Płytki na tarasie lub balkonie. Dlaczego nie powinno się ich wykonywać?

Płytki na balkon lub taras – dlaczego jest to tak popularne rozwiązanie?
Jakie są wady układania płytek na tarasie lub balkonie?
W jaki sposób można uniknąć niektórych problemów?
Jakie są najlepsze alternatywy dla płytek na balkon lub taras?
Na korzyść płytek przemawia sporo argumentów. Jednym z nich jest na pewno duża trwałość materiału. Dobrze dobrane płytki są odporne na czynniki zewnętrzne i mogą odznaczać się nienagannym wyglądem na przestrzeni wielu lat. Są również funkcjonalne, ponieważ zapewniają równe podłoże, na którym bez trudu można ustawić meble oraz elementy ozdobne. Atutem jest również szeroki wybór materiałów – płytki na taras lub balkon często imitują drewno, beton czy kamień. Istnieje także przekonanie, że jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie. Jednak płytki na tarasie lub balkonie to także pewne istotne wady, których warto być świadomym przy podejmowaniu decyzji.
Płytki gresowe lub ceramiczne uchodzą za jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów na wykończenie posadzki na balkonie lub tarasie. Pomimo wielu atutów mają one jednak pewne wady, o których należy pamiętać. Dlaczego płytki na tarasie lub balkonie to nie zawsze dobre rozwiązanie? Do najważniejszych minusów tego rozwiązania możemy zaliczyć:
Jak widzisz, płytki wcale nie są rozwiązaniem idealnym i posiadają pewne mankamenty, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na alternatywny sposób wykończenia posadzki na balkonie lub tarasie.
Problemy z płytkami na balkonie lub tarasie często wynikają z nieprawidłowego montażu lub źle dobranych materiałów. Na pewno bardzo istotną kwestią jest staranne przygotowanie podłoża, w taki sposób, aby zapewnić prawidłowe spływanie wód opadowych. Podłoże musi być również idealnie gładkie. Do tego dochodzi konieczność prawidłowego wykonania obróbki blacharskiej. Jeśli chodzi o wybór materiałów, płytki na balkon lub taras powinny być mrozoodporne i posiadać wysoką klasę antypoślizgowości. Lepiej sprawdzają się jasne odcienie, które nie nagrzewają się tak na słońcu. Nie wszystkie wady płytek można jednak ominąć właściwym montażem i doborem dobrego materiału. Wśród tych mankamentów zaliczyć możemy chociażby wysokie koszty, czasochłonny i trudny montaż, jak również duże trudności w zmianie aranżacji w przyszłości.
Coraz więcej osób jest świadomych tego, że płytki na tarasie lub balkonie nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej pojawia się pytanie o to, co zamiast płytek. Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania „nieinwazyjne”, a zatem takie, które nie wymagają zużywania wielu kilogramów kleju, a ponadto, można je łatwo rozebrać i zmienić na coś innego. Bardzo dobrym rozwiązaniem są deski drewniane lub kompozytowe lub specjalne panele łączące się ze sobą na zasadzie puzzli. Ich montaż jest wyjątkowo prosty i szybki, dzięki czemu nie ma potrzeby wzywania ekipy fachowców. Jest to również rozwiązanie niedrogie, praktyczne i estetyczne.
W ostatnich latach wzrosło także zainteresowanie posadzkami żywicznymi. W tym rozwiązaniu stosuje się specjalne żywice poliuretanowe. Są one wylewane na uprzednio przygotowany i wyrównany podkład. Tworzą idealnie gładką, estetyczną powierzchnię. Są bardzo trwałe na warunki atmosferyczne, nie nagrzewają się, nie tracą estetycznego wyglądu na skutek wilgoci czy promieniowania UV. Kolejnym coraz popularniejszym rozwiązaniem są sztuczne trawy, które pozwalają stworzyć zielony i przyjazny dla oka balkon lub taras. Są one produkowane z tworzyw sztucznych odpornych na czynniki zewnętrzne. To bardzo niedrogi i wygodny sposób na wykończenie posadzki na balkonie. Jeśli natomiast dysponujesz większym budżetem, zamiast płytek ceramicznych możesz zdecydować się na droższe płytki kamienne ewentualnie płytki z betonu architektonicznego. Jak widzisz, płytki na tarasie lub balkonie mają przynajmniej kilka alternatyw godnych uwagi.