Pozwolenie na budowę
Wiele osób marzy o wyprowadzce do własnego domu. Ten trend nasilił się szczególnie podczas pandemii, która boleśnie uświadomiła nam, jak nieprzyjemne jest przebywanie wyłącznie w czterech ścianach bez dostępu do przyrody i świeżego powietrza. Jednak niewielu przyszłych inwestorów zdaje sobie sprawę z tego, że budowa domu to nie tylko fizyczne prace prowadzone na placu budowy, ale także ogrom spraw formalnych i administracyjnych, które trzeba, mówiąc kolokwialnie „ogarnąć”. W zakres spraw formalnych wchodzi między innymi pozwolenie na budowę, ale również sprawy związane z podpisaniem umów z dostawcami mediów i wykonaniem przyłączy budowlanych oraz odbiorem budynku po jego wybudowaniu. Inwestorzy decydujący się na kompleksową budowę domu z New-House nie muszą martwić się formalnościami, ponieważ bierzemy je na siebie.
Budujemy domy jednorodzinne od 1991 roku, co oznacza, że mamy wieloletnie doświadczenie, szeroką wiedzą fachową, umiejętności praktyczne oraz zaplecze technologiczne do tego, aby świadczyć najwyższej jakości usługi dla klientów indywidualnych decydujących się na przeprowadzenie przedsięwzięcia budowlanego. W portfolio mamy ponad 1500 zrealizowanych projektów na terenie całego kraju i w każdy z nich włożyliśmy maksimum zaangażowania. Największą nagrodą za naszą pracę jest zadowolenie inwestorów. Potwierdzają je rozliczne referencje, z którymi możesz się zapoznać pod adresem: https://new-house.com.pl/referencje.
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Zanim rozpoczniemy proces związany z wydaniem pozwolenia na budowę, konieczne będzie uzyskanie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub jeśli takowy dla konkretnego terenu nie istnieje uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Oba te dokumenty mają za zadanie określenie kryteriów budowy na terenie, na którym znajduje się wybrana działka budowlana. Do zapisów w nich zawartych należy dopasować zarówno projekt domu, jak i plan zagospodarowania działki. Najrozsądniej jest zlecić takie dopasowanie rzetelnym profesjonalistom z New-House, którzy są świadomi obowiązujących w naszym kraju norm prawa budowlanego.
Wniosek wraz z wszystkimi załącznikami należy złożyć w lokalnym urzędzie. Warto w tym miejscu dodać, że od jego poprawności oraz dopasowania projektu budowlanego, oraz projektu zagospodarowania terenu do wytycznych zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub warunkach zabudowy zależy to, czy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i terminowo.
Co powinien zawierać wniosek o pozwolenie na budowę?
Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć szereg dokumentów, które trudno jednoznacznie określić, ponieważ brak ujednolicenia sprawia, że w praktyce każda gmina działa nieco inaczej. A to skutkuje częstymi zwrotami wniosków z prośbą o ich uzupełnienie o określone dokumenty. Należy również pamiętać, że jeśli pozwolenie ma zostać wydane na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, to musi być złożone w terminie ważności takowej decyzji.
Oprócz samego wniosku stałymi dokumentami, jakie należy złożyć, występując o pozwolenie na budowę, są:
-
Projekt budowlany
Projekt budowlany musi być wykonany przez uprawnionego do tego architekta. Powinien zawierać układ przestrzenny budynku oraz dokładny plan budowy. Inwestor może pozyskać projekt domu na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zakup gotowego projektu budowlanego z wyceną np. z bazy projektów domów znajdującej się na stronie internetowej New-House. Należy jednak pamiętać, że taki projekt trzeba poddać obowiązkowej adaptacji do warunków geologicznych panujących na działce oraz wytycznych Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub warunków zabudowy. Drugim sposobem jest wykonanie projektu domu na indywidualne zamówienie inwestora. W tym przypadku będzie on wykonywany w taki sposób, aby sprostać zarówno wymaganiom formalnym oraz oczekiwaniom i potrzebom inwestora. Architekci współpracujący z New-House są do dyspozycji zarówno w przypadku adaptacji gotowych projektów domów, jak i przygotowania projektów na zamówienie.
-
Plan zagospodarowania terenu
Jego przedstawienie jest konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę. Jego wykonaniem zajmuje się uprawniony architekt, który nanosi go na mapie do celów projektowych dostarczonej przez geodetę. Tego rodzaju mapa obejmuje dokładne dane działki oraz wszystkie obiekty, które się na niej znajdują np. słupy, linie energetyczne, drzewa oraz mniejsze i większe budynki. Mapa do celów projektowych jest podstawą do pracy architekta, ponieważ dostarcza mu kompletu najważniejszych informacji na temat terenu przeznaczonego pod budowę. Należy jednak pamiętać, że mapa do celów projektowych jest ważna przez okres 3 miesięcy, co oznacza, że w tym czasie trzeba przygotować plan zagospodarowania terenu i zawnioskować o pozwolenie na budowę.
-
Umowy na przyłącza budowlane zawarte z dostawcami prądu, gazu, wody i kanalizacji.
Nie brakuje sytuacji, w których gmina oczekuje, że inwestor dostarczy także dodatkową dokumentację dotyczącą np.: aktualnych badań geologicznych czy uzgodnienia wjazdu na posiadaną działkę budowlaną. A jeśli planujemy budowę domu w pobliżu cieków wodnych, konieczne będzie również dołączenie zgody od Jednostki Wód Polskich. Należy mieć jednak świadomość, że w takim przypadku termin wydania pozwolenia na budowę się wydłuży. Wynika to bezpośrednio z konieczności dokonania dodatkowych analiz związanych z przebiegiem linii brzegowej danego punktu.
Jak długo czeka się na wydanie pozwolenia na budowę domu?
To, ile będziesz czekał na wydanie pozwolenia na budowę, zależy bezpośrednio od tego, na jaki sposób wnioskowania się zdecydujesz. Masz bowiem do wyboru: zgłoszenie budowy domu oraz wniosek o pozwolenie na budowę.
W przypadku zgłoszenia budowy domu czas oczekiwania na decyzję wynosi 30 dni, natomiast w przypadku wniosku o pozwolenie na budowę jest to 65 dni. Mogłoby się więc wydawać, że zgłoszenie budowy domu jest w tym przypadku korzystniejsze. Jednak nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że nie do końca tak jest. Już tłumaczymy, dlaczego naszym zdaniem lepiej jest wnioskować o pozwolenie na budowę.
Niezwykle częstą praktyką w naszym kraju jest zwracanie inwestorom dokumentów z prośbą o ich uzupełnienie. Dzieje się tak, dlatego że pozwalają na to niejasne zasady wnioskowania. Jeśli zostaje zwrócony wniosek o pozwolenie na budowę, inwestor dostaje urzędowy czas na dostarczenie dodatkowych dokumentów, jednak czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku nie zmienia się – nadal wynosi on 65 dni. Natomiast jeśli zwrócone do inwestora zostaje zgłoszenie budowy, czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku zostaje naliczany od nowa. Łatwo się domyślić, jak sprawa może się przeciągnąć, jeśli urząd zdecyduje się na kilkukrotne zwrócenie wniosku inwestorowi – co jak pokazuje praktyka, zdarza się niezwykle często.
Jeśli planujesz budowę domu i potrzebujesz dodatkowych informacji na temat pozwolenia na budowę oraz innych etapów obejmujących kompleksową realizację inwestycji budowlanej zachęcamy do kontaktu. Zdajemy sobie sprawę, że podobnie jak my jesteś osobą skrajnię zajętą, dlatego nasza infolinia jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00. Wszystko po to, abyś mógł się z nami skontaktować o najbardziej dogodnej dla Ciebie porze. Zapraszamy!
Realizacja domu jednorodzinnego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę domu z urzędu. Wraz z wnioskiem konieczne jest dostarczenie szeregu odpowiednich dokumentów. Od poprawności wypełnionego wniosku, dopasowania projektu domu i projektu zagospodarowania terenu działki do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zależy czy wniosek zostanie pozytywnie i terminowo rozpatrzony. Decydując się na współpracę z New-House nie muszą się Państwo przejmować tym aspektem. Współpracując kompleksowo z naszą firmą zyskują Państwo gwarancję, że zrealizujemy najważniejsze formalności za Państwa.
Kompleksowa współpraca z firmą New-House to nie tylko sama budowa, nasi klienci mogą liczyć na wsparcie już od pierwszych chwil realizacji. Pomagamy w znalezieniu odpowiedniej działki pod budowę, wyborze wymarzonego projektu domu oraz zrealizowania wszystkich niezbędnych formalności, takich jak pozwolenie na budowę domu.
Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego?
Konieczne będzie uzyskanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy, które określają kryteria budowy na wybranej przez Państwa działce. To do tych dokumentów powinien zostać dopasowany planowany proces realizacji: projekt domu, plan zagospodarowania działki. Warto by nad całą realizacją czuwała osoba doświadczona i świadoma norm prawa budowlanego. Firma New-House oferuje Państwu pełne wsparcie w tych kwestiach. Wniosek o pozwolenie na budowę zostanie złożony zgodnie z wszystkimi warunkami określonymi przez lokalny urząd.
Klienci firmy New-House mogą liczyć na wsparcie poprzez cały proces realizacji. Zajmujemy się kwestiami formalnymi, doradzamy i wspieramy pod kątem merytorycznym. New-House działa na rynku budowlanym od 1991 roku, za nami już ponad 1500 zrealizowanych domów jednorodzinnych. Szeroka wiedza i doświadczenie pozwalają nam na oferowanie najwyżej klasy usług i objęcie ich dziesięcioletnią gwarancją jakości. Jeżeli są Państwo zainteresowani kompleksową, sprawną i solidną ofertą budowy domu, zachęcamy do współpracy. Nasza pełna oferta została opisana na stronie: https://new-house.com.pl/oferta.
Pozwolenie na budowę domu – co trzeba wiedzieć?
Budowa domu to marzenie wielu osób. Kiedy przychodzi wymarzony moment i można zacząć powoli realizować to marzenie, wiele osób jest zszokowanych tym, jak dużym elementem budowy domu są wszelkie kwestie formalne. Jednym z dokumentów, które trzeba wówczas uzyskać jest pozwolenie na budowę domu. Co trzeba o tym wiedzieć? Jak uzyskać pozwolenie na budowę? Ile się na nie czeka? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.
Kompleksowa budowa domu to usługa, którą oferujemy naszym klientom już od 1991 roku. Wykonaliśmy już około tysiąca pięciuset budów, a każda z tych realizacji była dla nas równie ważna. Dla nas, firmy New-House, jednym z ważniejszych wyznaczników dobrze wykonanej pracy jest zadowolenie inwestora. Z ich opiniami na temat współpracy z nami mogą się Państwo zapoznać pod tym linkiem: https://new-house.com.pl/referencje.
Chętnie dzielimy się również naszą wiedzą w kolejnych artykułach na naszej stronie – jesteśmy przekonani, że świadomemu inwestorowi łatwiej jest podejmować różne decyzje związane z budową. Pozwolenie na budowę to bardzo ważny aspekt realizacji domu, dlatego o tym piszemy. Trzy główne sprawy dokumentacyjne wokół budowy to wniosek o pozwolenie na budowę, specjalistyczne odbiory budynku i przyłącza budowlane. Najdłużej trwającym aspektem są przyłącza budowlane, ponieważ mogą trwać nawet pół roku, natomiast pozwolenie na budowę powinno się uzyskać nie później niż po 2 miesiącach.
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Wniosek o pozwolenie na budowę powinien zostać złożony w lokalnym urzędzie. Analiza wniosku może być rozpatrywana w oparciu o dwa dokumenty: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. To, jaki dokument będzie brany pod uwagę, jeśli chodzi o Państwa pozwolenie na budowę, zależy od terenu, na którym mieści się wybrana działka. Zgodnie z prawem pierwszeństwo w hierarchii dokumentów ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To od niego zależy czy dany teren może być wykorzystany pod zabudowę mieszkaniową lub nie.
Decyzja o warunkach zabudowy jest dokumentem wspierającym w przypadku, gdy takowego planu zabraknie. Jak się jednak okazuje, wniosek o pozwolenie na budowę jest bardzo często rozpatrywany właśnie pod tym kątem. Niestety, wiele lokalnych urzędów nie ma gotowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, więc z odpowiednim wyprzedzeniem należy złożyć wniosek o decyzję o warunkach zabudowy. Projekt domu musi spełniać warunki określone w jednym z dokumentów, aby wniosek o pozwolenie na budowę został pozytywnie rozpatrzony przez urząd.
Tak w skrócie może wyglądać odpowiedź na pytanie, jak uzyskać pozwolenie na budowę. Ważne jest jednak, by wiedzieć również co wniosek powinien obejmować, aby gmina nie odesłała go do poprawy (co jest częstym przypadkiem).
Co powinien zawierać wniosek o pozwolenie na budowę?
Osoby, które zastanawiają się, jak uzyskać pozwolenie na budowę, powinny wiedzieć, że we wniosku musi zostać uwzględniony szereg dodatkowych dokumentów. Ważne, by takowy wniosek złożyć w terminie, który obejmuje ważność warunków zabudowy (jeśli na tym dokumencie będzie bazować podejmowanie decyzji). Wniosek o pozwolenie na budowę powinien obejmować przygotowany projekt budowlany w czterech egzemplarzach oraz dodatkowe opinie, pozwolenia itp. Niestety, dokładne procedury nie są jasno ujednolicone i każda gmina działa nieco inaczej. Powoduje to wiele zwrotów wniosku z prośbą o uzupełnienie o kolejny dokument. Są jednak pewne elementy, które na pewno muszą zostać dołączone, jeżeli wnioskuje się o pozwolenie na budowę. Są to:
-
Plan zagospodarowania terenu – jest on konieczny, by uzyskać pozwolenie na budowę domu. Wykonuje go uprawniony architekt na mapie do celów projektowych, która jest mu z kolei dostarczana przez geodetę. Mapa do celów projektowych obejmuje dokładne dane działki oraz mieszczące się na niej różnego typu obiekty – słupy, przebiegająca linia energetyczna, drzewa, małe lub większe budynki. Taka mapa to podstawa dla wykonania pracy przez architekta, ponieważ dostarcza mu najważniejszych informacji. Co trzeba podkreślić, mapa do celów projektowych jest ważna przez okres 3 miesięcy i trzeba w tym czasie przygotować plan zagospodarowania terenu oraz zawnioskować o pozwolenie na budowę domu.
-
Projekt budowlany – wykonywany przez architekta projekt ma przedstawić we wniosku układ przestrzenny budynku oraz dokładny plan budowy. Projekt budowlany może powstać na trzy sposoby: podczas indywidualnej współpracy z architektem, jako gotowy projekt domu lub adaptacja gotowej propozycji. Indywidualny projekt domu jest dokładnie dopasowany do działki oraz potrzeb inwestora, o czym nie zawsze można powiedzieć w przypadku gotowych projektów. Istotne jest jednak to, że zawsze mogą Państwo zdecydować się na wykonanie adaptacji gotowego projektu, który zostanie dostosowany do wszelkich wymagań.
Pozwolenie ma budowę powinno również zostać uzupełnione o zawarte z gestorami umowy o przyłączach budowlanych (woda, prąd, gaz, kanalizacja). Niektóre gminy oczekują także, że inwestor dostarczy również dokumenty określające uzgodnienie wjazdu na działkę lub aktualne badania geologiczne. Jeśli decydują się Państwo na budowę domu w bliskiej odległości od cieków wodnych (np. rzeki) będą Państwo musieli również dołączyć do wniosku zgodę uzyskaną od jednostki Wód Polskich. O tym, w jakiej odległości od cieków wodnych może być budowany dom jest zależne od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz przebiegu linii brzegowej danego punktu. Niestety, w przypadku budowy domu przy ciekach wodnych to, jak długo się czeka na pozwolenie, zostanie wydłużone.
Ile się czeka na pozwolenie na budowę domu?
To, ile się czeka na pozwolenie na budowę, jest zależne od tego na jaki sposób wnioskowania się Państwo zdecydują. Można wyróżnić dwa z nich:
-
Zgłoszenie budowy domu,
-
Wniosek o pozwolenie na budowę domu.
Zależnie od tego, na co się Państwo zdecydują, będzie miało to znaczący wpływ na to, ile się czeka na uzyskanie pozwolenia. Normatywny czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o pozwolenie na budowę wynosi 65 dni, natomiast w przypadku zgłoszenia budowy jest to jedynie 30. Wydawałoby się, że w takim wypadku znacznie lepiej będzie się zdecydować na złożenie zgłoszenia budowy domu. Jako doświadczona firma budowlana doradzamy, aby mimo wszystko zdecydować się na pozwolenie na budowę. Dlaczego? Jak już wspominaliśmy, w większości przypadków urzędy zwracają inwestorom dokumenty z prośbą o ich uzupełnienie. Dzieje się tak bez względu na to, jak bardzo inwestor zaangażuje się w ich przygotowywanie. Wpływają na to wyłącznie niejasne zasady wnioskowania. Jeżeli wniosek o pozwolenie na budowę zostanie zwrócony inwestorowi, wówczas uzyskuje on urzędu określony na czas na dostarczenie dodatkowych dokumentów, a czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku nie zmienia się – nadal jest to 65 dni. Natomiast jeżeli zdecydują się Państwo na zgłoszenie budowy domu, a urząd poprosi o dodatkowe dokumenty, czas oczekiwania na decyzję zostaje naliczany od nowa. Z doświadczenia wiemy, że czasami urzędy potrafią zwracać wnioski kilkukrotnie.
Jeżeli mają Państwo do nas dodatkowe pytania, na przykład o nasze usługi lub dotyczące tematu tego, jak uzyskać pozwolenie na budowę – zapraszamy do kontaktu. Nasze dane znajdą Państwo pod linkiem: https://new-house.com.pl/kontakt.