Ilość gotowych projektów domów dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Jak wśród takiej obfitości znaleźć ten idealny, który najczęściej ma nam służyć przez resztę życia? W tej sytuacji nie wystarczy bowiem, że dom będzie ładny. Zdecydowanie ważniejsza od zazdrości rodziny, znajomych i sąsiadów jest funkcjonalność nieruchomości i jej dopasowanie do naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań, przyzwyczajeń i stylu życia, jaki prowadzimy. Jednak to nie jedyne sprawy, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, poszukując projektu domu dla siebie. W niniejszym artykule postaramy się opowiedzieć o nich wszystkich. Zapraszamy do lektury.
Dopasowanie projektu do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
Zalecenia dla konkretnej działki znajdujące się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego mogą narzucać zasady zagospodarowania terenu oraz warunki zabudowy. Wszystko po to, aby zachować odpowiedni poziom ładu przestrzennego. Nietrudno się domyślić, że te wytyczne poważnie determinują parametry naszego przyszłego domu. Co ważne musimy się do nich zastosować, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Dlatego niezwykle ważne jest zapoznanie się z nimi, zanim zaczniemy poszukiwania projektu wymarzonego domu. Dzięki konkretnym wskazówkom zaoszczędzimy zarówno czas poświęcony tej czynności, jak i pieniądze, które bez informacji z MPZP moglibyśmy ulokować w projekcie, którego nie da się zrealizować na posiadanej przez nas parceli.
Zalecenia zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego mogą określać np.:
- maksymalną dopuszczalną powierzchnię zabudowy działki,
- ilość kondygnacji budynku,
- wysokość budynku,
- maksymalną szerokość elewacji frontowej budynku,
- kąt nachylenia dachu,
- rodzaj bryły dachu,
- układ połaci dachowych.
Dopasowanie projektu domu do posiadanej działki i wymogów Prawa Budowlanego
Wybierając projekt domu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by nie zajął on zbyt dużej powierzchni działki. Należy tak zaplanować rozmieszczenie nieruchomości, aby:
- zostawić odpowiednią ilość miejsca na ogród, podjazd itp.,
- zachować odpowiedni regulowany przez Prawo Budowlane odstęp od granicy działki oraz sąsiednich posesji.
Jeśli dysponujemy stosunkowo niewielką działką, a potrzebujemy domu o dużej powierzchni użytkowej, warto rozważyć budowę domu z poddaszem użytkowych lub domu piętrowego.
Dodatkowo warto sprawdzić rodzaj gruntu, jaki występuje na naszej działce, ponieważ badania te odpowiedzą nam na pytanie, jaki rodzaj fundamentów powinniśmy wykonać, aby dom posadowiony był stabilnie i trwale.
Dopasowanie projektu do wymagań inwestora
Planując zakup projektu domu, warto przyjrzeć się bliżej swoim wymaganiom w stosunku do przestrzeni, w której mieszkamy oraz stylowi życia, jaki prowadzimy. Niezwykle ważne są również nasze indywidualne przyzwyczajenia. Zarówno powierzchnia domu, jak i układ funkcjonalny pomieszczeń powinny korespondować z tym, jak żyjemy na co dzień.
Oznacza to, że innego domu będzie potrzebować rodzina z trójką dzieci a innego para bezdzietna z wyboru prowadząca własną firmę. Dlatego wybierając projekt, należy brać pod uwagę wyłącznie potrzeby przyszłych mieszkańców oraz rozwiązania, które mają zapewnić im odpowiedni komfort życia. To, ile sypialni czy łazienek powinien mieć nasz dom, czy powinien mieć garderobę, spiżarnię oraz dwustanowiskowy garaż zależy wyłącznie od naszych potrzeb i planów na przyszłość. Nie od potrzeb i oczekiwań rodziców, teściów, znajomych czy przyjaciół.
To, jaki projekt domu wybierzemy dzisiaj, zdeterminuje w jakiś sposób nasze życie w kolejnych latach. Warto mieć to na względzie zarówno w kontekście wygody codziennego życia, jak i również kosztów późniejszej eksploatacji nieruchomości. Dlatego oprócz walorów estetycznych i użytkowych warto poważnie przeanalizować również sprawy związane z energooszczędnością nieruchomości.
Dopasowanie projektu domu do możliwości finansowych inwestora
Nie mamy tutaj na myśli jedynie posiadanych oszczędności lub zdolności kredytowej, ale również wybór projektu, który już na starcie zapewni nam oszczędności w trakcie budowy. Prosta bryła domu pozwalająca uzyskać odpowiedni stosunek powierzchni do kubatury, funkcjonalny układ pomieszczeń, brak piwnicy i zbędnych detali architektonicznych oraz klasyczny dwuspadowy dach pozwalają zminimalizować wydatki, jakie musimy przeznaczyć na budowę bez utraty komfortu mieszkańców. Warto o tym pamiętać poszukując projektu domu dla siebie. Ponieważ może się okazać, że budowa domu, która wydawała się poza naszym zasięgiem finansowym, może być dla nas jak najbardziej dostępna i możliwa.
Pamiętaj: Jeśli masz wątpliwości w zakresie tego, jaki projekt domu powinieneś wybrać specjaliści z New-House są do Twojej dyspozycji. Z naszą wiedzą i doświadczeniem wybierzesz idealny dom dla siebie i swojej rodziny! Skontaktuj się już dziś z naszą infolinią, która dla Twojej wygody działa 7 dni w tygodniu. Zapraszamy!