Właściciele działek mogą zainwestować w systemy, które usprawnią małą retencję. Polega to na czasowym zatrzymaniu lub spowolnieniu spływu wód deszczowych, co pozwala ograniczyć problem suszy, ale również zmniejsza ryzyko powodzi w przypadku długotrwałych i obfitych opadów deszczu. Zagospodarowanie wody deszczowej jest możliwe za sprawą specjalnych zbiorników retencyjnych. W tym artykule podpowiadamy, a jaki sposób można rozpocząć zbieranie wody deszczowej, a także, co można z nią później zrobić.
Czym jest mała retencja na działce?
Retencja wody to działania, które pozwalają gromadzić wodę deszczową lub spowalniać jej spływ, tak, aby przez dłuższy okres czasu utrzymywała się w środowisku biotycznym i abiotycznym. W ten sposób można chociażby poprawić wilgotność gruntów i zapobiegać skutkom suszy. Natomiast w przypadku długotrwałych i obfitych opadów deszczu retencja pozwala ograniczyć ryzyko powodzi. Z kolei mała retencja to czynności ukierunkowane na poprawienie wskaźnika retencji podejmowane w mniejszej skali przez właścicieli poszczególnych gruntów, w tym również właścicieli działek pod domy jednorodzinne. Mała retencja sprawia, że możliwe jest efektywne zagospodarowanie wody deszczowej. Poza korzystnym wpływem na środowisko naturalne, takie działania mogą zaoferować właścicielowi działki bardziej wymierne korzyści.
W jaki sposób można gromadzić wodę deszczową?
Dawniej najpopularniejszym sposobem na pozyskiwanie wody deszczowej było po prostu ustawienie obok domu beczek, tak, aby woda ściekająca z dachu trafiła do beczki. Dziś stosuje się profesjonalne zbiorniki retencyjne, które pozwalają gromadzić większe ilości wody. Zbiornik jest połączony bezpośrednio z systemem orynnowania, dzięki czemu trafia do niego znacznie więcej wody. Jeśli dysponujemy dostatecznie dużą działką budowlaną, możemy zdecydować się na zbiorniki zdolne do gromadzenia nawet 10,000 litrów wody. Dla porównania, 4-osobowa rodzina zużywa średnio ok. 4000 litrów wody w przeciągu miesiąca.
Do wyboru pozostają zbiorniki retencyjne wykonane z betonu lub zbiorniki z tworzywa sztucznego, które są dużo lżejsze i zajmują mniej miejsca. Zbiornik retencyjny można ustawić zarówno na powierzchni, jak również usytuować go pod ziemią. Zbiorniki podziemne odznaczają się zazwyczaj dużo większą pojemnością, ale warto zauważyć, że w ofercie producentów można trafić na zbiorniki naziemne o pojemności rzędu 9,000 – 10,000 litrów. Wybór jest zatem bardzo obszerny, dzięki czemu łatwiej dobrać zbiornik pod kątem specyfiki działki oraz indywidualnych potrzeb.
Ile kosztują zbiorniki retencyjne?
W niższej cenie można zakupić zbiorniki naziemne, które można kupić już w cenie ok. 2 – 3 tysięcy złotych zakładając pojemność ok. 5,000 litrów. Dla porównania, zbiornik podziemny o takiej samej pojemności będzie kosztował ok. 4 tys. złotych. Różnica wynika przede wszystkim z materiałów wykorzystywanych do produkcji. Zbiorniki podziemne są bardziej narażone na uszkodzenia związane z naporem gruntu, przez co muszą być odpowiednio trwalsze.
Powyższe ceny dotyczą zbiorników z tworzyw sztucznych. Zbiorniki betonowe są pozornie tańsze. Zbiornik o pojemności 10,000 można kupić nawet za 2,5 – 3 tys. złotych. W praktyce jednak, zbiorniki betonowe są dużo droższe w montażu, a ponadto, wymagają bardzie sumiennej konserwacji w porównaniu ze zbiornikami z tworzywa. W Polsce obowiązuje program dofinasowań Moja Woda, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na zakup m.in. zbiornika retencyjnego.
Jak można wykorzystać zebraną deszczówkę?
Zebrana deszczówka nie nadaje się do spożycia, ale można ją wykorzystać przy niektórych pracach gospodarczych. Zagospodarowanie wody deszczowej najczęściej opiera się na jej wykorzystaniu do podlewaniu ogrodu. W praktyce, deszczówka może by wykorzystywana także do spuszczania wody w toalecie czy też do zmywania naczyń. W domkach letniskowych wodę deszczową wykorzystuje się także w celu wzięcia prysznica. Szerokie zastosowanie zgromadzonej wody deszczowej sprawia, że właściciel działki inwestujący w małą retencję może liczyć na oszczędności wynikające z mniejszego zużycia wody pochodzącej z sieci wodociągowej.
Jakie korzyści oferuje zagospodarowanie wody deszczowej?
Mała retencja to działanie proekologiczne, które pozwala przeciwdziałać skutkom suszy, które są coraz powszechniejszym problemem także w Polsce. Nagromadzoną wodę deszczową można wykorzystać do rozmaitych celów, w tym do podlewania ogrodu, a także do niektórych prac gospodarskich. W rezultacie, zagospodarowanie wody deszczowej może przełożyć się na mniejsze zużycie wody pochodzącej z sieci wodociągowej, co oczywiście zaoferuje spore oszczędności. Plusem jest również to, że w Polsce możliwe jest uzyskanie dofinansowania na zakup oraz montaż instalacji przyczyniających się do poprawy małej retencji.