Ciepła i przyjemna dla stóp podłoga to atut, dla którego coraz większa liczba osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Wyróżnić możemy podłogówkę wodną oraz elektryczną. Ze względu na dużo niższe koszty ogrzewania znacznie popularniejszym rozwiązaniem jest podłogówka wodna, która dobrze współpracuje z kotłem gazowym, jak również pompą ciepła. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, jak działa ogrzewanie podłogowe w domu jednorodzinnym, a także, jakie zalety i wady posiada to rozwiązanie.
Jak działa wodne ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe wodne jest najczęściej zasilane z kotła gazowego lub pompy ciepła. Są to bowiem tzw. niskotemperaturowe instalacje grzewcze, które w połączeniu z podłogówką są najefektywniejsze, a zarazem, najbezpieczniejsze. Woda podgrzana przez instalację trafia do rozdzielacza. Rozdzielacz odpowiada za równomierne rozprowadzanie ciepłej wody do rurek zlokalizowanych pod posadzką. Mogą to być rury polietylenowe, polipropylenowe, polibutylenowe, wielowarstwowe lub miedziane. Ciepło jest przekazywane na całą powierzchnię podłogi, dzięki czemu jest równomiernie rozprowadzane po całym wnętrzu. Relatywnie niski koszt ogrzewania i wysoka efektywność sprawiają, że ogrzewanie podłogowe wodne w domu jednorodzinnym to rozwiązanie chętnie stosowane przez coraz większą liczbę osób.
W jaki sposób wykonuje się ogrzewanie podłogowe?
Absolutną podstawą jest starannie przygotowany projekt. W najlepszej sytuacji są oczywiście osoby, które decydują się na ogrzewanie podłogowe przy budowie domu. Jest to dużo tańsze, aniżeli wprowadzanie takiego ogrzewania do domu już istniejącego. Projekt należy sporządzić na podstawie kilku czynników, takich jak: charakterystyka energetyczna budynku, powierzchnia i rozkład pomieszczeń, planowana aranżacja wystroju, rodzaj instalacji grzewczej. Następnie zgodnie z parametrami opisanymi w projekcie zakupuje się niezbędne materiały.
Na początek wykonuje się warstwę podkładową z chudego betonu zwanego potocznie chudziakiem. Na oczyszczonej, suchej i wyrównane powierzchni rozkładane są kolejne warstwy: izolacja przeciwwilgociowa oraz izolacja termiczna. Kolejnym krokiem jest montaż rozdzielacza, który będzie rozprowadzał ciepłą wodę. Czas na ułożenie rurek zgodnie z projektem. Można je poprowadzić w sposób pętlowy lub meandrowy. Ważne, aby rurki zakręcały łukami, a nie pod kątem prostym. Po ułożeniu wszystkich rurek wykonuje się próbę ciśnieniową, aby sprawdzić, czy instalacja jest szczelna. Dopiero teraz można zalać rurki warstwą jastrychu. Po 4 tygodniach można uruchomić ogrzewanie. Na początek stosuje się niższe temperatury, które przyspieszą osuszanie jastrychu. Dopiero po kolejnych tygodniach stopniowego zwiększania temperatury można dojść do docelowego trybu pracy.
Pozostaje jeszcze wykończenie podłogi. Ogrzewanie podłogowe w domu jednorodzinnym najlepiej współpracuje z płytkami ceramicznymi w postaci terakoty lub gresu. Bardzo dobrze sprawdzają się także posadzki wykonane z naturalnego kamienia. Bardzo istotną kwestą jest zastosowanie kleju o wysokim stopniu elastyczności i odporności na wysokie temperatury. Posadzkę z podłogówką można wykończyć także panelami laminowanymi lub winylowymi, ale muszą to być odpowiednie panele, które są przystosowane właśnie pod kątem ogrzewania podłogowego.