Instalacja fotowoltaiczna to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą nieco zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Fotowoltaika pozwala bowiem wykorzystać promieniowanie słoneczne i zmienić je w prąd, który zostanie wykorzystany w naszym domu. Panele fotowoltaiczne najczęściej buduje się na spadzistych dachach, ale można je ustawić także gruncie. W tym artykule powiemy kilka słów o tym, kiedy sprawdza się fotowoltaika na gruncie, jakie korzyści oferuje to rozwiązanie, a także, na jakie zagrożenia należy uważać.
Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to instalacja, która pozwala wykorzystać promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej, którą można wykorzystać do zasilenia urządzeń elektrycznych w domu. Podstawą tej instalacji są panele fotowoltaiczne, które przekształcają promieniowanie słoneczne w prąd stały. Trafia on do inwertera, który przekształca prąd stały w prąd zmienny, który następnie trafia do sieci i może być wykorzystany w codziennej eksploatacji. To jeden z najpopularniejszych systemów OZE (Odnawialne Źródła Energii) wykorzystywanych w energooszczędnych domach.
Gdzie najczęściej montuje się panele fotowoltaiczne?
Efektywność instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze zależy od prawidłowego usytuowania paneli, które przetwarzają promieniowanie słoneczne w prąd stały. Najlepsze rezultaty można uzyskać poprzez ustawienie paneli pod kątem 35 st. w kierunku południowym, z delikatnym odchyleniem w kierunku południowo-zachodnim. W ten sposób panele są w stanie zagwarantować największe ilości prądu. Wiele zależy oczywiście od pory roku (długość dnia), a także od pogody (zachmurzenie). Istotnym czynnikiem jest także temperatura. Co ciekawe, upalne dni wcale nie są najlepsze dla właścicieli fotowoltaiki. Najlepsze pomiary często notuje się w okresie maja i czerwca, gdy dzień jest długi, ale temperatury są jeszcze umiarkowane (ok. 20 – 25 st. C). Przy dużych upałach powyżej 30 st. C sprawność fotowoltaiki zaczyna spadać.
W większości domów jednorodzinnych spotkamy się z panelami fotowoltaicznymi usytuowanymi na spadzistym dachu budynku. Na wsi coraz popularniejszym rozwiązaniem jest montowanie paneli także na dachach budynków gospodarczych. W praktyce jednak, panele fotowoltaiczne wcale nie muszą być mocowane na dachu. Równie dobrze można je mocować na specjalnych stelażach przytwierdzonych do elewacji budynku lub ustawionych na płaskim dachu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także fotowoltaika na gruncie.