Wyjątkowo niski współczynnik retencji wody w Polsce w porównaniu z innymi krajami europejskimi sprawia, że coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się podziemny zbiornik na deszczówkę. Inwestorzy mogą liczyć na dofinansowanie, które pozwoli zakupić i zamontować taki zbiornik na działce. W ten sposób można zadbać o małą retencję z pomocą której dorzucimy swoją cegiełkę do czystszego i przyjaźniejszego środowiska naturalnego.
W jakim celu stosuje się podziemne zbiorniki retencyjne?
Aby poprawić retencję na terenie działki i obniżyć lub wyłączyć obowiązek płacenia podatku od deszczu, coraz większa liczba właścicieli dużych działek decyduje się na zbiorniki retencyjne, w których gromadzona jest woda pochodząca z opadów deszczu. Najczęściej, zbiornik podwodny jest połączony z systemem orynnowania, aby skuteczniej gromadzić wodę. Właz można przykryć, np. z pomocą estetycznego wazonu lub donicy, dzięki czemu, rozwiązanie nie zaburza estetyki ogrodu.
Jak już mówiliśmy, celem tego rozwiązania jest mała retencja wody na działce. O tym, jak istotną rolę w nowoczesnym budownictwie pełni retencja, możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/retencja-wody-na-dzialce. W ten sposób nie tylko dbasz o środowisko naturalne, ale również zyskujesz realne korzyści finansowe. Nagromadzona woda może zostać wykorzystana np. do spłukiwania toalety, prania, mycia talerzy, zasilania zbiorników wodnych na terenie działki, mycia auta, a także do podlewania ogrodu w okresie suszy.
Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę przy zakupie zbiornika?
Kluczowym czynnikiem jest wytrzymałość zbiornika. Najczęściej są one wykonane z trwałych tworzyw sztucznych, które dobrze znoszą nacisk gruntu w momencie, gdy nie są zapełnione wodą. Jeśli na naszej działce występuje problem wysokiego poziomu wód gruntowych, wówczas, zbiornik powinien być dodatkowo wzmocniony. Uzyskuje się to poprzez odpowiedni kształt i wyprofilowanie, dzięki czemu, siły oddziałujące na zbiornik są odpowiednio neutralizowane.
Warto wybrać zbiornik od sprawdzonego producenta. Po czym poznać, że mamy do czynienia z wiarygodnym producentem? Wystarczą dwa czynniki: pozytywne opinie ze strony klientów, a także gwarancja, jakiej udziela nam producent zbiornika. W przypadku trwałych i starannie wykonanych zbiorników na deszczówkę, gwarancja może wynosić nawet do 25 lat. To najlepszy dowód na to, że sprzedawca jest pewien oferowanego nam produktu.
Bardzo istotną kwestią jest również pojemność wybranego zbiornika. Standardowe modele gromadzą do 2000 lub 3000 litrów wody. Dostępne są jednak jeszcze większe zbiorniki, które mogą zmieścić kilka metrów sześciennych wody. Wymogiem jest w tym przypadku odpowiednio duża działka. Należy pamiętać, że sam zbiornik musi być zamontowany w pewnym odstępie od fundamentów oraz ogrodzenia naszej działki.
Jak wybrać odpowiednie miejsce na podziemny zbiornik retencyjny?
Jeśli dopiero planujesz budowę domu, już na etapie projektowania warto uwzględnić miejsce pod zbiornik retencyjny. Zwykle jest on montowany w pobliżu domu, ale z pewnym odstępem od fundamentów. Dzięki temu, jesteśmy w stanie dużo łatwiej podłączyć przewód, który łączy system orynnowania ze zbiornikiem podziemnym. Pewną przeszkodą może być wysoki poziom wód gruntowych. Istnieją jednak skuteczne rozwiązania, które pozwolą rozprawić się z tym utrudnieniem.
Firma budowlana New House ma doświadczenie w realizacji nowoczesnych projektów, w których uwzględnione są ekologiczne i oszczędne rozwiązania, takie jak zbiornik retencyjny. Więcej na temat tego, jak przebiega budowa domu realizowana prze firmę New House, możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Uwzględniając miejsce na zbiornik retencyjny już na etapie projektu budowlanego, można obniżyć koszty montażu tego systemu.
Jakie korzyści oferuje podziemny zbiornik na deszczówkę?
W ostatnich latach wiele regionów w naszym kraju boryka się z problemem suszy. Coraz mniejsza liczba opadów w połączeniu ze słabą retencją sprawiły, że rządzący starają się naprawić problem. Reakcją na problem jest chociażby wyższy podatek od deszczu. Decydując się na zbiornik podziemny na deszczówkę, możemy uzyskać liczne korzyści:
- Nasz dom staje się bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska,
- Istnieje możliwość zmniejszania, a nawet zniesienia obowiązku płacenia podatku od deszczu,
- Zgromadzona woda może być wykorzystywana do wielu celów,
- Podziemny zbiornik retencyjny jest rozwiązaniem niezwykle trwałym i nie wymaga kosztownej eksploatacji na przestrzeni lat,
- Oszczędność wody oferuje wydatne korzyści finansowe,
- Inwestorzy mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup i montaż zbiornika retencyjnego.
Powyższe zalety sprawiają, że podziemny zbiornik na deszczówkę staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, uwzględnianym przez nowoczesne budownictwo. Jeśli planujesz w najbliższej przyszłości budowę domu, firma New House pomoże Ci wybrać projekt, a także dokonać jego adaptacji z myślą o montażu podziemnego zbiornika retencyjnego.