Rosnąca świadomość dotycząca zmian klimatycznych sprawiła, że coraz większy nacisk kładzie się na odpowiednie gospodarowanie zasobami. Rosnące zapotrzebowanie na energię wymusza zastosowanie odpowiednich rozwiązań, które sprzyjają utrzymaniu efektywności energetycznej. Kwestie te są szczególnie istotne w przypadku budynków wielorodzinnych, zamieszkiwanych przez wiele osób. Tego typu nieruchomości stanowią istotny element w globalnym bilansie energetycznym, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i strategii projektowych możliwe jest skuteczne obniżenie zużycia energii w tych obiektach. To przekłada się na ograniczenie zużycia energii w tych obiektach, tym samym wykazując korzystny wpływ na środowisko naturalne, a przy tym pozwala znacząco zmniejszyć koszty eksploatacyjne budynku.
Na co zwracać szczególną uwagę, planując budowę budynku wielorodzinnego zgodnie z obowiązującymi standardami? Sprawdź, jakie są wymagania energetyczne dla budynków wielorodzinnych i w jaki sposób można je spełnić.
Znaczenie efektywności energetycznej
W ujęciu najprostszym efektywność energetyczna to wykorzystanie mniejszej ilości energii dla osiągnięcia takiego samego lub lepszego poziomu komfortu życia bądź realizacji produkcji lub usług, w przypadku budynków produkcyjnych i usługowych. W odniesieniu do budynków mieszkalnych wielorodzinnych efektywność energetyczna oznacza redukcję zużycia energii, bez obniżenia jakości życia mieszkańców.
Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na efektywne zarządzanie energią elektryczną wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Mniejsze zużycie energii przyczynia się do zmniejszenia poziomu emisji gazów cieplarnianych i ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie efektu cieplarnianego, który w głównej mierze odpowiada za powstawanie zmian klimatycznych.
Przeprowadzone przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA) badania wykazały, że budynki odpowiadają za aż około 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności ludzi i choć budynki komercyjne i obiekty użyteczności publicznej uznawane są za bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne, to nie ulega wątpliwości, że dla uzyskania pożądanych rezultatów konieczne jest wprowadzenie odpowiednich działań.
Jednak kwestie ekologiczne to nie jedyny powód, dla którego coraz większy nacisk kładzie się na efektywność energetyczną. Budynki, w których zastosowano rozwiązania proekologiczne, generują niższe koszty eksploatacyjne. Dla mieszkańców oznacza to wyraźnie niższe rachunki za energię, a dla inwestorów wyższą wartość nieruchomości.
Rozwiązania wspierające efektywność energetyczną budynków wielorodzinnych
Inwestorzy planujący budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego powinni zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego projektu. Ten powinien zakładać zastosowanie szeregu rozwiązań, wspierających efektywność energetyczną, aby możliwe było skuteczne zarządzanie energią.
Bez wątpienia jednym z najważniejszych kroków pozwalających na efektywne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej jest staranny monitoring jej zużycia. Wysokiej jakości systemu zarządzania energią pozwalają na bieżąco śledzić zużycie energii w różnych częściach budynku, skutecznie wskazując obszary, wymagające natychmiastowej interwencji. Montaż liczników energii przypisanych do poszczególnych mieszkań oraz wspólnych przestrzeni, w tym wind, korytarzy i piwnic, pozwala precyzyjnie określić, gdzie dochodzi do największego zużycia energii. Dopiero znając te dane, można na bieżąco wprowadzać niezbędne korekty i modyfikacje.
Dla efektywności energetycznej w nowoczesnym budownictwie niezwykle istotne znaczenie mają również takie rozwiązania, jak:
- Nowoczesne systemy grzewcze – systemy centralnego ogrzewania zwykle generują największe zużycie energii w całym budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, wyróżniających się wysokim poziomem efektywności energetycznej pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Te w połączeniu z systemami automatyzacji grzewczej, pozwalają precyzyjnie sterować temperaturą w częściach wspólnych budynku, zapobiegając nadmiernemu przegrzewaniu pomieszczeń, w tym pustych lokali mieszkalnych.
Aby zmniejszyć poziom emisji zanieczyszczeń, coraz więcej inwestorów decyduje się na instalację pomp ciepła, które nie tylko są energooszczędne, ale dodatkowo w pełni ekologiczne.
Efektywne oświetlenie – oświetlenie jest kolejnym elementem wpływającym na wzrost zużycia energii w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Zastąpienie tradycyjnych żarówek, energooszczędnymi żarówkami LED pozwala na realne zmniejszenie zużycia energii. Z kolei dodatkowe zastosowanie czujników ruchu i automatycznych wyłączników światła w częściach wspólnych budynku pozwala znacząco zmniejszyć poziom zużycia energii.
Ciekawym rozwiązaniem, stosowanym w nowoczesnych budynkach wielorodzinnych są systemy zarządzania oświetleniem, które pozwalają na automatyczne dostosowanie natężenia światła do pory dnia.
- Izolacja termiczna – innym niezwykle istotnym elementem wpływającym na efektywność energetyczną budynków jest odpowiednio wykonana izolacja termiczna. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych pozwala zmniejszyć poziom strat ciepła, wpływając tym samym korzystnie na efektywność energetyczną budynku. Szczególne znaczenie dla poprawy parametrów budynku ma docieplenie ścian i dachów, a także montaż okien o podwyższonych parametrach izolacyjności.
- Wentylacja – aby nowoczesny budynek mógł spełnić kryteria dotyczące efektywności energetycznej, niezbędne jest zapewnienie wydolnego systemu wentylacji, która pozwoli na utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz całego budynku. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej, z odzyskiem ciepła. Rekuperacja pozwala na sprawne zarządzanie wymianą powietrza, równocześnie minimalizując straty ciepła i poprawiając jakość powietrza w budynku.
- Energia odnawialna – coraz większą rolę w zaspokajaniu potrzeb energetycznych budynków wielorodzinnych odgrywają odnawialne źródła energii. Instalacje fotowoltaiczne z powodzeniem stosowane są już nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również budynkach wielorodzinnych, umożliwiając produkcję własnej energii elektrycznej. Tego typu rozwiązanie pozwala ograniczyć zależność budynku od zewnętrznych dostawców energii, obniżając tym samym koszty związane z wykorzystaniem energii w budynkach mieszkalnych.