Tereny górnicze i zalewowe są zaliczane do grona gruntów objętych szkodami. Budowa domu na takim terenie jest dużo trudniejsza i bardziej kosztowna. Warto o tym pamiętać już na etapie poszukiwania odpowiedniej działki budowlanej. Stopień szkód występujący na działce budowlanej mocno ogranicza wybór projektu, a często oznacza również konieczność sporządzenia projektu indywidualnego. O czym musimy pamiętać w trakcie prowadzenia prac budowlanych?
Co rozumiemy przez tereny górnicze?
W okręgowym urzędzie górniczym możemy dowiedzieć się, które tereny są zaliczane do obszarów objętych szkodami, a także, w jaki sposób są one klasyfikowane. Tereny górnicze w zależności od stopnia ewentualnych szkód są klasyfikowane w pięciostopniowej skali. W przypadku gruntów zaliczanych do kategorii I, budowa domu jest możliwa, a samo położenie na terenach górniczych nie stwarza większego ryzyka dla naszego domu. Z kolei w przypadku terenów objętych V stopniem, budowa domu jest niemożliwa ze względu na wysokie ryzyko szkód.
Na terenach górniczych mogą wystąpić obniżenia terenu, zapadliska, zmiana stosunków wodnych, a w przypadku aktywnych kopalni również wstrząsy górnicze, które mogą stanowić zagrożenie dla konstrukcji budynku. Wszelkie zagrożenie należy uwzględnić przy wyborze projektu domu. Ma to ogromny wpływ na nasz komfort oraz bezpieczeństwo w perspektywie nadchodzących lat.
Jakie projekty są zalecane na terenach górniczych?
Wiele zależy od tego, do jakiej kategorii zakwalifikowana jest nasza działka. Nikłe ryzyko wystąpienia szkód przy I kategorii nie wpływa nadmiernie na sposób, w jaki powinny być prowadzone prace. Sprawa komplikuje się wraz z kolejnym stopniem zagrożenia. Wybór projektu warto skonsultować z architektem, który dysponuje dużym doświadczeniem i wie, na jakie czynniki powinien być odporny budynek położony na takich terenach.
Na stronie firmy budowlanej New House znajdziesz bogatą bazę gotowych projektów. Nasi specjaliści doradzą Ci wybór projektu dostosowanego do specyfiki działki. Przeprowadzona zostanie także adaptacja, która pozwoli dostosować projekt do specyfiki działki budowlanej. Zalecane są domy o prostej i zwartej bryle, które będą tańsze w budowie. W przypadku nieregularnej bryły konieczne są odpowiednie pasy dylatacyjne dzielące budynek na kilka niezależnych segmentów.
Kiedy warto sporządzić indywidualny projekt budowlany?
Jeśli działka jest kwalifikowana do gruntów objętych szkodami III lub IV kategorii, wówczas inwestor musi mieć świadomość wysokiego ryzyka wystąpienia czynników niebezpiecznych dla konstrukcji domu. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem okazuje się zamówienie indywidualnego projektu domu, w którym doświadczony architekt uwzględni wszelkie zagrożenia. Często konieczne okazuje się usztywnienie oraz wzmocnienie ścian, a także poprowadzenie drenażu wokół fundamentów.
Oczywiście musimy również pamiętać o warunkach zabudowy opisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nasza działka nie figuruje w MPZP, w takiej sytuacji należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Budowa domu na terenach zalewowych
Tereny zalewowe to obszary, w których zachodzi wyższe ryzyko podmycia lub podtopienia obiektów budowlanych. Na takich terenach obserwujemy intensywne podnoszenie poziomu wód gruntowych na skutek intensywnych opadów deszczu oraz roztopów. Na takich terenach złym pomysłem są domy z podpiwniczeniem. Ponadto, konieczne jest stosowanie dodatkowych zabezpieczeń, które chronią fundamenty przed podmyciem. Jest to drenaż opaskowy, a także ciężka hydroizolacja zabezpieczająca fundamenty przed długotrwałym oddziaływaniem wód gruntowych.
Istotną kwestią jest również wybór lokalizacji. Na terenach zalewowych warto poszukać działek budowlanych położonych na wzniesieniach, które w naturalny sposób są mniej narażone na podmycie lub podtopienie. Na stronie Państwowego Instytutu Geologii dostępna jest mapa, na której zaznaczone są wszystkie obszary potencjalnie zagrożone podtopieniami. Poziom wód gruntowych można również sprawdzić poprzez przeprowadzenie specjalistycznych badań geologicznych gruntu.
Czy warto budować dom na terenie górniczym lub zalewowym?
Działki budowlane położone na tych terenach są zazwyczaj dużo tańsze, co automatycznie przyciąga większe zainteresowanie ze strony inwestorów. Zakup takiej działki budowlanej nie jest jednak wskazany, jeśli zależy nam na oszczędnościach. Konieczność kosztownych adaptacji oraz stosowania dodatkowych technologii często sprawia, że budowa domu jest dużo droższa i niweluje oszczędności związane z tańszym zakupem działki. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dzialki możesz dowiedzieć się więcej na temat kryteriów, jakie należy uwzględnić przy zakupie działki budowlanej. W przypadku takich terenów zawsze należy przeprowadzić dokładną analizę mocnych i słabych stron, aby sprawdzić, czy w ostatecznym rozrachunku taka inwestycja okaże się opłacalna.