Budowa domu to dla wielu osób najpoważniejsza inwestycja w życiu. Nie chodzi tu tylko o względy finansowe, ale także konieczność zaangażowania mnóstwa czasu, załatwiania wielu formalności itp. Nie jest łatwo pogodzić to z pracą zawodową, prowadzeniem działalności czy normalnym, codziennym życiem. Dlatego też dla wielu inwestorów indywidualnych ciekawą opcją jest budowa domu pod klucz. Czym charakteryzuje się ten sposób prowadzenia inwestycji? Jakie są jego wady i zalety? Odpowiadamy na te i inne pytania!
Na początek warto uświadomić sobie, z jakich etapów składa się budowa domu. Zakładamy przy tym, że inwestor posiada już działkę, wybrał gotowy lub zamówił indywidualny projekt domu (gotowe projekty domów z wyceną znaleźć można na naszej stronie -> https://new-house.com.pl/gotowe-projekty-ze-strony-new-house), a także posiada niezbędne dokumenty i pozwolenia (w New House standardem jest, że związane z tym formalności załatwiamy w imieniu klienta). Przed rozpoczęciem zasadniczej części budowy na działce należy wykonać przyłącza (prąd, woda, gaz, kanalizacja), wstępne wytyczenie geodezyjne budynku, a także zdjęcie wierzchnich warstw ziemi. Dopiero po tym następuje realizacja całego projektu.
Budowa domów pod klucz – etapy
Doprowadzenie domu do stanu pod klucz, czyli gotowego do wprowadzenia się mieszkańców, wymaga oczywiście przejścia przez kolejne etapy budowy:
- stan surowy otwarty/zamknięty – obejmuje wykonanie wykopów, fundamentów, a także zasadniczej konstrukcji w postaci ścian nośnych, kominów, ewentualnie stropu nad częścią parterową i ścian piętra (jeśli jest to dom piętrowy), a także więźby dachowej, pokrycia dachowego oraz montaż okien, drzwi, czasami także bramy garażowej (wówczas mamy do czynienia ze stanem surowym zamkniętym),
- stan deweloperski – obejmuje on wykonanie prac elewacyjnych, ocieplenie dachu, zamontowanie zewnętrznych parapetów, realizację przyłączy elektrycznych w stanie podstawowym, wykonanie instalacji telewizyjnej, telekomunikacyjnej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej, wykonanie tynków wewnętrznych, zamontowanie płyt kartonowo-gipsowych oraz posadzek,
- stan pod klucz – oznacza, że dom jest w pełni wykończony i można go normalnie użytkować, obejmuje m.in. wykonanie tynków wewnętrznych, malowanie ścian, położenie glazury, terakoty, paneli podłogowych i/lub parkietu, pełne wyposażenie stolarki okiennej i drzwiowej, ukończenie wszystkich elementów węzła sanitarnego z łazienką oraz toaletą.
Dla inwestorów indywidualnych ważny jest fakt, że pojęcie „stan pod klucz” nie jest usankcjonowane prawnie w żadnym dokumencie, ustawie itp. Dlatego też zakres tego etapu prac może obejmować różne elementy – należy więc zwracać uwagę, czy zawarta umowa dotycząca budowy domu pod klucz obejmuje wszystkie elementy, na których zależy inwestorowi. Oczywiście wykonawcy można zlecić także prace związane ze stałym ogrodzeniem działki, wykonaniem podjazdów, elementów małej architektury, zagospodarowaniem ogrodu, nasadzeniem roślin – w New House specjalizujemy się również w tego typu usługach.
Budowa domu pod klucz – zalety i wady
Z naszego blisko 25-letniego doświadczenia w realizacji projektów domów jednorodzinnych wynika, że na budowę domu pod klucz najczęściej decydują się osoby, które ze względu na wykonywaną pracę (prowadzenie własnej działalności, częste podróże służbowe, nieregularny czas pracy) nie mogą zajęć się pełnym nadzorem na budową. Należy przecież pamiętać, że budowa domu to nie tylko same prace – to również konieczność zamawiania materiałów, planowania ich logistyki itp. Wybierając opcję budowy domu pod klucz inwestor przekazuje wszystkie te obowiązki firmie wykonawczej – to my zajmujemy się zamawianiem materiałów (oczywiście w zgodzie z decyzjami i oczekiwaniami klienta), planujemy ich dostawy oraz odbiory, prowadzimy wszystkie prace wykonawcze zgodnie z przyjętym harmonogramem.
Nie można zapominać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Opcja budowy domu pod klucz zapewnia ciągłość prac. Należy pamiętać, że doprowadzenie domu do stanu nadającego się do zamieszkania, wymaga pracy specjalistów z zakresu m.in. hydrauliki, elektryki, malarzy, murarzy, tynkarzy, stolarzy itp. Szukanie ich na własną rękę jest po pierwsze bardzo czasochłonne, a po drugie – może mocno wydłużyć czas całej budowy. Trudno jest bowiem tak zgrać prace wchodzących po sobie na budowę kolejnych ekip, aby nie wystąpiły opóźnienia. W New House posiadamy sprawdzonych pracowników, z którymi współpracujemy nawet 15 lat – z tego względu przejście ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz to w naszym przypadku około trzech miesięcy. Cała budowa trwa około dziewięciu miesięcy, oczywiście przy założeniu, że nie występują bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne, np. ulewne deszcze czy silne mrozy.
Oczywiście bardzo ważną kwestią dla większości inwestorów są koszty. Wielu z nich sądzi, że opcja budowy domu pod klucz jest o wiele droższa niż budowa do stanu deweloperskiego. Należy jednak mieć na uwadze, że dom w stanie deweloperskim, aby był gotowy do zamieszkania, i tak musi zostać przecież wykończony. Firmy zajmujące się kompleksową budową domów pod klucz, takie jak New House, mogą uzyskać bardzo duże rabaty na ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych, a także zaoferować rozsądną cenę robocizny. To zaś w dużej mierze rekompensuje marżę. Dodatkowo, bardzo istotny jest fakt, że budując dom pod klucz w New House wystawiamy faktury ze stawką podatku VAT wynoszącą 8%. Jeżeli inwestor decyduje się na budowę tzw. systemem gospodarczym, za każdy materiał płaci podatek VAT w wysokości 23%. Już tych kilka czynników w wielu przypadkach może niwelować różnice w kosztach.
Koszt budowy domu pod klucz
Koszt budowy domu pod klucz to oczywiście bardzo indywidualna kwestia, zależąca m.in. od jego powierzchni, użytych podczas budowy i prac wykończeniowych materiałów, dodatkowych oczekiwań inwestorów itp. Według wyliczeń jednego z największych portali dotyczących rynku nieruchomości, w 2017 r. koszt budowy domu pod klucz o powierzchni 140 m2 (na uzbrojonej działce, bez ogrodu) wynosił średnio 340 tys. zł. Inny portal oszacował koszt budowy domu pod klucz na poziomie 3 300 – 3 700 zł za metr kwadratowy.
Przydatnym narzędziem dla inwestorów może być kalkulator kosztów budowy domu. Wystarczy zaznaczyć kilka pól w kwestionariuszu, wypełnić formularz kontaktowy i na skrzynkę mailową trafia szacowana wycena inwestycji. Nasz autorski kalkulator budowy domu znaleźć można na stronie -> https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Zapraszamy!