Pojęcie korozji kojarzy się przede wszystkim z rdzą na metalowych elementach. W praktyce jednak, korodowanie to proces, na który narażone są nie tylko metale, ale również żelbet, beton, tworzywa sztuczne, a nawet drewno. Korozja jest bowiem naturalnym procesem starzenia materiału pod wpływem określonych czynników, głównie wilgoci, promieniowania UV, a także kontaktu z niektórymi substancjami. Zabezpieczenie elementów domu przed korozją jest zatem bardzo potrzebne. O czym należy pamiętać zabierając się za to zadanie?
Które elementy domu mogą korodować?
Na korozję najbardziej narażone są przede wszystkim powierzchnie metalowe, zwłaszcza niższej jakości, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone przez producenta. Tyczy się to chociażby tanich pokryć dachowych z blachy lub blachodachówki, metalowych rynien, metalowych parapetów. To głównie te elementy domu mogą z czasem ulegać korozji, o ile nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Na korozję narażone są także liczne elementy wokół domu, np. metalowe balustrady i barierki, metalowe elementy ogrodzenia. Najszybciej korodują powierzchnie najbardziej narażone na warunki atmosferyczne, a zatem opady deszczu, promieniowanie UV.
Jakie są przyczyny korozji?
Wiele osób sądzi, że korozja to efekt długotrwałego oddziaływania wilgoci na metalowe elementy. W praktyce jednak istnieje kilka rodzajów korozji, które różnią się właśnie ze względu na przyczynę tego zjawiska. Najbardziej powszechna jest korozja atmosferyczna związana z oddziaływaniem czynników atmosferycznych, takich jak opady deszczu, różnice temperatur, promieniowanie UV. Pokrewna może być korozja wodna, która ma związek z kwaśnymi opadami deszczu. W przypadku korozji fizycznej powodem jest uszkodzenie wierzchniej warstwy materiału.
Korozja chemiczna z kolei jest przyczyną reakcji pomiędzy kruszcem, a gazem, np. tlenem zawartym w powietrzu. W tym przypadku niepotrzebna jest wilgoć. Korozja elektrochemiczna może mieć z kolei związek z bliskim sąsiedztwem elementów metalowych, które nie powinny być łączone, np. miedź i aluminium. Do tego doliczyć należy jeszcze korozję mikrobiologiczną pod wpływem zwykle pleśni i grzybów, a także korozję glebową, która powstaje w reakcji kruszcu ze składnikami gleby. Jak widzisz, elementy metalowe muszą stawić czoła wielu zagrożeniom.
Rodzaje zabezpieczeń przed korozją
Istnieje wiele różnorodnych preparatów, które mogą chronić przed korozja. Najczęściej spotkane są antykorozyjne powłoki malarskie, do których zaliczają się: farby, lakiery, emalie, podkłady. Ze względu na skład antykorozyjnej powłoki wyróżnić możemy preparaty: akrylowe, alkidowe, epoksydowe oraz poliuretanowe. Zabezpieczenie elementów domu przed korozją można wykonać także z pomocą preparatów proszkowych, ale jest to nieco trudniejsze i wymaga pewnego doświadczenia. Używa się do tego suchy proszek, który nanosi się na powierzchnię metalu. Następnie podgrzewa się metal. Pod wpływem wysokiej temperatury proszek ulegnie rozpuszczeniu, a metal samoczynnie pokryje się warstwą ochronną. Zaletą jest gwarancja szczelnego zabezpieczenia całej powierzchni.
Bardziej zaawansowane są natomiast metody przemysłowe, takie jak np. cynkowanie lub chromowanie elementów. Takie zabezpieczenie elementów domu przed korozją można uzyskać jedynie poprzez skorzystanie z usług firm specjalizujących się antykorozyjnych zabezpieczeniach przemysłowych. Zaletą jest bardzo wysoka skuteczność i trwałość efektów, a wadą dość wysokie koszty.
Jak przeprowadzić zabezpieczenie elementów domu przed korozją?
Zabezpieczenie elementów przed korozją można przeprowadzić w sytuacji, gdy wygaśnie gwarancja trwałości materiału lub zgodnie z zaleceniami producenta. Reagować należy także na pierwsze ogniska korozji. W pierwszej kolejności należy dokładnie zabezpieczyć powierzchnię. Warstwę rdzy można usunąć papierem ściernym, ale należy to robić z wyczuciem. Następnie należy zeszlifować stare powłoki malarskie. W ramach przygotowania dokładnie oczyszczamy i odpylamy powierzchnię. Wielu producentów zaleca zastosowanie odpowiednich środków gruntujących lub alkoholu, w celu odtłuszczenia powierzchni oraz zwiększenia jej chłonności.
Przed przystąpieniem do zabezpieczania powierzchni zapoznaj się z instrukcją dołączoną do wybranego produktu, gdyż sposób aplikacji może się różnić. Zwróć uwagę także na warunki atmosferyczne! Nie powinno być za gorąco, a w przeciągu najbliższych 2-3 dni nie powinny być prognozowane opady deszczu. Powłokę ochronną można nakładać pędzlem, specjalnym wałkiem lub metodą natryskową. Dużo łatwiejsze jest stosowanie lakierów – tutaj wystarczy jedynie równomiernie rozprowadzać lakier poprzez naciskanie dyszy. W praktyce, trudnodostępne miejsca zawsze warto zabezpieczyć ręcznie farbą antykorozyjną. Zgoła inne jest natomiast stosowanie powłoki proszkowej, która wymaga rozgrzania metalu do wysokiej temperatury.
Na co zwrócić uwagę wybierając środek antykorozyjny?
Przede wszystkim na rodzaj powierzchni, do którego jest on zalecany. Inne preparaty stosuje się do powierzchni stalowych, a inne do powierzchni aluminiowych. Specjalistycznych środków wymaga także miedź, choć akurat ten rodzaj metalu ulega korozji dużo rzadziej. Należy także zwrócić uwagę na trwałość danej powłoki deklarowaną przez producenta. Od tego zależy, na jaki czas wystarczy zabezpieczenie elementów domu przed korozją. Warto także zwrócić uwagę na wydajność preparatu, zwłaszcza, jeśli będziemy prowadzić prace na większych powierzchniach. Przed przystąpieniem do pracy zawsze należy dokładnie zapoznać się z instrukcją przypisaną do danego preparatu.