Pralnia to duże udogodnienie w domu jednorodzinnym. Pozwala odizolować tą część gospodarczą od łazienek, w których nie musimy już szukać odpowiedniego miejsca na pralkę. Duża pralnia pozwala także wygospodarować miejsce na suszarnię oraz na urządzenia pomocnicze. Wybierając projekt domu z tym pomieszczeniem gospodarczym warto zastanowić się nad tym, jak urządzić pralnię w domu jednorodzinnym. W tym artykule podpowiadamy, w którym miejscu można usytuować pralnię, a także, jak optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń.
Jakie zalety posiada pralnia w domu jednorodzinnym?
Osobne pomieszczenie na pralnię w domu jednorodzinnym pozwala odizolować tą część gospodarczą, dzięki czemu nie ma potrzeby szukania dodatkowego miejsca na pralkę w łazience. Przestrzeń łazienki możemy w całości wykorzystać z myślą o uzyskaniu funkcjonalnego i wygodnego wnętrza, podczas gdy pralnia oraz inne urządzenia powiązane z praniem mogą znajdować się właśnie w pralni. Innym atutem jest stworzenie suszarni oraz miejsca do prasowania. Dzięki temu nie musimy szukać miejsca pod przechowywanie suszarki oraz deski do prasowania. Sprzęty te są cały czas rozłożone w pralni, co w dużej mierze oznacza także oszczędność czasu.
W domach jednorodzinnych pozbawionych pralni problemem często bywa również przechowywanie brudnych rzeczy czekających na pranie. Teoretycznie nie powinno ich się trzymać w pralce, zwłaszcza, jeśli czas oczekiwania na pranie to kilka dni. W tym celu stosuje się różne kosze na ubrania, ale nie da się całkowicie wyeliminować problemu przykrych zapachów, które pojawią się w pomieszczeniu, w którym ustawiony jest kosz. Pralnia w domu jednorodzinnym automatycznie oferuje nam dodatkową przestrzeń, w której można przechowywać brudne ubrania, co korzystnie wpłynie na estetykę oraz porządek w innych pomieszczeniach w naszym domu.
Gdzie można urządzić pralnię w domu jednorodzinnym?
Istnieje kilka strategii umiejscawiania pralni w domu. Usytuowanie pralni ma duże znaczenie w kontekście tego, jak urządzić pralnię w domu jednorodzinnym, aby była ona w pełni funkcjonalna. Pralnię najczęściej sytuuje się w okolicy strefy nocnej, a zatem przy sypialniach. Nieprzypadkowo w domach z poddaszem użytkowym oraz w domach piętrowych pralnia jest ulokowana właśnie na górnej kondygnacji. Czasem ma nawet dostęp do własnego tarasu lub balkonu, co pozwoli wynieść rzeczy, aby schły na świeżym powietrzu. Jeśli jednak na górze nie ma dostępu do żadnego balkonu lub tarasu, wówczas projektanci często decydują się usytuować pralnię na parterze, ponieważ w ten sposób łatwiej będzie wynieść pranie na ogród, w celu przyspieszenia suszenia.
W przypadku domów podpiwniczonych, pralnia bardzo często znajduje się właśnie w piwnicy. Zaletą takiego stanu rzeczy jest możliwość całkowitego odizolowania części gospodarczej od części mieszkalnej. Wadą jest jednak konieczność pokonania większego dystansu z brudnymi rzeczami do piwnicy. Z tego właśnie względu w wielu amerykańskich domach stosuje się zsyp na pranie, który pozwala błyskawicznie zrzucić brudne rzeczy z górnej kondygnacji do kosza usytuowanego w pralni w piwnicy. To rozwiązanie jest jednak rzadko spotykane w Europie.