Podjąłeś decyzję o budowie własnego domu i zależy Ci na więcej niż jednej kondygnacji. Ale to jeszcze nie wszystko. Nadal musisz zadecydować, czy chcesz mieszkać w domu piętrowym, czy w domu z poddaszem użytkowym. Jakie są podobieństwa i różnice w obu rozwiązaniach? Jakie wady i zalety? A przede wszystkim, to, co najbardziej interesuje Cię podczas wyboru projektu domu, jaki jest koszt budowy domu piętrowego, a jaki domu z poddaszem użytkowym? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, aby ułatwić podjęcie decyzji w wyborze odpowiedniego projektu domu.
Piętro czy poddasze?
Myśląc o jednorodzinnym domu piętrowym, zapewne większość z nas ma przed oczami szary sześcian, który absolutnie nie zachęca do zamieszkania. Domy piętrowe w kształcie kostki to znak rozpoznawczy czasów PRL-u. Wtedy powstawały olbrzymie wielopiętrowe betonowe blokowiska, a ten, kto mógł pozwolić sobie na dom jednorodzinny i tak nie miał dużego wyboru – większość domów budowano w formie sześcianu. Obecnie domy piętrowe również raczej nie mają spadzistych dachów, ale możliwości jest znacznie więcej. Dzisiaj dom piętrowy może być kwintesencją nowoczesności – duże okna czy całe przeszklone ściany, taras nad garażem – możemy dowolnie przebierać w projektach.
Dom z poddaszem użytkowym ma bardziej tradycyjny charakter. W zależności od projektu może wyglądać jak klasyczny wiejski dom lub mały dworek. Oczywiście w wyborze domu powinniśmy kierować się własnymi upodobaniami i oczekiwaniami, ale też nie wszystko od nas zależy. Wielkość działki, plany zagospodarowania przestrzennego, koszty budowy – to czynniki, które musimy wziąć pod uwagę już na etapie wyboru projektu domu.
Nie w każdym obszarze budowa domu piętrowego będzie możliwa. Jeśli w okolicy przeważa niska, parterowa zabudowa, to możemy nie uzyskać pozwolenia na budowę domu z piętrem. Wtedy, jeśli zależy nam na dodatkowej kondygnacji, pozostaje budowa domu z poddaszem użytkowym. Podczas podejmowania decyzji musimy wziąć także pod uwagę wielkość działki i zastanowić się, ile metrów użytkowych ma mieć nasz dom. Pamiętajmy, że taka sama powierzchnia użytkowa w przypadku domu z poddaszem użytkowym potrzebuje więcej miejsca niż taka sama powierzchnia użytkowa w przypadku domu piętrowego. Czyli, chcąc mieć do dyspozycji 150 m2 powierzchni użytkowej dom z poddaszem będzie zajmował większą powierzchnię w rzeczywistości niż dom piętrowy. W tej sytuacji dom piętrowy jest bardziej efektywny – każdy m2 będzie wykorzystany.
Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym? Który jest tańszy w budowie?
W ogólnych szacunkach przyjmuje się, że budowa 1m2 piętra jest tańsza niż budowa 1m2 poddasza. Oczywiście dom piętrowy to większa powierzchnia ścian zewnętrznych, a co za tym idzie potrzeba większej ilości materiałów budowlanych i izolacyjnych, tynków, okien. Jednak dom piętrowy na ogół ma płaski dach lub dach z niewielkimi skosami. Dom z poddaszem użytkowym ma duże skosy, co sprawia, że koszty więźby i izolacji są spore. Ponadto ostateczna cena dachu zależy kształtu, ilości spadków i rodzaju pokrycia. Ostatecznie to cena dachu powoduje, że dom z poddaszem użytkowym jest droższy w budowie niż dom piętrowy. Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach skośny dach nie jest kwestią wyboru a koniecznością. Jeśli w danym obszarze występują częste opady deszczu lub śniegu, to płaski dach się po prostu nie sprawdzi.
Na podjęcie ostatecznej decyzji co wybrać – dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym – wpływ mają nie tylko nasze preferencje i możliwości, ale także plan zagospodarowania przestrzennego, kwestie estetyczne, a nawet klimatyczne. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale w obu przypadkach można stworzyć komfortową i funkcjonalną przestrzeń do życia.