Akademia Budowlana

Jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w domu jednorodzinnym?

Spis treści:

Kuchnia to jedno z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych w aranżacji wnętrz w domu jednorodzinnym. Prawidłowe zaaranżowanie kuchni ma ogromny wpływ na codzienny komfort użytkowania tego wnętrza. Podczas przygotowywania czasochłonnych potraw można szczególnie odczuć skutki źle zaprojektowanej kuchni. W tym artykule powiemy kilka słów o tym, jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w domu jednorodzinnym.

 

Funkcjonalny układ wnętrza to podstawa

 

Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych elementów sprawi, że codzienne gotowanie stanie się dużo prostsze oraz zajmie mniej czasu. Z kolei dobór właściwych elementów wykończenia pozwoli ograniczyć czas potrzebny na sprzątanie kuchni. Dlatego też, aranżując kuchnię w domu jednorodzinnym, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę właśnie na funkcjonalność, a dopiero później na estetykę.

 

Dużym plusem jest to, że analizując gotowy projekt domu możemy sprawdzić, jaki był zamysł projektanta, jeśli chodzi o rozmieszczenie kluczowych elementów wnętrza: kuchenki, zlewu, mebli, lodówki, zmywarki, ewentualnie stołu z krzesłami. W dużej mierze zależy to nie tylko od kubatury i powierzchni wnętrza, ale również od projektu instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Elementy, takie jak zlew czy zmywarka muszą być ustawione w miejscu z punktem hydraulicznym.  Na podstawie gotowego projektu domu łatwiej będzie rozplanować wnętrze kuchni z wyprzedzeniem.

 

Wybór materiałów do wykończenia kuchni

 

Aranżowanie kuchni zaczyna się od wyboru materiałów wykończeniowych. Chodzi głównie o płytki podłogowe oraz ścienne. Do małych i ciasnych kuchni zaleca się jasne odcienie i lśniące powierzchnie, które pozwolą optycznie powiększyć wnętrze. Płytki umieszczane bezpośrednio za kuchenką oraz zlewem powinny być gładkie, co znacznie ułatwi ich czyszczenie. Nie ma potrzeby oklejania płytkami wszystkich ścian w kuchni. Ściany oddalone od zlewu i kuchenki, a także od blatu, na którym będą przygotowywane posiłki mogą być pomalowane farbą o podwyższonej odporności na wilgoć. Płytki układa się zazwyczaj na ścianie, przy której ustawione będą szafki kuchenne, kuchenka i zlew.

 

Rozmieszczenie poszczególnych elementów i mebli

 

Po wyborze materiałów wykończeniowych i wiodącej kolorystyki kuchni można przejść do wyboru mebli oraz elementów wyposażenia. W pierwszej kolejności zastanów się, czy chcesz wybrać opcję elementów w zabudowie (np. lodówka czy zmywarka). Ma to wpływ w kontekście rozmieszczania i wyboru pozostałych elementów. Trzeba bowiem pamiętać, że meble i elementy wyposażenia kuchni występują standardowych szerokościach. Należy zatem sprawdzić wymiary kuchni, a następnie dobierać elementy w taki sposób, aby wypełnić całą przestrzeń od ściany do ściany. Zamawiając meble w markecie lub sklepie budowlanym często możemy liczyć na pomoc pracownika, który przygotuje wizualizacje kuchni i pomoże skompletować poszczególne elementy. Kolorystyka blatów, frontów, jak i elementów wyposażenia powinna być spójna z kolorystyką wnętrza.

 

Wybór dodatków oraz dekoracji

 

Na koniec pozostaje nam jeszcze wybór dekoracji, w tym również oświetlenia. Pamiętajmy, że kuchnia ma być przede wszystkim funkcjonalna, a zatem nie ma sensu sięgania po wiele ozdób i dekoracji, ponieważ znacznie utrudni to sprzątanie. Ewentualne dodatki powinny odznaczać się gładką powierzchnią, z której łatwo usuniemy tłuszcz oraz inne zabrudzenia. Dodatki mają jedynie zwieńczyć charakter kuchni i podkreślić jej klimat. Dobrze sprawdzą się praktyczne półki oferujące dodatkowe miejsce na akcesoria, wiklinowe kosze czy doniczki, w których można zasadzić zioła. Przyda się także organizer, w którym będziemy mogli ustawić pojemniczki z przyprawami oraz innymi produktami.

 

Ile kosztuje profesjonalny projekt kuchni?

 

Funkcjonalną, a zarazem ładną kuchnię najłatwiej będzie uzyskać z pomocą projektanta wnętrz, który może przygotować profesjonalny projekt. Ceny takiej usługi zależeć będą od rodzaju projektu. Najtańszy jest projekt koncepcyjny, który obejmuje wizualizację gotowego wnętrza z uwzględnieniem rozkładu elementów wyposażenia oraz kolorystyki podłóg, ścian i mebli. Droższy jest projekt wykonawczy, w którym projektant odpowiada za wybór poszczególnych materiałów, mebli oraz elementów wyposażenia. Dodatkowo płatna może być usługa, w ramach której projektant będzie czuwał nad pracami wykończeniowymi, aby uzyskać stuprocentową pewność, że gotowe wnętrze będzie zgodne z oczekiwaniami inwestora.

 

Za projekty koncepcyjne trzeba zapłacić od 100 do 150 zł za metr kwadratowy. Wiele zależy oczywiście od renomy projektanta. Więcej zapłacimy w przypadku doświadczonego architekta, a mniej w przypadku projektanta, który dopiero buduje swoją pozycję na rynku. Za projekt wykonawczy trzeba natomiast liczyć od 150 do nawet 300 zł za metr kwadratowy. Resumując, stworzenie projektu kuchni o powierzchni 8 m2, to wydatek rzędu 800 – 2400 zł. Zaletą tego wydatku jest możliwość wyeliminowania błędów aranżacyjnych, które uczyniłyby kuchnię mało funkcjonalną.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.