Akademia Budowlana

Co powinien posiadać projekt funkcjonalnego domu?

Spis treści:

Obecnie coraz więcej osób podczas budowy domu zwraca uwagę na to, by ten był w pełni funkcjonalny. Odpowiednio zaprojektowany układ wnętrz pozwala znacząco poprawić komfort życia, sprawiając, że mieszkańcom będzie się mieszkało wygodnie. Nowoczesne projekty w większości uwzględniają kryteria dotyczące funkcjonalności. Jednak czym dokładnie jest funkcjonalność? Jak powinien być zaprojektowany dom jednorodzinny, aby mógł być określony jako funkcjonalny?

Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup projektu domu i zadbaj o pełną swobodę wszystkich domowników.

 

Dom funkcjonalny – czyli jaki?

Decyzja o budowie domu jednorodzinnego zwykle wiąże się z chęcią stworzenia idealnej przestrzeni, w której znajdzie się odpowiednio dużo miejsca dla wszystkich domowników. W odróżnieniu od zakupu już gotowego domu, podczas budowy to inwestor decyduje o tym, jaką powierzchnię będzie miał dom, ile pomieszczeń się w nim znajdzie, a także jak zostaną one rozmieszczone.

Dom funkcjonalny to taki, który w pełni odpowiada na wszystkie potrzeby inwestora, a te mogą być różne w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji danej rodziny. Aby to było możliwe, należy zadbać o odpowiedni dobór projektu, który sprawi, że pomieszczenia będą odpowiednio rozmieszczone, tak by zapewnić maksymalny komfort życia mieszkańców. Dobrą praktyką, stosowaną przez architektów tworzących projekty domów funkcjonalnych jest podział domu na dwie strefy – dzienną, określaną również jako strefa wizytowa oraz nocną składającą się z części prywatnej domowników, w tym sypialni, łazienek i garderoby.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu funkcjonalnego?

Choć z pewnością dla każdego pojęcie funkcjonalnego domu może oznaczać coś innego, to istnieją pewne umowne elementy, które definiują to pojęcie.

W przypadku domów funkcjonalnych niezwykle istotne znaczenie ma wielkość budynku oraz możliwość dopasowania do potrzeb danej działki. To właśnie od wielkości domu zależeć będzie jego późniejszy podział i możliwość wyodrębnienia wszystkich wymaganych pomieszczeń. Planując budowę domu funkcjonalnego, warto rozważyć, czy lepszym rozwiązaniem będzie budowa domu parterowego, czy piętrowego. Dom piętrowy sprawdzi się szczególnie wówczas, gdy wielkość działki budowlanej nie pozwala na swobodną zabudowę parterową. Duży dom parterowy zajmie znaczną przestrzeń, uniemożliwiając tym samym sprawne zagospodarowanie terenu zewnętrznego. W przypadku wąskiej lub małej działki budowa domu piętrowego może więc okazać się jedynym rozwiązaniem, pozwalającym na uzyskanie pełnej funkcjonalności. Warto jednak pamiętać, że taki układ nie sprawdzi się w każdym przypadku. Schody wewnętrzne znacząco utrudnią codzienne funkcjonowanie osobom starszym oraz osobom z niepełnosprawnościami i choć w teorii można wyodrębnić dla członka rodziny o specyficznych wymaganiach pomieszczenia na parterze, to rozwiązanie to znacząco ograniczy pełną funkcjonalność.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest wielkość i ogólna organizacja przestrzeni użytkowej. Aby na dłużej utrzymać pełną funkcjonalność domu, warto już na etapie jego budowy zwrócić uwagę na możliwe zmiany, wynikające m.in. z powiększającej się rodziny.

Na sam koniec warto zwrócić uwagę na technologię budowy oraz rodzaj zastosowanych materiałów wykończeniowych. Od tego, na jaki standard zdecyduje się inwestor, zależeć będą zarówno koszty budowy domu, jak również późniejsze koszty eksploatacyjne. Poszukując idealnego projektu domu funkcjonalnego, warto rozważyć, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie wybór projektu droższego w budowie, jednak takiego, który w przyszłości generować będzie znacznie niższe koszty.

 

Najważniejsze cechy funkcjonalnego domu

Znając ogólne cechy charakterystyczne domu funkcjonalnego, może przystąpić do głębszej analizy, która pozwoli lepiej zrozumieć istotę dobrze wykonanego projektu. Warto przy tym podkreślić, że dane te mają charakter wyłącznie orientacyjny, a ostateczną decyzję dotyczącą specyfiki projektu powinien podjąć inwestor indywidualnie, uwzględniając własne potrzeby i wymagania.

Podział na strefy dzienną i nocną

Jak już wcześniej wspomniano, podstawową cechą domów funkcjonalnych jest przejrzysty podział na strefę dzienną i nocną. W zależności od rodzaju zabudowy, podział ten może być dokonany względem poszczególnych kondygnacji (w domach piętrowych) lub poprzez zastosowanie centralnie usytuowanego korytarza (w domach parterowych).

Takie wyraźne oddzielenie strefy nocnej od dziennej gwarantuje znacznie większe poczucie prywatności, również wówczas, gdy w domu znajdują się goście. Strefa prywatna domowników, w skład której wchodzą między innymi sypialnie, jest wyraźnie oddzielona, dzięki czemu osoby postronne nie przekraczają granic domowników.

Otwarta przestrzeń w domu funkcjonalnym

Kluczem dla uzyskania pełnej funkcjonalności jest staranne zaplanowanie przestrzeni. Pomieszczenia w funkcjonalnym domu nie powinny przytłaczać, zapewniając przestrzeń do codziennego funkcjonowania. W przypadku mniejszych domów warto więc rozważyć możliwość zastosowania otwartych przestrzeni. Salon połączony z kuchnią i jadalnią sprawi, że wnętrze optycznie będzie się wydawało znacznie większe, zapewniając równocześnie znacznie większe możliwości aranżacyjne. Otwarta przestrzeń pozwala na maksymalne wykorzystanie walorów naturalnych. Liczne przeszklenia sprawią, że do wnętrza wpadać będzie znacznie więcej świtała, co dodatkowo poprawi walory estetyczne.

Co więcej, brak dodatkowych ścianek działowych sprzyja utrzymaniu bliskich relacji. Domownicy stale utrzymują bliski kontakt, niezależnie od tego, czym się w danej chwili zajmują.

Warto jednak pamiętać, że choć rozwiązanie to prezentuje się wyjątkowo estetycznie, to nie jest w pełni wolne od wad. Otwarta przestrzeń sprawia, że zapachy z kuchni roznoszą się po części wypoczynkowej.

Dostępność pomieszczeń gospodarczych

Planując projekt domu funkcjonalnego, warto zwrócić uwagę również na dostępność pomieszczeń gospodarczych oraz ich rozmieszczenie. W funkcjonalnym domu powinny znaleźć się takie pomieszczenia jak spiżarnia, pralnia i odrębna kotłownia. Taki podział pozwoli na znacznie efektywniejsze zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, zmniejszając ryzyko „zagracenia” części użytkowej domu. Dobrze zaplanowane pomieszczenia gospodarcze pozwolą znaleźć miejsce również dla tych elementów wyposażenia, które nie są użytkowane codziennie.

Jednak aby pomieszczenia gospodarcze mogły dobrze spełnić swoje zadanie, powinny być dodatkowo odpowiednio usytuowane. Spiżarnia powinna się znaleźć w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni, tak by podczas gotowania móc szybko uzupełnić braki w zapasach lub sięgnąć po wymagane sprzęty małego AGD. Pralnię warto usytuować w niedalekim sąsiedztwie łazienki, a kotłownię w okolicach garażu.

Dodatkowe pomieszczenia i zakamarki w domu funkcjonalnym

Dodatkowe pomieszczenia okazują się szczególnie istotne w przypadku, gdy w danym domu zamieszkać ma rodzina wielopokoleniowa. Zapewnienie każdemu odpowiedniej przestrzeni prywatnej pozwala znacząco poprawić jakość życia, co jest kluczowe w przypadku domów funkcjonalnych. Dobrą praktyką jest wydzielenie odrębnej łazienki i garderoby przynależącej do sypialni małżeńskiej. Takie rozwiązanie zapewni maksymalne poczucie intymności.

Kolejnym elementem, który warto wziąć pod uwagę, wybierając projekt domu funkcjonalnego, jest dostępność licznych zakamarków i wnęk, które następnie mogą być wykorzystane do zabudowy. Duże szafy wnękowe pozwalają na znacznie skuteczniejszą organizację przestrzeni i wspierają utrzymanie porządku, co może się okazać szczególnie istotne w przypadku rodzin z dziećmi.

Odpowiednio dobrany garaż

Obecnie niezbędnym elementem każdego funkcjonalnego domu jest garaż. W dynamicznie zmieniającym się świecie coraz więcej rodzin dysponuje więcej niż jednym samochodem. Garaż w funkcjonalnym domu powinien uwzględniać zmieniające się potrzeby domowników.

Jednak poszukując odpowiedniego projektu, warto się zastanowić nad tym, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze – garaż wolnostojący, czy ten wkomponowany w bryłę budynku. Garaż wolnostojące z pewnością sprawdzi się w przypadku działek budowlanych o nietypowych kształtach, których wielkość nie pozwala na spójne połączenie budowli. Dodatkowo takie rozwiązanie nie będzie generowało dodatkowych strat ciepła. Niemniej jednak konieczność przemieszczania się z budynku do budynku może być uciążliwa, szczególnie w okresie zimowym.

Garaż wkomponowany w bryłę budynku całkowicie niweluje konieczność wychodzenia na zewnątrz podczas wyjazdu z domu. To wyjątkowo przydatna cecha w okresie zimowym, gdy temperatury na zewnątrz nie zachęcają do opuszczania ciepłego domu. Warto jednak pamiętać, że garaże zwykle nie są podłączone do sieci ogrzewania. Ciepłe powietrze w sezonie grzewczym dążąc do wyrównania temperatur, będzie więc „uciekać”, powodując znaczny wzrost kosztów.

 

Aranżacja wnętrz w funkcjonalnym domu

Choć wybór odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego jest kluczowy, dla utrzymania jego pełnej funkcjonalności, to w istocie równie duże znaczenie ma późniejsza aranżacja wnętrz. Nawet najlepiej zaprojektowany budynek nie będzie w pełni funkcjonalny, gdy na etapie aranżacji dojdzie do nadmiernego przytłoczenia przestrzeni meblami i dodatkami.

Chcąc uzyskać jak najlepsze rezultaty, podczas aranżacji wnętrz warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór umeblowania. Meble powinny być dopasowane pod względem rozmiaru i kształtu, tak aby razem stworzyć spójną całość.

Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni jest szczególnie ważne w przypadku mniejszych pomieszczeń, w przypadku których każdy centymetr jest na wagę złota. Dążąc do uzyskania jak najlepszych efektów, warto zdecydować się na zastosowanie prostych trików, które pozwolą na maksymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem może się okazać zabudowany schowek pod schodami, czy doskonale nam znane z przeszłości pawlacze, które w nowoczesnym stylu okazują się wyjątkowo estetyczne.

Planując wyposażenie wnętrza, warto ograniczyć się do niezbędnego minimum. W celu uniknięcia wrażenia chaosu warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów w dziedzinie aranżacji wnętrz, którzy zaproponują rozwiązania dopasowane do specyficznych potrzeb domowników.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.