Akademia Budowlana

Sposoby na przebudowę starego domu

Spis treści:

Choć stare domy mają w sobie prawdziwy urok, to nie ulega wątpliwości, że wraz z upływem lat stają się coraz mniej funkcjonalne. Mimo wysoce estetycznej architektury wyraźnie odstają od nowoczesnych budowli, nie dorównując im pod względem efektywności. Właśnie dlatego coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać nad możliwościami, jakie niesie ze sobą kompleksowa przebudowa starego domu.

Czym dokładnie jest przebudowa starego domu i jak ją przeprowadzić, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty? Poznaj sprawdzone sposoby na przebudowę starego domu i znajdź inspirację, która pozwoli Ci zrealizować własne cele.

 

Przebudowa – co na to prawo budowlane?

Jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac budowlanych, warto sprawdzić, jak przebudowę definiują przepisy ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z obecną wykładnią prawną, przebudowa (w tym domu) to wykonanie wszystkich tych robót budowlanych, które prowadzą do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych już istniejącego budynku, bez ingerencji w specyficzne cechy, takie jak powierzchnia użytkowa, kubatura, wysokość, liczba kondygnacji.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, zdecydowaną większość prac związanych z przebudową domu można przeprowadzić na podstawie wcześniejszego zgłoszenia budowy. Nie wymaga uprzedniego złożenia wniosku o pozwolenie na budowę przeprowadzenie prac, które nie obejmują swym zasięgiem przegród zewnętrznych, elementów konstrukcyjnych budynku oraz tych, które nie wymagają uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej.

 

Kiedy warto zdecydować się na przebudowę starego domu?

Nie ulega wątpliwości, że przebudowa starego domu może stanowić prawdziwie kosztowną inwestycję. Jednak poza wyjątkowymi przypadkami, w których stan techniczny budynku wymaga licznych prac naprawczych, inwestycja ta będzie znacznie tańsza od zakupu nowej działki i budowy domu od podstaw.

Przebudowa starego domu pozwala znacząco poprawić funkcjonalność budynku, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, zarówno w zakresie budownictwa, jak i rozwiązań bazujących na odnawialnych źródłach energii, można znacząco zmniejszyć koszty związane z późniejszą eksploatacją budynku.

Tym samym, przy stosunkowo niewielkim koszcie, można zyskać energooszczędny dom, wyróżniający się nietypowym kształtem. Decydując się na przebudowę starego domu, można na dłużej zachować ciepłe wspomnienia, wiążące się z danym budynkiem.

Niewątpliwą zaletą przebudowy starego domu jest również czas realizacji. Zwykle, z uwagi na ograniczony charakter, przebudowa pochłania znacznie mniej czasu, pozwalając cieszyć się efektami przeprowadzonych czas niemal natychmiast.

 

Zanim rozpoczniesz przebudowę

Choć zdecydowana większość prac związanych z przebudową starego domu nie wymaga wcześniejszego wnioskowania o pozwolenie na budowę, to należy pamiętać, że nie zwalnia to inwestora z konieczności spełnienia szeregu ważnych formalności.

W przypadku planowanej przebudowy starego domu kluczową rolę odgrywa audyt budynku. Podczas szczegółowych oględzin, inspektor dysponujący odpowiednią wiedzą i doświadczeniem oceni stan techniczny budynku, wskazując obszary wymagające naprawy. Niekiedy, w przypadku szczególnie starych domów, z początku ubiegłego wieku, okazać się może, że planowane przez inwestora prace nie będą możliwe do zrealizowania.

Dopiero dysponując odpowiednio wykonaną ekspertyzą techniczną, można się zgłosić do wybranej pracowni architektonicznej, w celu przygotowania kompletnego projektu przebudowy. Dokument ten powinien zawierać wszystkie  szczegółowe wytyczne, uwzględniając poprawki nakazane do przeprowadzenia przez inspektora budowlanego.

 

Jak przebudować stary dom?

Przebudowa domu to specyficzny rodzaj prac budowlanych, których celem jest poprawa warunków technicznych i/lub użytkowych istniejącego już domu. Taka definicja pojęcia znacząco ogranicza zakres możliwych do przeprowadzenia prac budowlanych. Wśród tych najczęściej przeprowadzanych, wymienić można m.in. takie prace i roboty budowlane, jak:

Podbicie fundamentów – stare domy jednorodzinne często wymagają przeprowadzenia kompleksowych prac wzmacniających fundamenty. Może się okazać, że konieczność przeprowadzenia prac w obrębie fundamentów zostanie zlecona przez inspektora budowlanego, na podstawie przeprowadzonego badania stanu technicznego.

Kompleksowy remont elewacji – to zdecydowanie najczęściej stosowane roboty budowlane w ramach przebudowy domu. W skład kompleksowej przebudowy elewacji wchodzi wykonanie nowej, skuteczniejszej izolacji termicznej, a także odświeżenie wyglądu starego domu. Decydując się na remont elewacji, można znacząco poprawić walory estetyczne budynku, sprawiając, że nawet stary dom nabierze zupełnie nowego wyrazu.

Remont dachu – kolejny element często wymagany do przeprowadzenia, na podstawie przeprowadzonej ekspertyzy. Remont dachu często okazuje się kluczowy dla zapewnienia maksymalnego komfortu domowników. W przypadku dachów starych domów często konieczne może się okazać wykonanie na nowo całego pokrycia i poszycia dachowego, co w efekcie pozwoli znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia mostków termicznych.

Wymiana okien i drzwi – stare, nieszczelne okna i drzwi sprawiają, że nawet najwydajniejsza instalacja grzewcza nie będzie w stanie zapewnić optymalnego komfortu cieplnego. Aby zyskać gwarancję, że ogrzewanie będzie w pełni wykorzystanie dla zapewnienia optymalnej temperatury wewnątrz budynku, warto zadbać o kompleksową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Stawiając na nowoczesne rozwiązania, można niemal całkowicie zredukować ryzyko uciekania ciepła z wnętrza pomieszczeń, sprawiając, że instalacja grzewcza będzie w pełni wydajna.

Wymiana instalacji – planując przebudowę starego domu, warto rozważyć kompleksową wymianę instalacji, szczególnie wówczas, gdy przebudowie towarzyszyć mają dalsze prace wykończeniowe. Pominięcie tego etapu może się okazać negatywne w skutkach. Aby mieć pewność, że przeprowadzone prace wykończeniowe nie pójdą na marne, warto jeszcze przed przystąpieniem do ich realizacji dokładnie ocenić stan wszystkich instalacji. W zdecydowanej większości starych domów konieczna może się okazać kompleksowa wymiana instalacji elektrycznej, wodnej oraz kanalizacyjnej. Stare technologie, stosowane w ubiegłym wieku, z biegiem lat ulegały niszczeniu, co w efekcie stanowić może realne zagrożenie dla zdrowia i życia domowników. W tym miejscu warto rozważyć również możliwości związane z licznymi usprawnieniami. Być może dobrym rozwiązaniem będzie zastąpienie dotychczasowej instalacji grzewczej, ogrzewaniem podłogowym.

Remont ścian działowych – stare domy nie wyróżniały się tak wysoką funkcjonalnością, jak nowoczesne budownictwo. To sprawia, że wiele osób decyduje się na wprowadzenie zmian w obrębie ścian działowych. Usunięcie jednej z nich lub nawet nieznaczne przesunięcie pozwala uzyskać naprawdę spektakularne efekty, sprawiając, że przestrzeń powiększy się, zapewniając większy komfort użytkowania. Planując modyfikacje w obrębie ścianek działowych, warto pamiętać o tym, by utrzymać możliwie jak najwyższą funkcjonalność budynku. Dobrym sposobem jest podzielenie domu na strefy, względem pięter. Wydzielając na piętrze strefę prywatną, można znacząco poprawić komfort domowników, również wówczas, gdy na parterze przebywać będą goście.

Renowacja podłóg – stare domy często wyróżniały się wysoce estetycznymi podłogami z drewnianych desek. Dysponując taką solidną bazą, warto rozważyć możliwość renowacji podłogi.

Instalacja odnawialnych źródeł energii – czas przebudowy starego domu to doskonały moment na to, by przeprowadzić kompleksową termomodernizację domu. Decydując się na takie rozwiązanie, można dodatkowo zmniejszyć koszty prowadzonych prac budowlanych, poprzez skorzystanie z dofinansowania. Kompleksowa termomodernizacja starego domu, poza wykonaniem nowej, skuteczniejszej izolacji termicznej i wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, obejmuje również wymianę źródeł ciepła. W tym miejscu warto rozważyć możliwości, jakie niesie ze sobą zastosowanie pompy ciepła, która w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną pozwoli na ogrzewanie domu niemal całkowicie bez kosztów.

 

Koszty przebudowy starego domu

Wiele osób planujących przebudowę starego domu zastanawia się, jak kształtować się będą koszty realizacji tego przedsięwzięcia. Niestety nie da się wskazać uśrednionych kosztów związanych z przebudową domu. Te zależą od szeregu czynników, wśród których zdecydowanie najistotniejszą rolę odgrywać będzie zakres prowadzonych prac, rodzaj zastosowanych materiałów, a także system prowadzonych prac – decydując się na pracę w systemie gospodarczym, można zaoszczędzić na kosztach związanych ze zleceniem realizacji prac budowlanych.

Warto jednak pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków, o ile przebudowa domu nie dotyczy mocno zniszczonego budynku, koszty te będą znacznie niższe niż budowa nowego domu od podstaw. Co więcej, decydując się na przebudowę starego domu, można realizację poszczególnych etapów prac rozłożyć w czasie. Choć takie rozwiązanie odsunie ostateczny efekt, to pozwoli na rozłożenie kosztów, tym samym nie ograniczając dostępnego budżetu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.