Akademia Budowlana

Zastosowanie zielonych dachów i innych rozwiązań przyjaznych środowisku w domach wielorodzinnych

Spis treści:

Stale postępująca urbanizacja i dynamiczne zmiany klimatyczne sprawiają, że przed przedsiębiorstwami budowlanymi i prywatnymi inwestorami pojawia się szereg nowych wyzwań. Obecne budownictwo powinno nie tylko zaspokajać potrzeby mieszkaniowe, ale dodatkowo wyróżniać się stosowaniem rozwiązań proekologicznych, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Dążąc do zaspokojenia rosnących potrzeb świadomych nabywców architekci i deweloperzy zwracają coraz większą uwagę na stosowanie w swoich projektach rozwiązań przyjaznych środowisku. Bez wątpienia jednym z doskonałych przykładów na stosowanie tego typu rozwiązań są zielone dachy. Jednak mimo ich wyraźnej popularności, nie są to jedyne rozwiązania przyjazne środowisku.

Jakie jest najważniejsze zastosowanie zielonych dachów i innych rozwiązań w budownictwie wielorodzinnym? Poznaj zastosowanie ekologicznych rozwiązań w budownictwie i dowiedz się, dlaczego ich stosowanie jest tak ważne.

 

Zielone dachy – czym dokładnie są?

Zielone dachy najprościej można opisać jako proste konstrukcje, pokryte roślinnością. Odpowiednio zaplanowane i zaprojektowane, mogą być z powodzeniem stosowane w przypadku dachów płaskich, jak i skośnych.

Aby możliwe było posadzenie roślinności na konstrukcji dachu, inwestor musi zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie powierzchni dachu. Przede wszystkim konieczne jest wykonanie dodatkowej warstwy izolacyjnej, drenażowej i filtracyjnej. Co więcej, dla utrzymania optymalnego tempa wzrostu roślinności, dach zielony powinien dodatkowo składać się z odpowiednio dobranego substratu glebowego, który umożliwi rozwój warstwy roślinnej.

Zielone dachy występują w różnorodnych wariantach, różniąc się przede wszystkim typem uprawianych roślin. Każdy z tych ogrodów różnić się będzie zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością. Wśród najpowszechniej uprawianych dachów zielonych wymienić można m.in. takie rodzaje, jak:

- Dach rozchodnikowy – to rodzaj zielonego dachu obsadzony roślinami rozchodnika, czyli sukulenta wyróżniającego się zdolnościami do utrzymania wilgoci. Specyficzne właściwości rozchodnika sprawiają, że ten z łatwością przetrwa nawet w niesprzyjających warunkach, jak m.in. na dachu. Dach rozchodnikowy rozpoczyna kwitnienie już wczesną wiosną, a białe, żółte i różowe kwiaty utrzymują się nawet do późnej jesieni, co sprawia, że dach rozchodnikowy skutecznie wabi owady zapylające, zapewniając im niezbędne pożywienie.

- Dach ziołowy – to specyficzny rodzaj dachu zielonego, w którym uprawiane są zioła. Szczególną zaletą tego typu rozwiązania jest intensywny kolor oraz wyjątkowo piękny zapach naturalnych ziół. Odpowiednio dobrane zioła mogą, poza funkcją typowo estetyczną sprawdzić się w kuchni, podkreślając smak i aromat dań.

- Dach trawiasty – to typowy dach zielny obsadzony tradycyjną trawą. Estetyczne źdźbła trawy nie wymagają przeprowadzania intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dla uzyskania jak najlepszych efektów wizualnych zaleca się, by dodatkowo wysiać powierzchnię dachu mieszanką kwiatów. Tak powstała kwietna łąka pozwoli skutecznie zwiększyć powierzchnię terenów zielonych, a przy tym będzie skutecznie wabić owady zapylające.

 

Korzyści wynikające z założenia zielonego dachu

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wykonanie zielonego dachu. Rozwiązanie to jest powszechnie stosowane nie tylko w przypadku utrzymanych w nowoczesnym stylu domów jednorodzinnych, ale również w budynkach wielorodzinnych.

Duży wpływ na rosnące zainteresowanie zielonymi dachami ma ich szerokie zastosowanie oraz wiele korzyści, wśród których wymienić można między innymi takie zalety jak:

Redukcja efektu miejskiej wyspy ciepła – wszechobecny beton sprawia, że w przestrzeni miejskiej panuje nawet o kilka stopni wyższa temperatura, stosowanie zielonych dachów pozwala skutecznie schłodzić budynek oraz najbliższą okolicę, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia efektu miejskiej wyspy.

- Poprawa jakości powietrza – rośliny uprawiane na dachach budynków wielorodzinnych skutecznie filtrują zanieczyszczenia powietrza, pozwalając tym samym na wyraźną poprawę jego jakości w obrębie miasta.

- Ograniczenie hałasu – zielone dachy wykazują skuteczne właściwości izolacyjne, pozwalając na znaczącą redukcję poziomu hałasu, dostającego się do wnętrza budynku.

- Zwiększenie bioróżnorodności – dachy pokryte roślinami stanowią doskonałe siedlisko dla różnych gatunków roślin i zwierząt, co sprzyja zwiększeniu bioróżnorodności w obrębie miasta.

- Skuteczne zarządzanie wodami opadowymi – stosowanie zielonych dachów sprzyja zatrzymywaniu części wód opadowych, co znacząco zmniejsza obciążenie systemów kanalizacyjnych i tym samym redukuje ryzyko wystąpienia powodzi.

- Estetyka budynku – zielone dachy znacząco zwiększają atrakcyjność wizualną budynków, co może się jednoznacznie przełożyć na wyraźny wzrost wartości nieruchomości.

 

Jakie inne rozwiązania przyjazne środowisku warto stosować w budownictwie wielorodzinnym?

Odpowiednio dobrane rozwiązania przyjazne dla środowiska niosą ze sobą szereg korzyści. Właśnie dlatego są tak powszechnie stosowane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i podczas budowy obiektów wielorodzinnych.

Jeszcze do niedawna instalacje fotowoltaiczne stosowane były niemal wyłącznie na dachach domów jednorodzinnych i budynków biurowych. Rosnąca świadomość dotycząca korzyści wynikających z możliwości wytwarzania własnego prądu sprawiła, że panele słoneczne i systemy fotowoltaiczne coraz częściej stosowane są również na dachach budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

Systemy fotowoltaiczne instalowane przez zarządcę budynku lub dewelopera mogą być z powodzeniem wykorzystywane do zasilania części wspólnych, tak by maksymalnie obniżyć koszty eksploatacyjne, a z powstałych nadwyżek energii generować zyski.

Jednak co szczególnie warte podkreślenia, systemy fotowoltaiczne mogą być montowane również przez prosumentów, mieszkających w budynkach wielorodzinnych. Po uzyskaniu stosownej zgody prosument może wykonać instalację fotowoltaiczną na balkonie, zyskując tym samym szansę na produkcję własnego prądu.

Ciekawą alternatywą dla zielonych dachów są również systemy odzyskiwania wody deszczowej. W odróżnieniu od zielonych dachów celem tego systemu nie jest zatrzymywanie wody opadowej w glebie, a jej skrupulatne magazynowanie w odpowiednio do tego dostosowanych pojemnikach. Solidne pojemniki do magazynowania wody deszczowej mogą osiągać pojemność nawet do 3000 litrów.

Podczas opadów atmosferycznych woda deszczowa spływa rynnami do odpowiednio dobranego zbiornika. W zależności od potrzeb i preferencji danego obiektu mieszkalnego możliwy jest wybór różnorodnych wariantów zbiorników na wodę deszczową. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się zbiorniki naziemne. Ich pojemność zwykle nie przekracza jednak 100 litrów, co może się okazać niewystarczające w przypadku budynku wielorodzinnego. Znacznie lepszym wyborem będzie zbiornik podziemny, o pojemności od 2000 do 3000 litrów.

Gromadzona podczas opadów woda deszczowa może być z powodzeniem wykorzystywana do podlewania roślin, a także sprzątania powierzchni wspólnych ograniczając tym samym bieżące zużycie wody.

 

Budownictwo wielorodzinne pasywne

Choć rozwiązania proekologiczne niosą ze sobą wiele korzyści, to planując budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego, warto rozważyć możliwości, jakie gwarantują budynki pasywne. Zastosowanie odpowiednio dobranych technik budowy, z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych wspierających ograniczenie strat energii cieplnej pozwala znacząco obniżyć koszty użytkowe mieszkań.

To rozwiązanie, które z pewnością docenią świadomi inwestorzy, którym zależy na możliwości wywierania realnego wpływu na przyszłość naszej planety. Pełne wykorzystanie dostępnych walorów naturalnych w budownictwie pasywnym (takich jak światło słoneczne i wiatr) pozwalają nie tylko zmniejszyć poziom kosztów związanych z eksploatacją mieszkania, ale dodatkowo wiąże się ze znaczącą redukcją emisji dwutlenku węgla.

 

Czy warto stosować zielone dachy i inne rozwiązania przyjazne środowisku w zabudowie wielorodzinnej?

Choć w przypadku obiektów wielorodzinnych zwrot kosztów z inwestycji w systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii nie jest tak wyraźnie zauważalny, to mimo wszystko warto rozważyć możliwość stosowania tego typu rozwiązania. Odpowiednio dobrane rozwiązania przyjazne środowisku pozwalają znacząco zwiększyć komfort mieszkańców, przyczyniając się tym samym do wzrostu wartości inwestycji.

Czynnik ten może się okazać szczególnie istotny w przypadku budownictwa wielorodzinnego. Dysponując działką budowlaną usytuowaną w dogodnej lokalizacji, a także stosując proekologiczne rozwiązania, można skutecznie zwiększyć wartość inwestycji, zyskując tym samym wyraźnie wyższe zyski. Wiele osób, poszukując idealnego mieszkania na lata, zwraca szczególną uwagę na to, by podczas budowy stosowano rozwiązania, które w efekcie pozwolą na realne obniżenie kosztów związanych z eksploatacją mieszkania,

Nie ulega wątpliwości, że zarówno zielone dachy, jak i pozostałe rozwiązania ekologiczne niosą ze sobą szereg korzyści. Choć ich wykonanie często wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów na etapie planowanej budowy domu lub obiektu wielorodzinnego, to w ogólnym ujęciu, w perspektywie długoterminowej, rozwiązania te wpłyną korzystnie na jakość życia mieszkańców.

Warto pamiętać, że wraz z upływem lat, wszystkie powszechnie stosowane technologie będą stale doskonalone, tak by maksymalnie odciążyć człowieka. Tym samym nawet mimo obecnie występujących licznych niedogodności, warto rozważyć możliwości, wynikające ze stosowania rozwiązań przyjaznych środowisku, aby wspólnie zadbać o dobrą kondycję planety dla kolejnych pokoleń.

Rozwiązania proekologiczne przyczyniają się do znaczącej redukcji emisji dwutlenku węgla, co w istotny sposób przekłada się na poprawę jakości wody, a także zarządzanie wodami opadowymi. To w połączeniu z pozostałymi rozwiązaniami pozwala znacząco poprawić jakość budownictwa mieszkaniowego.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.