Akademia Budowlana

Efektywność energetyczna w nowoczesnych budynkach wielorodzinnych

Spis treści:

Rosnąca świadomość dotycząca zmian klimatycznych sprawiła, że coraz większy nacisk kładzie się na odpowiednie gospodarowanie zasobami. Rosnące zapotrzebowanie na energię wymusza zastosowanie odpowiednich rozwiązań, które sprzyjają utrzymaniu efektywności energetycznej. Kwestie te są szczególnie istotne w przypadku budynków wielorodzinnych, zamieszkiwanych przez wiele osób. Tego typu nieruchomości stanowią istotny element w globalnym bilansie energetycznym, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i strategii projektowych możliwe jest skuteczne obniżenie zużycia energii w tych obiektach. To przekłada się na ograniczenie zużycia energii w tych obiektach, tym samym wykazując korzystny wpływ na środowisko naturalne, a przy tym pozwala znacząco zmniejszyć koszty eksploatacyjne budynku.

Na co zwracać szczególną uwagę, planując budowę budynku wielorodzinnego zgodnie z obowiązującymi standardami? Sprawdź, jakie są wymagania energetyczne dla budynków wielorodzinnych i w jaki sposób można je spełnić.

 

Znaczenie efektywności energetycznej

W ujęciu najprostszym efektywność energetyczna to wykorzystanie mniejszej ilości energii dla osiągnięcia takiego samego lub lepszego poziomu komfortu życia bądź realizacji produkcji lub usług, w przypadku budynków produkcyjnych i usługowych. W odniesieniu do budynków mieszkalnych wielorodzinnych efektywność energetyczna oznacza redukcję zużycia energii, bez obniżenia jakości życia mieszkańców.

Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na efektywne zarządzanie energią elektryczną wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Mniejsze zużycie energii przyczynia się do zmniejszenia poziomu emisji gazów cieplarnianych i ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie efektu cieplarnianego, który w głównej mierze odpowiada za powstawanie zmian klimatycznych.

Przeprowadzone przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA) badania wykazały, że budynki odpowiadają za aż około 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności ludzi i choć budynki komercyjne i obiekty użyteczności publicznej uznawane są za bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne, to nie ulega wątpliwości, że dla uzyskania pożądanych rezultatów konieczne jest wprowadzenie odpowiednich działań.

Jednak kwestie ekologiczne to nie jedyny powód, dla którego coraz większy nacisk kładzie się na efektywność energetyczną. Budynki, w których zastosowano rozwiązania proekologiczne, generują niższe koszty eksploatacyjne. Dla mieszkańców oznacza to wyraźnie niższe rachunki za energię, a dla inwestorów wyższą wartość nieruchomości.

 

Rozwiązania wspierające efektywność energetyczną budynków wielorodzinnych

Inwestorzy planujący budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego powinni zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego projektu. Ten powinien zakładać zastosowanie szeregu rozwiązań, wspierających efektywność energetyczną, aby możliwe było skuteczne zarządzanie energią.

Bez wątpienia jednym z najważniejszych kroków pozwalających na efektywne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej jest staranny monitoring jej zużycia. Wysokiej jakości systemu zarządzania energią pozwalają na bieżąco śledzić zużycie energii w różnych częściach budynku, skutecznie wskazując obszary, wymagające natychmiastowej interwencji. Montaż liczników energii przypisanych do poszczególnych mieszkań oraz wspólnych przestrzeni, w tym wind, korytarzy i piwnic, pozwala precyzyjnie określić, gdzie dochodzi do największego zużycia energii. Dopiero znając te dane, można na bieżąco wprowadzać niezbędne korekty i modyfikacje.

Dla efektywności energetycznej w nowoczesnym budownictwie niezwykle istotne znaczenie mają również takie rozwiązania, jak:

- Nowoczesne systemy grzewcze – systemy centralnego ogrzewania zwykle generują największe zużycie energii w całym budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, wyróżniających się wysokim poziomem efektywności energetycznej pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Te w połączeniu z systemami automatyzacji grzewczej, pozwalają precyzyjnie sterować temperaturą w częściach wspólnych budynku, zapobiegając nadmiernemu przegrzewaniu pomieszczeń, w tym pustych lokali mieszkalnych.

Aby zmniejszyć poziom emisji zanieczyszczeń, coraz więcej inwestorów decyduje się na instalację pomp ciepła, które nie tylko są energooszczędne, ale dodatkowo w pełni ekologiczne.

Efektywne oświetlenie – oświetlenie jest kolejnym elementem wpływającym na wzrost zużycia energii w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Zastąpienie tradycyjnych żarówek, energooszczędnymi żarówkami LED pozwala na realne zmniejszenie zużycia energii. Z kolei dodatkowe zastosowanie czujników ruchu i automatycznych wyłączników światła w częściach wspólnych budynku pozwala znacząco zmniejszyć poziom zużycia energii.

Ciekawym rozwiązaniem, stosowanym w nowoczesnych budynkach wielorodzinnych są systemy zarządzania oświetleniem, które pozwalają na automatyczne dostosowanie natężenia światła do pory dnia.

- Izolacja termiczna – innym niezwykle istotnym elementem wpływającym na efektywność energetyczną budynków jest odpowiednio wykonana izolacja termiczna. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych pozwala zmniejszyć poziom strat ciepła, wpływając tym samym korzystnie na efektywność energetyczną budynku. Szczególne znaczenie dla poprawy parametrów budynku ma docieplenie ścian i dachów, a także montaż okien o podwyższonych parametrach izolacyjności.

- Wentylacja – aby nowoczesny budynek mógł spełnić kryteria dotyczące efektywności energetycznej, niezbędne jest zapewnienie wydolnego systemu wentylacji, która pozwoli na utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz całego budynku. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej, z odzyskiem ciepła. Rekuperacja pozwala na sprawne zarządzanie wymianą powietrza, równocześnie minimalizując straty ciepła i poprawiając jakość powietrza w budynku.

- Energia odnawialna – coraz większą rolę w zaspokajaniu potrzeb energetycznych budynków wielorodzinnych odgrywają odnawialne źródła energii. Instalacje fotowoltaiczne z powodzeniem stosowane są już nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również budynkach wielorodzinnych, umożliwiając produkcję własnej energii elektrycznej. Tego typu rozwiązanie pozwala ograniczyć zależność budynku od zewnętrznych dostawców energii, obniżając tym samym koszty związane z wykorzystaniem energii w budynkach mieszkalnych.

 

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Efektywność energetyczna w budynkach już istniejących

Zastosowanie rozwiązań wspierających efektywność energetyczną w nowopowstałych nowoczesnych budynkach wielorodzinnych nie stanowi większego wyzwania. Rozwiązania te są już ujęte w projekcie architektoniczno-budowlanym. Znacznie większe wyzwanie stanowi poprawa efektywności energetycznej w budynkach już istniejących.

Aby poprawić poziom efektywności energetycznej już istniejącego budynku, konieczne jest przeprowadzenie złożonej termomodernizacji, którą poprzedzić powinien audyt energetyczny. Wykonanie pełnego audytu energetycznego przedstawia pełen obraz sytuacji, wskazując obszary szczególnie wymagające poprawy. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń mierniczych audytor może zaplanować modernizację w sposób optymalny, tak by przyniosła założone rezultaty.

Znając szczegółowe wyniki audytu, można przejść do kolejnego etapu, jakim jest przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej kolejności. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić kompleksowe ocieplenie budynki wielorodzinnego, wykorzystując odpowiednio dobrane materiały. Dopiero znając odpowiednie parametry, można dostosować system grzewczy.

 

Koszty i korzyści wynikające ze stosowania rozwiązań proekologicznych

Inwestorzy planujący budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych szczególną uwagę zwracają na poziom zysku z inwestycji oraz długoterminową opłacalność wprowadzonych działań. Choć początkowo koszty związane ze wdrożeniem rozwiązań proekologicznych mogą się wydawać nadmiernym obciążeniem, znacząco przekraczającym koszty budowy z wykorzystaniem tradycyjnych rozwiązań, to w ujęciu długoterminowym inwestycja tego typu może przynieść szereg korzyści.

Inwestorzy decydujący się na budowę budynków mieszkalnych o podwyższonych parametrach mogą stanowić atrakcyjną ofertę na rynku nieruchomości. Rosnąca świadomość dotycząca konieczności zmian nawyków może przyczynić się do wzrostu zainteresowania potencjalnych nabywców ofertą danego inwestora. W efekcie zwiększona wartość rynkowa takich budynków może zrekompensować wyraźnie wyższe koszty budowy.

Jednak nowoczesne budynki wyróżniające się wysokim poziomem efektywności energetycznej zapewniają korzyści nie tylko dla inwestora. Mieszkańcy decydujący się na zakup lokali w takich inwestycjach mogą liczyć na znacznie niższe rachunki za energię, a także poprawę komfortu życia.

 

Efektywność energetyczna celem wszystkich mieszkańców

Zastosowanie nawet najwyższej jakości rozwiązań, wspomagających efektywne zarządzanie energią nie przyniesie odpowiednich rezultatów, bez świadomości mieszkańców. Tymczasem efektywność energetyczna jest celem każdego właściciela lokalu mieszkaniowego. Aby możliwe było uzyskanie pożądanych rezultatów, konieczne jest dążenie do wzrostu świadomości mieszkańców. Niezbędna może się okazać zmiana przyzwyczajeń.

Mieszkańcy, dążąc do utrzymania wysokiego poziomu efektywności energetycznej, powinni zastąpić stare sprzęty gospodarstwa domowego, tymi o podwyższonych parametrach energooszczędności. Dodatkowo istotne znaczenie ma wyłączanie świateł w pokojach, w których nikt nie przebywa, podłączanie prądu wyłącznie do tych urządzeń, które są w użytku, lub wymagają ciągłego zasilania, obniżenie temperatury w pomieszczeniach, a także korzystanie z naturalnego światła i ciepła.

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych powinni mieć świadomość dotyczącą konsekwencji, jakie przynoszą podejmowane przez nich działania. Wyłącznie połączenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych ze stałą zmianą przyzwyczajeń mieszkańców pozwoli osiągnąć oczekiwane rezultaty w postaci znaczącego zmniejszenia poziomu zużycia energii elektrycznej.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.