Domy pasywne zyskują coraz większą popularność. Nikogo to nie dziwi, zwłaszcza, że wymagania odnośnie efektywności energetycznej domów się zaostrzają i chcąc, nie chcąc musimy dążyć do zmniejszenia zużywanej energii przez budynki. A dom pasywny jest najbardziej efektywny energetycznie w porównaniu do domu wybudowanego w technologii tradycyjnej, a nawet energooszczędnej. Dom pasywny to oszczędności energii nawet do 90%. Zapotrzebowanie domu pasywnego na ciepło to około 15 kWh/m2 na rok. Dla porównania dla domu energooszczędnego będzie to wartość około 40 kWh/m2 na rok, a dla domu tradycyjnego nawet 150 kWh/m2 na rok.
A czy technologia budowy domu pasywnego ma wpływ na energooszczędność? Czy materiały użyte do budowy mają znaczenie? Przyjrzyjmy się podobieństwom i różnicom domom pasywnym wybudowanym z drewna oraz z cegły.
Dom pasywny z drewna
Domy pasywne z drewna nie są jeszcze w Polsce tak bardzo popularne, ale budzą coraz większe zainteresowanie. Wydawać by się mogło, że dom drewniany powinien być znacznie tańszy niż dom murowany. A tak nie jest. Jeśli zależy nam na drewnie wysokiej jakości, dzięki któremu w domu będzie można mieszkać przez co najmniej kilkadziesiąt lat, to koszty budowy takiego domu są znaczenie wyższe niż koszty budowy domu murowanego. Ale to w zasadzie jest jedyna poważna wada domu pasywnego z drewna. Porównując czas budowy domów pasywnych w obu technologiach, czas budowy domu pasywnego z drewna jest nawet kilkakrotnie krótszy od czasu budowy domu z cegły.
Drewniane domy mają swój urok, ale nie każdemu się podobają. Jeśli lubisz otaczać się ciepłymi materiałami, cenisz sobie przytulne i komfortowe wnętrza, a dodatkowo fascynuje Cię styl skandynawski, to dom pasywny z drewna na pewno jest dla Ciebie. Skandynawskie domy drewniane słyną z trwałości (nawet do 300 lat), ekologii oraz przystępnej ceny budowy.
Dom pasywny z cegły
Cegła nadal jest bardziej popularnym materiałem w Polsce niż drewno. Przede wszystkim panuje w nas przekonanie, że domy murowane są znacznie bardziej wytrzymałe od tych drewnianych (pewnie niemałą rolę odegrała tu bajka o wilku i trzech świnkach), ale jak już wiemy, jest to błędne przekonanie. Ponadto, budując dom, dużą wagę przywiązujemy do kosztów, a te są znacznie niższe niż w przypadku budowy domu pasywnego z drewna. Jeśli natomiast zależy nam na czasie, to tutaj musimy wykazać się cierpliwością – budowa domu z cegieł trwa znacznie dłużej niż budowa domu z drewna. Nie można jednak zaprzeczyć, że cegła jest doskonałym materiałem izolacyjnym. Co prawda dłużej się nagrzewa niż drewno, ale dłużej też je traci. W domach pasywnych z cegły łatwiej jest regulować temperaturę w pomieszczeniach w porównaniu do domów drewnianych.
Biorąc pod uwagę energooszczędność, nie ma większego znaczenia, czy dom pasywny zbudujemy z drewna czy z cegły. W obu przypadkach możemy uzyskać niskie zużycie energii. Dom pasywny z drewna i dom pasywny z cegły różnią się od siebie czasem budowy, kosztem, szybkością nagrzewania i tracenia ciepła oraz akustyką. Jeśli zastanawiamy się, który rodzaj materiału do budowy domu pasywnego wybrać, kierujmy się własnymi preferencjami, zastanówmy się, w jakim domu — drewnianym czy murowanym — będziemy się lepiej czuli. Jeśli zależy nam na oszczędności energii, to w obu przypadkach będzie ona na podobnym poziomie.
Jeśli chciałbyś zamieszkać w domu pasywnym, ale nadal masz wątpliwości, jakie materiały będą lepsze do jego budowy, skontaktuj się z nami. Na pewno odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie.