowe. Czy w takiej sytuacji, podczas budowy świadczonej przez firmę New House potrzebny jest nadzór autora? Nie, ponieważ w zgodzie z prawem budowlanym, nadzór może być świadczony przez projektanta, który posiada prawo do wykonywania utworów zależnych. Dzięki temu, nasz projektant może pełnić nadzór budowlany, nie będąc autorem realizowanego projektu.
Więcej szczegółów związanych z realizacją gotowego projektu przez firmę New House znajdziesz w tym artykule: https://new-house.com.pl/projekty-domow. Nasza firma dysponuje dużym doświadczeniem w realizacji zaprzyjaźnionych pracowni projektowych, oferując klientom budowę pod klucz. To wygodne rozwiązanie, które szybciej prowadzi do odbioru końcowego, a jednocześnie, w takiej sytuacji nadzór autorski odbywa się automatycznie, ponieważ w procesie bierze udział projektant odpowiedzialny za adaptację projektu do specyfiki Państwa działki.
Czy warto zobligować projektanta do nadzoru autorskiego?
Jeśli projekt będzie realizowany przez zewnętrznych wykonawców, warto pomyśleć o tym, aby zażądać nadzoru autorskiego. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, wynikającymi z wynagrodzenia wypłacanego projektantowi za pełnione obowiązki. Nadzór autorski jest dużym udogodnieniem, jeśli realizowany jest projekt przygotowany na indywidualne życzenie klienta. Więcej, na temat autorskich projektów możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house. Autor projektu nadzoruje wówczas, czy wszystkie prace przebiegają w sposób prawidłowy i prowadzą do uzyskania efektu satysfakcjonującego z perspektywy inwestora.